Wrogowie trawnika

Pędraki, czyli larwy chrząszczy z rodziny żukowatych (Scarabeidae). Wiosną i latem niszczą korzenie traw, powodując ich zamieranie, skutkiem czego trawnik żółknie i zasycha. Zarówno pędraki, jak i dorosłe osobniki zimują w glebie. Ich larwy rozwijają się trzy-pięć lat, a dorosłe chrząszcze wychodzą z ziemi w maju lub czerwcu.

Drutowce, czyli larwy chrząszczy z rodziny sprężykowatych (Elateridae). Najintensywniej żerują na początku i pod koniec okresu wegetacyjnego. Można je znaleźć pod powierzchnią gleby, gdzie podgryzają korzenie i szyjki korzeniowe traw - liście żółkną od wierzchołka, następnie rośliny więdną i zasychają. Rozwój drutowców trwa cztery-pięć lat, najbardziej szkodliwe są w trzecim i czwartym roku życia. Zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki zimują w glebie. Szkodniki te najczęściej atakują trawnik na glebach próchnicznych oraz zakładanych po ugorach i nieużytkach, zwłaszcza tam, gdzie rośnie perz.

Recepta: Zakładając trawnik, na trzy tygodnie przed wysianiem nasion, profilaktycznie całą powierzchnię gleby równomiernie posypujemy preparatem Basudin 10G lub Diazinon 10 GR w dawce 0,8 kg/m2 i mieszamy z ziemią na głębokość 10-20 cm.

Jeśli szkodnik pojawił się na starszym trawniku, miejsca, gdzie kępy darni więdną i schną, można przekopać - jaja i larwy zostają wtedy wydobyte na powierzchnieę, gdzie zjedzą je ptaki - i obsiać ponownie. Na zaatakowanych trawnikach warto przeprowadzić też aerację i wapnowanie gleby.

Komarnice (Tipula sp.) zwane koziółkami. To muchówki wyglądem przypominające komary. Jaja składają w darni późnym latem, larwy lęgną się jesienią. Żerują na korzeniach i podstawach traw od jesieni do wiosny, co na trawniku objawia się jaśniejszymi plamami, stopniowym żółknięciem liści od wierzchołka, więdnięciem i zasychaniem roślin.

Dorosłe owady wylatują wczesną wiosną i jesienią; samice składają jaja do wilgotnej ziemi. Komarnice najczęściej pojawiają się na glebach żyznych, próchnicznych, torfowych i lekko kwaśnych. Intensywność ich żerowania wzrasta, gdy pogoda jest ciepła i wilgotna.

Recepta: Jaja oraz larwy komarnic są wrażliwe na brak wilgoci, dlatego trawnik opanowany przez te szkodniki należy regularnie napowietrzać (aerować). Jeśli to nie poskutkuje, trzeba go przekopać, zwapnować i ponownie obsiać. Można też stosować te same preparaty chemiczne jak przy zwalczaniu pędraków i drutowców.

Aby uniknąć kłopotów z komarnicami, podmokłe i zbyt wilgotne gleby należy przed założeniem trawnika osuszyć - pod 10-15-centymetrową warstwą ziemi urodzajnej sypiemy kilkunastocentymetrową warstwę drenażu z kruszywa (żwiru, keramzytu). Inną metodą jest założenie specjalnej instalacji odwodniającej z systemu rurek drenarskich.

Gryzonie. Najwięcej szkód wyrządza nornik polny, nornice, karczownik ziemnowodny oraz myszy - drążą podziemne korytarze, przegryzają i zjadają korzenie wszystkich roślin, które napotykają na swej drodze.

Recepta: Na trawnikach można rozsypać ususzony i sproszkowany piołun, a w ich sąsiedztwie posadzić rośliny, których zapach odstrasza gryzonie, np. szachownicę (koronę cesarską), wilczomlecz, czosnek, nostrzyk, gorczycę, miętę, rumianek i czarną porzeczkę. Do nor i wlotów podziemnych korytarzy można wkładać ząbki czosnku, liście orzecha włoskiego gałązki tui, czarnego bzu lub wlać przefermentowany, nierozcieńczony wyciąg z liści bzu czarnego.

W norach umieszcza się też odstraszacze akustyczne - zasilane bateriami urządzenia, które emitując dźwięki, drażnią słuch gryzoni. Do odławiania gryzoni stosuje się różnego rodzaju pułapki z przynętą - na myszy najlepsze są wędzonki, np. boczek, na norniki i karczowniki surowe korzenie marchwi, buraka lub topinamburu, czyli słonecznika bulwiastego (Helianthus tuberosus).

W ostateczności, gdy powyższe metody zawiodą, a mamy w ogrodzie plagę gryzoni, możemy sięgnąć po specjalne środki chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA