Najwyższy na świecie mieszkalny pionowym ogród

Clearpoint Residencies to unikalna, ekologiczna inwestycja, będąca najwyższym na świecie liczącym 54 kondygnacje, mieszkalnym pionowym ogrodem.

Clearpoint Residencies w Kolombo (Sri Lanka) będzie pierwszym w kraju kompleksem apartamentów w wieżowcu, wybudowanych zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa, z panelami słonecznymi do wytwarzania energii elektrycznej, systemem recyklingu ścieków, zielonymi elewacjami obsadzonymi roślinnością.

Zielone tarasy w każdym apartamencie mają za zadanie zapewnić cień, absorbowanie dźwięków z zewnątrz oraz oczyszczanie powietrza, poprzez pochłanianie dwutlenku węgla. Podlewane będą za pomocą automatycznego systemu nawadniania kropelkowego. Używana do niego woda będzie pochodzić z zebranych wód deszczowych, a także z oczyszczalni tej zużytej w umywalkach i prysznicach mieszkańców. Takie metody efektywnego zużycia wody pomogą zmniejszyć zużycie krajowego zaopatrzenia w wodę o około 45 procent.

Obfita roślinność na tarasie ma zapewniać dodatkowy cień, ale chroni także przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, które mogłyby powodować wzrost ciepła w budynku. Wpływa to na zmniejszenie energetycznych wymagań jednostek klimatyzacyjnych. Wszystkie apartamenty są również wentylowane, aby zapewnić dalsze chłodzenie.

Panele słoneczne zostaną zainstalowane na dachu budynku. Mają zapewnić wystarczającą ilość energii do zasilania części wspólnej budynku, jak oświetlenie holu, windy, system oczyszczania wody i kanalizacji. Wszelkie nadwyżki energii elektrycznej będą odsprzedawane do sieci krajowej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.