Jak oświetlić balkon i taras?

Wiosna, lato - to już! Dobry czas, by pomyśleć o zaaranżowaniu przestrzeni tarasu i balkonu pod kątem wieczornych przyjemności. Maja Popielarska, dla której przyroda to naturalny zegar, wyznaczający pory dnia i roku, podzieliła się z nami nie tylko swoją ogrodniczą pasją, ale i praktycznymi pomysłami.

W naszym klimacie wiosna i lato nigdy nie trwają zbyt długo. Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać ciepłe dni, warto zastanowić się nad zamontowaniem na balkonie czy tarasie światła. Dzięki niemu będziemy mogli korzystać z uroków świeżego powietrza do późnych godzin nocnych. - Świat roślin to dla mnie żywa przestrzeń, w której planuję i pracuję, ale też odpoczywam i oczywiście bawię się z dziećmi. Uwielbiam siadać na schodkach tarasu i zanurzać się myślami w noc i ciszę - opowiada Maja Popielarska.

Na co zwracać uwagę?

Podświetlając balkon, taras czy werandę powiększamy przestrzeń naszego mieszkania czy domu. Ciepła barwa światła od razu uczyni te miejsca bardziej przytulnymi. Na co zwracać uwagę podczas wyboru i zakupu lamp ogrodowych?

Fot. Philips

Po pierwsze: bezpieczeństwo .

Na balkonie i tarasie stosujemy oprawy z wysokim IP, które określa odporność lampy na czynniki zewnętrzne, przede wszystkim wilgoć. Minimalne IP to 44, a jeśli chcielibyśmy zamontować oświetlenie w oczku wodnym, musimy wybrać modele z IP 67 (do małych zbiorników) lub IP 68 (do większych i głębszych).

Po drugie: energooszczędność.

- Kiedy chcemy mieć piękne otoczenie, natychmiast kojarzy się nam to z dużymi wydatkami - zauważa Maja. - Na szczęście to już nieaktualny stereotyp, bo efektywność energetyczna LEDów jest nieporównywalna z tradycyjnymi żarówkami.

Po trzecie: jakość

i idąca z nią w parze trwałość materiałów. Na zewnątrz najlepiej wybierać oprawy ze stali nierdzewnej lub aluminium.

Jak dopasować formę?

- Na balkonie najlepiej sprawdzają się kinkiety i lampy wiszące - podpowiada Maja. Te pierwsze uwypuklają fakturę elewacji i podkreślają kolor ściany. Dodatkowo tworzą na murach subtelne impresje świetlne.

Szeroki wybór lamp zewnętrznych pozwala na swobodne dopasowanie stylu do naszych indywidualnych upodobań.

Zwolennicy bardziej minimalistycznych form doceniają dyskretne rozwiązania: - Podoba mi się idea lamp nowoczesnych, które subtelnie wpisują się w przestrzeń - przyznaje Maja Popielarska.

Wciąż niesłabnącą popularnością cieszy się w Polsce klasyka. Czy to z sentymentu do przeszłości czy z zamiłowania do bardziej wyszukanych form, chętnie kupujemy modele nawiązujące do XIX-wiecznych lamp gazowych.

- Zmysłowy kontakt z naturą wnosi pozytywne emocje do naszego życia - przyznaje Maja Popielarska. - Ważne, żebyśmy potrafili zatrzymać się, chociaż na chwilę. Bardzo pomaga mi w tym właśnie taras i mój ogród. Tutaj liczy się dany dzień, dana chwila, a jutro może poczekać do jutra.

Więcej o: