Dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus) 'Hercules' [Roślina tygodnia]

Dławisz to silnie rosnące pnącza ozdobne wykorzystywane do sadzenia przy mocnych podporach, cenione ze względu na ładne, zdrowe ulistnienie oraz dojrzewające jesienią, atrakcyjne kolorystycznie owoce.

Dławisz okrągłolistny pochodzi z Azji, z terenów Chin, Korei oraz Japonii. Rośliny tworzą długie pędy owijające się wokół podpór, rocznie przyrastają od 1 do 4 m długości.

Wygląd

Maksymalnie wspinają się do 12 m wysokości. Zielone, okrągłe lub eliptyczne, zaostrzone na szczycie blaszki liściowe mają od 5 do 12 cm długości i 2 do 6 cm szerokości, są wyraźnie piłkowane na brzegu. Jesienią liście przebarwiają się intensywnie na żółto.

Rozmnażanie

Dławisz jest roślina dwupienną. Żeńska odmiana 'Diana' na przełomie maja i czerwca tworzy niepozorne, białe kwiaty zebrane w kątach liści. Męska odmiana 'Hercules' w tym samym czasie tworzy kwiaty pręcikowe. Po zapyleniu zawiązują się małe kuliste owoce, dojrzewające we wrześniu. Ich wierzchnią warstwę stanowi żółta okrywa pękająca na 3 części, które nie odpadają lecz wywinięte zwisają u podstawy owocu. Po otwarciu żółtych torebek wyłaniają się błyszczące, czerwone lub pomarańczowe, ściśle przylegające do siebie osnówki nasion, przyjmujące kształt kulistych jagód. 'Diana' zawiązuje obficie owoce, pod warunkiem, że w jej pobliżu rośnie egzemplarz męski, np. 'Hercules'. Nasiona dławisza są lekko trujące, dlatego odmian żeńskich nie należy sadzić w pobliżu przedszkoli, szkół czy placów zabaw - tam równie dobrze sprawdzą się odmiany męskie.

Wymagania

Dławisz okrągłolistny rośnie bez problemu na glebach ubogich w składniki pokarmowe. Na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych daje długie i silne przyrosty roczne, co może prowadzić do nadmiernego rozrastania, a nawet zagłuszania roślin rosnących w pobliżu. W takim przypadku wymaga cięcia ograniczającego. Odmiany żeńskie owocują obficiej, jeśli są sadzone na stanowiskach słonecznych, niż w półcieniu. Rośliny wykazują dużą tolerancję w stosunku do pH podłoża, są zdrowe i niekłopotliwe w uprawie, odporne na mróz, nie wymagają zabezpieczania na zimę. Owoce stanowią przysmak ptaków, wabiąc ich liczne gatunki zwłaszcza podczas śnieżnych i mroźnych zim.

Zastosowanie

Dławisz należy sadzić przy mocnych podporach o solidnej konstrukcji. Dobrze rośnie przy wszelkiego rodzaju podporach, wokół których może owijać pędy, takich jak: kraty, pergole, trejaże, ażurowe ogrodzenia, rozpięte na ścianach linki. Pnącze można sadzić także przy drzewach o ażurowej, świetlistej koronie oraz wysokim pniu, np. przy starych okazach sosen. Efektownie prezentują się ściany budynków pokryte gęstwiną pędów. Sadzenie roślin przy ścianach oprócz efektu dekoracyjnego sprzyja odciąganiu wody od fundamentów i ich osuszaniu. W takich budynkach zwykle nigdy nie występuje problem zawilgocenia piwnic. Dławisz nadaje się do maskowania przydrożnych ekranów, konstrukcji śmietnikowych, czy wylotów wentylacyjnych różnorodnej infrastruktury miejskiej.

www.katalogiroslin.pl

Więcej o: