Rośliny w polskich projektach

Młodzi projektanci i nowe marki obecne coraz chętniej wykorzystują w swoich projektach nietypowy materiał, jakim są rośliny. Zobaczcie co przygotowali na wiosnę.

Wielbicieli sztuki i nietypowych rozwiązań wnętrzarskich zachwycą Zielone Obrazy, które tworzy się poprzez skomponowaną aranżację indywidualnie dobranych roślin. Pionowe obrazy są innowacyjną koncepcją ogrodów wertykalnych łącząc sztukę i bujną roślinność w jedno. Obraz wypełniony jest miękką i nietoksyczną tkaniną w formie 12 kieszonek, które umożliwiają nasadzanie roślin z minimalną ilością ziemi. Rośliny czerpią składniki odżywcze z wody, a tkanina o neutralnym pH, stanowi doskonałe środowisko do rozwoju roślin. Co istotne, obrazy posiadają samoczynny system nawadniający, włóknina dozuje roślinom odpowiednią ilość wody, dzięki czemu ich uprawa jest szybsza i jeszcze łatwiejsza.

Twórcy Zielonych Obrazów polecają dwie grupy roślin, które są odpowiednie do zasadzenia w obrazach: tropikalne (np. Kalatea, Peperomia, Dawallia) oraz sukulenty (np. Agawa amerykańska, Haworsja, Sensewieria). Zielone Obrazy można kupić na MyBaze.com bez roślin lub wraz z zasadzeniem.

Zielone Obrazy. MyBaze.com, 1499zł

Fot. MyBaze.com

Green Lamp od warszawskiego duetu projektowego SIESTA to wyjątkowe połączenie lampy i doniczki, w której można zasadzić dowolną roślinę. Premiera projektu odbyła się na Tent London, część London Design Festival w 2012 r. Razem ze zmieniającym się kształtem rośliny zmienia się nie tylko wygląd lampy-doniczki, ale i niesamowita gra światła i cieni przez nią rzucanych.

Lampa wykonana jest z dwóch metalowych elementów. Donica jest formowana metodą drykowania, polegającą na odkształcaniu blachy na kręcącej się formie. Abażur z kolei jest wykonany ze spawanych pasków blachy. Green Lamp działa jak każda lampa, z jedną małą różnicą - trzeba ją regularnie podlewać.

Green Lamp, SIESTA. MyBaze.com, 1507 zł

Wiszące ogrody. W małych, i najlepiej wysokich wnętrzach idealnie sprawdzą się wiszące doniczki Bosske Sky Planter stworzone przez nowozelandzkiego projektanta Patricka Morrisa. Prosta aranżacja roślin pod sufitem potrafi wyczarować wiszące ogrody w nowoczesnym stylu, robiące imponujące wrażenie.

Zbiorniki zamontowane w doniczkach dostarczają roślinom wodę stopniowo, dzięki czemu zasadzone zioła czy kwiaty są łatwe w pielęgnacji. Wypadnięcie roślin z doniczki uniemożliwia specjalna siatka zamontowana w środku. Doniczki wykonane są z ekologicznego, recyklingowanego plastiku. Wbrew obawom, w doniczkach wiszących do góry nogami można uprawiać praktycznie każdą rośliny od bluszczu pospolitego, niecierpka waleriana, anturium, przez najróżniejsze gatunki domowych paproci czy kolorowych storczyków, aż po zioła.

Bosske Sky Planter, OUTLAB. MyBaze.com, 95 zł

Zobacz inne ciekawe projekty

Fot. MyBaze.com

Więcej o:
Copyright © Agora SA