Niech nam zdobią!

Idziesz na urodziny do przyjaciół. Cóż, przydałyby się kwiaty dla pani domu. Najlepiej róże i może te z własnego ogrodu? Tylko czy wraz z bukietem nie wręczysz gospodyni na przykład mszycy? Zobacz, jak się uchronić przed towarzyskim faux pas.

Róże

 

Wypielęgnowane róże w okresie kwitnienia dodają urody ogrodom. Niestety, ten piękny i dostojny kwiat jest częstym celem ataków zarówno ze strony chorób, jak i szkodników. Groźnymi chorobami róż są mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy. Straty spowodowane przez tego pierwszego mają głównie charakter estetyczny. Mączniak rzekomy jest chorobą o wiele poważniejszą, powodującą szybkie opadanie liści od wierzchołka do podstawy, utratę atrakcyjności i osłabienie rośliny. Nie zwlekajmy, natychmiast wykonajmy oprysk preparatem Mildex . Gdy na dworze panuje chłód i wilgoć - aura sprzyjająca rozwojowi mączniaka rzekomego - powinniśmy przeprowadzić co najmniej 2-3 zabiegi co 7 dni.

Najczęstszymi szkodnikami róż są mszyce i skoczki. Wysysają z nich sok komórkowy, a ponadto mogą jeszcze przenosić groźne dla roślin choroby wirusowe. Rozwiązaniem tego problemu jest Decis Ogród . Preparat ma działanie kontaktowe, dlatego by zwalczyć owady, należy zastosować go tam, gdzie one żerują. Na ogół jest to dolna strona liści. Pamiętajmy, że Decis Ogród działa skutecznie w temperaturze <20°C. Możemy też zastosować wygodny, bo gotowy do użycia Calypso AL , którego zaletą jest to, że jest wysoce skuteczny w wysokich temperaturach. Jeśli po różach przechadzają się półmilimetrowe pajączki, to znaczy, że rośliny zostały zaatakowane przez przędziorki. Poradzi sobie z nimi Envidor - preparat o działaniu kontaktowym, do stosowania przed kwitnieniem róż.

Rośliny iglaste

 

Fytoftoroza jest najpowszechniejszą chorobą roślin iglastych. Zaczyna się w glebie, stąd szybko przedostaje się do rośliny i się w niej przemieszcza. Pędy brązowieją, a na liściach krzewów liściastych pojawiają się brązowe nacieki w kształcie V. Chorobie zapobiegnie Previcur Energy , którego substancje aktywne wnikają przez korzenie do rośliny, rozprzestrzeniają się w niej aż po końce liści, dzięki czemu chronią roślinę od wewnątrz. Innym preparatem polecanym do walki z fytoftorozą jest Mildex , który nie tylko krąży w roślinie, ale też chroni ją przed atakami z zewnątrz. Jeśli nasze iglaki zaczynają brązowieć, przyczyn może być kilka: niedostatek wody i światła lub... szara pleśń. Często pojawia się ona po ciepłej zimie, szczególnie gdy panuje wysoka wilgotność, a temperatury są powyżej 0°C. Na wszelki wypadek warto mieć wówczas Teldor .

 

Rośliny wrzosowate

 

Najczęstszymi wrogami pięknych wrzosowatych są opuchlaki - chrząszcze wygryzające półkoliste otwory na brzegach liści - oraz skoczki, mszyce i mączlik różanecznikowy. Skoczek jest niewielkim owadem ze skrzydełkami w żółto-zielono-czerwone paski, a mączlik to mała, biała "muszka". Decis Ogród poradzi sobie z całą wymienioną listą wrogów roślin wrzosowatych.