Jak usunąć gniazdo os, pszczół i szerszeni? Bzyczą, żądlą i są niebezpieczne

Latem pszczoły, osy i szerszenie dzielą swoje roje - część owadów musi się przeprowadzić w inne miejsce. Mogą zagnieździć się na naszym dachu, w pobliżu okna lub nawet w skrzynce na listy. Jak się ich pozbyć?

Przed usunięciem gniazda os, pszczół lub szerszenia warto zorientować się z jakimi owadami mamy do czynienia. Pszczoły są małe, włochate z niewyraźnymi paskami żółto-czarnymi. Osy są małe, gładkie i mają bardzo widocznie jasnożółte i czarne paski. Szerszeń wygląda tak samo jak osa, tylko jest kilka razy większy.

Jak usunąć gniazdo os, pszczół i szerszeni

Pszczół nie można zabijać. Są to zwierzęta pożyteczne, produkujące miód, a ich coroczne migracje sprawiają, że dużo osobników umiera. Jeśli przeszkadza ci rój pszczół, trzeba zadzwonić po straż pożarną lub po pszczelarzy. Spis osób, które mogą się tym zająć znajdziesz na stronie internetowej: pszczelarskiepogotowierojowe.pl

Gniazda os i szerszeni trzeba usuwać , bo roje mogą zagrażać zdrowiu i życiu mieszkających w pobliżu ludzi. Najprostsze jest wezwanie specjalnej firmy zajmującej się dezynfekcją i deratyzacją. Specjaliści odpowiednimi środkami wybiją cały rój i wywiozą pozostałości. Na ich przyjazd zazwyczaj trzeba czekać do trzech dni, a koszt to 150- 250 zł w zależności od wielkości gniazda.

Sam nie usuwaj gniazda os, pszczół i szerszeni

- Do czasu przyjazdu służb najważniejsze, to nie ruszać gniazda. Należy je omijać i do niego nie podchodzić, bo rozdrażnione owady będą bronić swego domu i mogą nas zaatakować. Jeżeli jest w pobliżu okna bądź balkonu, to drzwi trzeba trzymać cały czas zamknięte. Owady są aktywne głównie rano i wieczorem - radzi Anna Ciok z firmy usuwanieos.pl.

Innym sposobem jest kupienie w supermarketach lub sklepach budowlanych preparatu zabijającego owady. Butelka kosztuje ok. 15 zł.

Należy dokładnie przestrzegać instrukcji obsługi opisanej na opakowaniu i założyć ochronne ubranie - grubą bluza bądź sweter z długimi rękawami i długie, grube spodnie, a najlepiej również coś, co ochroni nam twarz. Jeżeli ta metoda nie zadziała to wezwanie specjalistów jest koniecznością.

Więcej o: