Jak zabezpieczyć taras przed zimą?

Drewniane tarasy ogrodowe są intensywnie użytkowane i stale narażone na działanie zmiennych czynników atmosferycznych. Niska temperatura i wilgoć mogą odkształcić deski i zmniejszyć ich wytrzymałość. Aby zadbać o ich estetyczny wygląd i żywotność należy zabezpieczyć je olejem. Radzimy jak przygotować podłoże i przeprowadzić jego renowację.

Każdy kto ma taras właśnie teraz powinien się zainteresować jego zabezpieczeniem przed zimą.

Czym zabezpieczać:

Najlepszym sposobem zabezpieczenia drewnianego tarasu przed wodą i promieniami UV jest olejowanie. W przeciwieństwie do lakieru, olej jest preparatem bezpowłokowym, dzięki czemu nie łuszczy się i nie pęka pod wpływem zmiennych czynników atmosferycznych. Oleje  impregnują drewno, zapobiegają powstawaniu grzybów i zapewnia powierzchni wysoką trwałość przez kilka lat w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu doskonale nadaje się do dekorowania i ochrony impregnowanych desek (koloryzacja skutecznie opóźnia proces blaknięcia pod wpływem słońca). Ponadto produkt z powodzeniem sprawdzi się do zabezpieczenia ogrodowych pomostów i mebli, które są na zewnątrz przez cały rok.

Dzięki temu, że olej nie tworzy na powierzchni drewna powłoki, ta nie ściera się nierównomiernie tylko wypłukuje się w trakcie eksploatacji. W efekcie, olejowanie tarasu, które zwykle należy przeprowadzać raz, dwa razy w roku (najlepiej wczesną jesienią i wiosną) można zrealizować co dwa lata bez ryzyka o utratę jakości.

Olejowanie - jak je prawidłowo wykonać

Zanim zaczniemy prace renowacyjne z wykorzystaniem oleju do drewna, deski i konstrukcję należy wyczyścić. W tym celu można wykorzystać myjkę ciśnieniową i szczotkę ryżową z dedykowanym detergentem lub szarym mydłem. W przypadku trudno zmywalnych zabrudzeń poleca się papier ścierny. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie utrwalimy zabrudzeń i kurzu. Gdy jednak mamy do czynienia z drewnem surowym, niezabezpieczonym, posadzkę trzeba zaimpregnować w celu ochrony przed insektami, grzybami i siniznami. Olejowanie można rozpocząć po wyschnięciu posadzki i balustrad. Tak przygotowane podłoże jest łatwiejsze do malowania i pozwala uzyskać powierzchnię o równomiernym wybarwieniu i wyraźnym rysunku struktury drewna.

- Wymieszany olej nakładamy na deski za pomocą szerokiego pędzla, przy okazji pokrywając spód desek i krawędzie, aby zapewnić im pełną ochronę. Deski malujemy pojedynczo, nakładając cienką warstwę oleju wzdłuż słojów drewna. Po ok. 30 minutach, gdy produkt wchłonie się w drewno, przecieramy deski czystą, bawełnianą ściereczką bądź czyściwem, aby usunąć jego nadmiar. Dzięki temu uzyskamy równomiernie pokrytą i estetyczną powłokę. Kolejną warstwę środka nanosimy po ok. 6 godzinach i czekamy kolejne 24 godziny aż powłoka zupełnie wyschnie.

Ważne

Olejowanie należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach, w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień i przy wilgotności powietrza nie przekraczającej 80 proc.. Co więcej, malowane olejem powierzchnie nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Wykonując wszystkie czynności zgodnie z poradami będziemy mieć pewność, że taras jest prawidłowo zabezpieczony przed zimą. Sama czynność olejowania jest prosta i nie wymaga wyjątkowych umiejętności.

Powierzchnia desek pomalowanych olejem staje się gładka, dzięki czemu łatwiej ją pielęgnować i konserwować. Taras jest odporny na warunki atmosferyczne, kolor desek staje się trwały, a żywotność struktury wydłużona.

Więcej o: