Niech się zieleni!
Na początek odchwaszczanie
Ważny jest sam początek. Nasz trawiasty dywan lubi bowiem rodzić się na dobrym podłożu. Dobrym - to znaczy wyrównanym i dokładnie oczyszczonym z kawałków cegieł, kamieni i piasku. Jeśli o to zawczasu nie zadbamy, trawnik oszpecą wkrótce jasnozielone lub żółte plamy. Drugą ważną rzeczą jest dokładne pozbycie się chwastów, takich jak mniszek pospolity czy perz. Zrobi to za nas Glifocyd , znany ze swojej bezwzględności w tępieniu niechcianego "zielska". Docierając do systemu korzeniowego rośliny, przyczynia się do jej usychania. Kiedy po kilku dniach chwasty zżółkną i zwiędną, bez problemu usuniemy je mechanicznie. Preparat zapewnia długotrwały efekt i działa na każdym etapie rozwoju chwastów. Dobra wiadomość dla ekologów: Glifocyd ulega szybkiemu rozkładowi mikrobiologicznemu w glebie, dlatego nie zagraża środowisku naturalnemu.
Wysiew
Zakładanie trawnika najlepiej rozpocząć w drugiej połowie maja lub na przełomie sierpnia i września. Podłoże, na którym wyrośnie nasz dywan powinno odleżeć kilka tygodni i utwardzić się do tego stopnia, by po wejściu nie zapadały się nam stopy. W ten sposób przygotowany grunt wzruszamy grabiami i podlewamy. Teraz czas na wysiew. Najlepiej wykonać go bezpośrednio po deszczu, odmierzając wyliczoną dawkę nasion na dwie połowy. Każdą z tych części siejemy prostopadle do siebie. Po wysianiu przykrywamy podłoże 1-2-centymetrową warstwą ziemi, by zapobiec rozwianiu nasion.
Co dalej?
Koszenie
Równą i odpowiednio wysoką darń uzyskamy dzięki koszeniu. Pierwsze koszenie najlepiej przeprowadzić, gdy trawa ma ok. 8-10 cm wysokości. Ścinamy wówczas nie więcej niż 1/3 wysokości źdźbeł. Regularne i nie za krótkie ścinanie pozwoli nam ograniczyć straty składników pokarmowych i wzmocnić darń.
Odchwaszczanie
To, że pozbyliśmy się chwastów przy przygotowaniu podłoża, nie oznacza, że pozbyliśmy się ich na zawsze. Wiatr, ptaki czy gryzonie przynoszą ich nasiona, powodując, że walka z chwastami rozpoczyna się na nowo. W tym wypadku możemy działać mechanicznie lub stosując odpowiednie herbicydy. Najpewniej i najprościej użyć do tego celu preparatu niszczącego większość "trawnikowych" chwastów: Bayer zwalcza chwasty na trawnikach Chwastox Trio . Dzięki zawartości 3 substancji jest wysoce skuteczny w usuwaniu takich chwastów jak mniszek lekarski, mlecz polny, koniczyna i babka, a ponadto działa w szerokim zakresie temperatur - zarówno chłodną wiosną, jak i w upalne lato.
Środki ostrożności
Pamiętajmy, że wysoce skuteczne "totalne" herbicydy (jak np. Glifocyd), niszczące niepożądane rośliny, mogą jednocześnie szkodzić tym pożądanym. Działają one bowiem na wszystko, co wyrasta z ziemi. Chrońmy nasze ukochane rośliny, dokładnie myjąc opryskiwacz po odchwaszczaniu. Oto prosta wskazówka: jeśli używamy np. 5-litrowego opryskiwacza, wlejmy do niego 0,5 litra wody, opłuczmy wnętrze, a powstały roztwór rozprowadźmy na wcześniej opryskiwanej powierzchni. Działanie powtórzmy. W ten sposób dokładnie usuniemy pozostałości herbicydu ze zbiornika, dysz i końcówki.
-
Te dywany odmienią twoje wnętrza. Kupisz je w popularnym sklepie budowlanym
-
Łóżeczko do pokoju twojego dziecka. Wybierz najlepsze dla swojej pociechy
-
Te ręczniki to hit! Schną w kilka sekund. Idealne na wyjazd
-
Wentylator kolumnowy czy wiatrak? Czyli jak przetrwać upały
-
Ożyw swój dom tymi kwiecistymi dywanami! Świetna oferta popularnego sklepu
- Tego urządzenia nie może zabraknąć w twoim domu! Nasz wybór sprzętu do sprzątania
- Z nimi sprzątanie jest o wiele łatwiejsze. Top 18 mopów parowych
- Chroń swoje zdrowie. Tymi sposobami unikniesz kontaktu z kleszczem
- Biel, bieli nierówna! Jaki kolor do wnętrz wybrać? Te farby spełnią twoje oczekiwania
- Przygotuj się na plażowanie. Tych produktów nie może zabraknąć!