Traktor czy kosiarka

Traktor ogrodowy, jako maszyna większa i bardziej wydajna od innych typów maszyn do koszenia - kos spalinowych, kosiarek elektrycznych i spalinowych - przeznaczona jest do koszenia powierzchni powyżej 1 500 m2. Jego podstawową zaletą jest to, że znacząco skraca czas pracy i nie wymaga od operatora praktycznie żadnego wysiłku fizycznego. Ale dziś traktor ogrodowy nie jest zwykłą maszyną do koszenia - potrafi o wiele więcej.

Kosiarki traktorowe  są maszynami nowej generacji i dostosowane do oczekiwań nowoczesnego użytkownika, który potrzebuje niezawodnych maszyn do wykonywania wielu różnorodnych prac na terenie posesji. Służą do:

Koszenia

Podstawową funkcją traktora ogrodowego jest koszenie. Traktory są rekomendowane do pracy na powierzchni 2 000 - 7 000m2. Dzięki praktycznej szerokości roboczej 92 - 122 cm, liczba przejazdów traktorem ogrodowym jest ograniczona, co też bezpośrednio przekłada się na skrócenie czasu pracy. Maszyny te oferują rozwiązania zapewniające precyzyjne i sprawne koszenie, np.: wielostopniową regulację wysokości koszenia, zsynchronizowany system podwójnych noży, specjalne systemy umożliwiają- linearny, silny przepływ powietrza unosi darń pionowo zapewniając bardzo dokładne cięcie i jednocześnie wrzuca pokos do kosza ze zwiększoną energią; udoskonalony system mocowania kosza.

Mulczowania

Mulczowanie, coraz popularniejszy zabieg pielęgnacyjny trawnika, jest jedną z opcji ekologicznej utylizacji pokosu. Polega na skoszeniu, rozdrobnieniu roślin i pokryciu powierzchni trawnika cienką, równomierną warstwą ściętej darni, która, ulegając rozkładowi, staje się naturalnym nawozem odżywczym. Jednocześnie mulczowanie zmniejsza parowanie wody z gleby i darni, zapobiega erozji gleby, spowalnia wzrost chwastów.

Aeracji trawnika

Traktor ogrodowy może również służyć do aeracji - napowietrzania trawnika. Posiadając traktor ogrodowy, możemy nim także przeprowadzić zabieg aeracji - napowietrzania trawnika. Wystarczy do niego dołączyć dodatkowe narzędzie - walec z kolcami.

Rozsiewania nasion i nawozu w sezonie ogrodniczym oraz piasku i soli zimą

Traktor ogrodowy może być łączony również z piaskarką, przednią lub tylną, dzięki czemu możemy szybko rozsiać równomierną warstwę nasion. Przy użyciu tego samego zestawu możemy także rozsiać nawóz. Warto o tym pamiętać w bieżącym deszczowym sezonie, ponieważ obfite opady wypłukują część nawozu rozrzuconego wiosną i dobrze jest uzupełnić te niedobory po ustaniu deszczu. Dodatkowo, traktor ogrodowy z piaskarką doskonale sprawdza się zimą w roli piaskarko-solarki w celu zabezpieczenia chodników, ścieżek i wąskich dróg.

Mielenia liści

Traktor ogrodowy znajduje zastosowanie także do zbierania liści z powierzchni trawnika, a modele wyposażone w system mielenia zmiennego dodatkowo je rozdrabniają, co znacznie ułatwia zagospodarowanie liści i ich dalszą utylizację.

Sprzątania nawierzchni

Sprzątanie nawierzchni na terenie posesji - wokół domu, na podjeździe, jak i chodnika przylegającego do nieruchomości, może być czasochłonną i męczącą pracą, jeśli jest wykonywana z pomocą prostych narzędzi typu miotła. Ale tę samą pracę można wykonać znacznie szybciej i bez obciążania własnych mięśni przy zastosowaniu traktora ogrodowego z dodatkowym osprzętem - w tym przypadku, z zamiatarką przednią ze zbiornikiem. Tego typu zestaw bez zbiornika doskonale sprawdza się także zimą do usuwania cienkiej warstwy świeżego śniegu.

Transportu narzędzi

Niektóre traktorki ogrodowe współpracują z przyczepą o ładowności do 350 kg, tworząc bardzo wygodny, całoroczny środek transportu wszelkiego rodzaju narzędzi i urządzeń, które zamierzamy wykorzystać do pracy w pewnej odległości od domu. Dodatkowo docenimy to rozwiązanie w przypadku konieczności przewiezienia zebranych liści, ziemi, zrębków czy śniegu.

Odśnieżania

Zakończenie sezonu ogrodowego i jesieni nie musi oznaczać odstawienia traktora ogrodowego do zimowego odpoczynku, ponieważ maszyna połączona z lemieszem umożliwia szybkie i sprawne odgarnianie śniegu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.