Warszawskie Dni Recyclingu. Wymień śmieci na rośliny

W sobotę, 25 kwietnia, rozpoczynają się Warszawskie Dni Recyklingu. W warszawskich dzielnicach odbędą się pikniki, na których przyniesione surowce wtórne, będzie można wymienić na sadzonki. Natomiast w niedzielę, 26 kwietnia przed Pałacem Kultury i Nauki, odbędzie się wielki, rodzinny finał akcji.

- Głównym celem imprezy jest promocja postaw i zachowań proekologicznych. W zamian za przekazane surowce, warszawiacy otrzymają różnorodne sadzonki kwiatów, krzewów i ziół. W zeszłym roku rozdaliśmy ich ponad 30 tysięcy!- mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy. To już dziesiąta edycja akcji, cieszącej się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy uczestniczą w niej całymi rodzinami. Dzieci od najmłodszych lat poprzez udział w konkursach, warsztatach uczą się postaw proekologicznych i właściwego segregowania odpadów.

Warszawskie Dni Recyklingu to cykliczna impreza, której celem jest szerzenie zachowań przyjaznych środowisku oraz promowanie wśród warszawiaków recyklingu jako szansy na rozsądne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. W trakcie zeszłorocznej edycji organizatorzy zebrali ponad 30 tys. kg odpadów segregowanych suchych (plastik, papier, metal), prawie 14 tys. kg szkła oraz ponad 35 tys. kilogramów "elektrośmieci".

Wydarzenie, wzorem roku ubiegłego, zostanie zrealizowane w 18 odsłonach dzielnicowych w sobotę, 25 kwietnia w godzinach 10.00-13.00. W każdej dzielnicy będzie funkcjonował punkt informacyjno-edukacyjny dotyczący nowych zasad segregowania odpadów oraz zbiórka: plastiku, metalu, papieru, szkła i elektrośmieci. W tym dniu, sobotnie punkty zbiórki elektrośmieci będą przeniesione w miejsca, w których odbywają się edycje dzielnicowe Warszawskich Dni Recyklingu.

Gdzie można wymienić śmieci?

W każdej dzielnicy od godz. 10.00 do godz. 13.00 będzie można wymienić śmieci na sadzonki :

Bemowo - przed Urzędem Dzielnicy przy ul. Powstańców Śląskich 70

Białołęka - przed Urzędem Dzielnicy przy ul. Modlińskiej 197

Bielany - Park Olszyna, przy studni wody oligoceńskiej, wjazd od strony ul. Gąbińskiej

Mokotów - Skwer Grupy AK "Granat" przy ul. Puławska / Broniwoja

Ochota - targowisko przy ul. W. Skorochód-Majewskiego 5

Praga- Południe - przed Urzędem Dzielnicy przy ul. Grochowskiej 274

Praga-Północ - parking za Urzędem Dzielnicy przy ul. Kłopotowskiego 15

Rembertów - przy Urzędzie Dzielnicy al. Chruściela 28, parking od strony ul. Konwisarskiej róg al. Chruściela.

Śródmieście - przed Urzędem Dzielnicy, ul. Nowogrodzka 43

Targówek - przy Urzędzie Dzielnicy ul. Kondratowicza 20

Ursus - przy Urzędzie Dzielnicy ul. plac Czerwca 1976 r. nr 1.

Ursynów - przy Urzędzie Dzielnicy al. Komisji Edukacji Narodowej 61

Wawer - teren przy dawnym budynku urzędu w Falenicy ul. Włókiennicza 54

Wesoła - przy Urzędzie Dzielnicy, ul. 1 Praskiego Pułku 33

Wilanów - przy Urzędzie Dzielnicy ul. Klimczaka 2

Włochy - parking na tyłach budynku Urzędu Dzielnicy, al. Krakowska 257

Wola - dziedziniec Urzędu Dzielnicy, al. Solidarności 90

Żoliborz - parking na tyłach budynku Urzędu Dzielnicy, ul. Słowackiego 6/8

W niedzielę, 26 kwietnia w godzinach 11.00-17.00 na Pl. Defilad 1 przed Pałacem Kultury i Nauki (teren parkingu po dawnym Uniwersalu), wjazd od ul. Marszałkowskiej odbędzie się finał miejski Warszawskich Dni Recyklingu 2015, gdzie będzie również możliwość otrzymania sadzonek, a na uczestników czeka wiele atrakcji. Ponadto, przy współpracy z podmiotami zewnętrznymi zostaną zorganizowane stoiska edukacyjne oraz gry i zabawy z nagrodami dla najmłodszych uczestników imprezy.

Na uczestników czekają atrakcje:

  -sadzonki krzewów, kwiatów i ziół w zamian za przyniesione surowce (plastik, metal, papier, szkło, elektrośmieci),

  -konkursy i zabawy dotyczące segregacji surowców m.in. gra komputerowa recycledrop,

  -warsztaty m.in. lepienie z masy papierowej pochodzącej z recyklingu, eko biżuteria, drugie życie T-shirta ,

  -przetwarzanie papieru i tektury: omówienie cyklu życia papieru, warsztaty z czerpania papieru z elementami ozdobnymi, budowanie kartonowego miasta przyszłości, wskazanie możliwości ponownego wykorzystania papieru i tektury.

  -przetwarzaniu plastiku: wskazanie możliwości ponownego wykorzystania plastikowych opakowań (polar, plastikowe pudełka), proces butelki plastikowej - nadane jej "nowego życia"

  -upominki i materiały edukacyjne

  Będzie również można dowiedzieć się o nowych zasadach selektywnego zbierania odpadów w miejskim punkcie informacyjnym. Na stoiskach przygotowanych przez miasto zaplanowano ciekawe i różnorodne warsztaty dla dzieci, na których uczestnicy będą uczyli się jak wykonać eko biżuterię czy stworzyć eko robota.

  Uczestnicy finału będą mieli okazję zobaczyć nowoczesną i ekologiczną śmieciarkę zasilaną gazem ziemnym (CNG) czy zbudować instrumenty z plastikowych odpadów.

  Więcej o: