Skarpy - murki oporowe
Murki oporowe to elementy architektury ogrodowej, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie skarp zbudowanych z ziemi lub gruzu. Budujemy je także aby stworzyć podwyższone rabaty lub stabilizować schody w ogrodzie. Niskimi ściankami możemy również zaznaczyć granicę rabat oraz ustawić je na uskokach terenu poziomując w ten sposób pochyłe trawniki i tworząc swego rodzaju "zielone tarasy". Częściej takie murki budowane są również na zupełnie płaskim terenie. Powodem są oczywiście względy estetyczne, gdyż ogród urozmaicony elementami małej architektury ogrodowej zwykle wygląda znacznie bardziej interesująco niż bez nich.
Wybór materiału
Do budowy murku oporowego można wykorzystać wiele różnych materiałów, najczęściej jest to kamień naturalny lub cegła układane na fundamencie i połączone ze sobą zaprawą cementową. W ostatnich latach zyskują na popularności także dekoracyjne kostki brukowe. Za wykorzystaniem betonowych wyrobów nawierzchniowych przemawia nie tylko ich atrakcyjny wygląd, ale też względy praktyczne. Kostka brukowa to trwały i wytrzymały produkt, który w przeciwieństwie do np. umocnień z drewna, wytrzyma w warunkach ogrodowych długie lata. Przy tego typu konstrukcjach można wykorzystać również gazony i rustykalne bloczki fundamentowe, które mają stronę licową o powierzchni przełamu skalnego.
Gazony i palisady
Innym pomysłem jest wykonanie murków ogrodowych z betonowych gazonów lub ozdobnych palisad. Te pierwsze nie tylko zahamują erozję gleby, ale też kaskadowo obsadzone roślinnością z pewnością spodobają się wielu zwolennikom naturalnych zielonych ogrodów.
Z kolei w przypadku wykorzystania do tego celu palisad należy pamiętać, że im wyższa skarpa czy uskok, tym większe siły działają na utrzymujące je w ryzach konstrukcje oporowe.
- Jeśli chcemy wykonać ściankę oporową z palisady, musimy pamiętać o właściwym jej osadzeniu w betonowej podbudowie, a także o tym, aby co najmniej 1/3 wysokości elementów znajdowała się pod ziemią - wyjaśnia ekspert Grzegorz Nowacki - Przykładowo okrągła Palisada Księżycowa o długości 30cm wystarcza do wykonania uskoku o wysokości zaledwie 20cm.
Jeśli nasz murek będzie pełnił funkcję jedynie ozdobną palisady możliwe jest również jego zbudowanie z palisad układanych poziomo. Efekt może być bardzo ciekawy jednak całe przedsięwzięcie wymaga wtedy większej uwagi. W takiej sytuacji należy bowiem najpierw wykonać podkonstrukcję (np. murowana lub betonowa ścianka oporowa zabezpieczona przed wpływem wilgoci), do której przylepiamy klejem trwale elastycznym elementy palisady.
-
Te sprzęty ułatwią wykonywanie prac domowych i ogrodowych. Myjka parowa to HIT na uporczywe zabrudzenia!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Sprzęty i akcesoria do pracy w ogrodzieMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Dzień dziecka powinien być każdego dnia. Jak okazywać wsparcie dzieciom na co dzień, nie tylko od święta?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Zamiast do ciasta, wykorzystaj ją do oprysku. Pomidory i ogórki będą zdrowe i odporne na szkodniki
-
Zapraszamy na zakupy! Ruszył marketplace Cztery Kąty
- Popularny Tiktoker zdradza patent na pozbycie się much z domu i ogrodu - "to naprawdę działa"
- Jak ustrzec się przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów na balkonie? Te rozwiązania pozbędą cię podglądaczy
- Tak wygląda najdroższy dom w Polsce. Zainteresowani kupnem musieliby przygotować "jedynie" 105 mln złotych
- Te rośliny skutecznie odstraszają mszyce. Warto zasadzić je w pobliżu uprawy pomidorów i nie tylko
- Urządź swój balkon w greckim stylu! Pomogą ci w tym niedrogie dodatki z Sinsay