Październik: Kosiarką sprzątamy liście

W tym roku, z powodu braku wystarczającej ilości opadów od końca sierpnia, drzewa zaczęły zrzucać liście dość wcześnie i obficie. Piękny kolorowy dywan z liści wygląda malowniczo, ale powinien być systematycznie sprzątany aż do zimy, ponieważ ogranicza trawie i roślinom dopływ światła słonecznego, którego potrzebują do prawidłowego rozwoju, pogarsza kondycję trawy. Mokre liście mogą być także niebezpieczne dla ludzi, ponieważ stwarzają zagrożenie poślizgnięć, których konsekwencje mogą być poważne.

Warto pamiętać, że sprzątanie liści z chodników i pasów zieleni przylegających do nieruchomości, w świetle prawa, jest obowiązkiem właściciela nieruchomości. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku grozi mandat do 500 zł oraz odpowiedzialność cywilna w przypadku, gdy ktoś dozna skutków poślizgnięcia na chodniku nieuprzątniętym z liści.

Kosiarką zbieramy liście

Grabienie liści z powierzchni trawnika jest pracą uciążliwą - wymaga czasu i wysiłku. Jest jednak sposób na poradzenie sobie z tym problemem. Z pomocą przychodzi nam nowoczesna technika - kosiarki wyposażone w funkcję mielenia, które latem służą do koszenia i mulczowania darni,  jesienią z powodzeniem mogą nam służyć - do zbierania i mielenia liści. Rozdrobnione w ten sposób liście są dużo łatwiejsze do dalszego zagospodarowania. Nowoczesne kosiarki spalinowe są tak skonstruowane, by mogły być wykorzystywane do pracy w ogrodzie od wczesnej wiosny po późną jesień. W październiku i listopadzie, gdy trawa, zależnie od panujących warunków pogodowych, jeszcze rośnie, powinniśmy ją nadal kosić, ale rzadziej i wyżej niż latem.

Jesienią, regulacja wysokości koszenia i funkcja mielenia są także bardzo pomocne do oczyszczania powierzchni trawnika z liści, zarówno suchych jak i wilgotnych wskutek rosy i deszczu. Są to rozwiązania praktyczne, gdyż jedną maszyną można wykonać całe spektrum prac pielęgnacyjnych trawników przez większą część roku.

Co zrobić liśćmi ?

Liście, zebrane z trawników, w ogrodzie, chodników i podjazdów, można zagospodarować na kilka sposobów. Można nimi osłonić rośliny mało odporne na zimowe temperatury, byliny posadzone jesienią. Zdrowe liście mogą posłużyć do ściółkowania podłoża wokół zimozielonych krzewów. Można je także przeznaczyć na kompostownik.

Spalanie odpadów roślinnych, w tym liści, na posesjach i działkach, podlega regulacjom prawnym - ustawie o gospodarce odpadami a także przepisom kodeksu cywilnego regulującym zasady współżycia społecznego. Warto zatem sprawdzić jakie regulacje obowiązują na terenie Twojej gminy, ponieważ niektóre władze gminne wprowadziły na swoim obszarze całkowity zakaz palenia ognisk.

Bezpiecznym sposobem jest przygotowanie zebranych liści w specjalnych workach do wywiezienia przez służby odpowiedzialne za wywóz śmieci zgodnie z zasadami obowiązującymi w danej gminie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.