Ogrody Królowej Matki

Zajrzyjmy za mury ulubionych ogrodów zmarłej dwa lata temu Elżbiety, brytyjskiej Królowej Matki. Jeden jest świadkiem romantycznych spotkań Księcia Walii Karola z jego przyjaciółką Kamilą Parker Bowles, drugi zaś zainspirował Szekspira do napisania Makbeta.

W baśniowym krajobrazie północnej Szkocji są zakątki, które kryją wiele tajemnic, starych i tych najnowszych. Elizabeth Alexandra Mary Windsor, znana wszystkim jako Królowa Matka, uwielbiała takie miejsca. Czuła się Szkotką. Co roku spędzała kilka tygodni w swoich posiadłościach Birkhall i Castle of Mey, poświęcając się ulubionym zajęciom: wędkowaniu, wyścigom konnym i oczywiście ogrodnictwu. Była honorowym członkiem wielu brytyjskich towarzystw ogrodniczych, z Royal Horticultural Society na czele. Kiedy w marcu 2002 roku zmarła, przeżywszy 101 lat, jej wnuk Książę Walii Karol osobiście dopilnował, by pośród wieńców złożonych przy trumnie w kaplicy znalazły się kwiaty zebrane w jej ogrodach.

Birkhall

Historia ogrodu sięga 1715 roku, kiedy to na skraju olbrzymiej królewskiej posiadłości Balmoral zbudowano Birkhall. W 1849 roku dom wraz z otaczającymi go terenami wszedł w posiadanie królowej Wiktorii. Blisko sto lat później przeszedł na własność Elżbiety, która po śmierci męża i koronacji córki w 1952 roku uznała Birkhall za swoją oficjalną rezydencję. W ciągu 12 lat wyremontowała budynek, który chylił się ku ruinie, wybudowała nowe skrzydło mieszkalne i założyła ogród.

Książę Karol był tam częstym gościem - przyjeżdżał do babki podczas nauki w szkockiej szkole Gordonstoun. Bywał, kiedy tylko udało mu się wyrwać ze znienawidzonego internatu. Niewielki, pozbawiony dworskiego blichtru dom i kameralny ogród stały się dla księcia ceniącego sobie prywatność i spokój domowego zacisza prawdziwym azylem, a babcia - jedyną powierniczką rozterek dorastającego chłopca. To tutaj zapewne narodziło się hobby Karola, który jest zapalonym botanikiem i biodynamikiem. Tu zdobywał pierwsze ogrodnicze "szlify".

Nic więc dziwnego, że będąc już dorosłym mężczyzną, następca tronu nadal chętnie odwiedzał to miejsce. To tutaj, za przyzwoleniem Królowej Matki, spotykał się ze swą przyjaciółką Camillą Parker Bowles, nawet w trakcie trwania swego małżeństwa z Dianą. Dziś to właśnie Birkhall stał się ulubionym ogrodem księcia i miejscem, gdzie wierna sobie od lat para najchętniej spędza czas.

Birkhall pod rządami Królowej Matki nabrał charakteru przytulnego wiejskiego siedliska i takim też stał się ogród. Niewielkich rozmiarów, pełniący funkcje zarówno reprezentacyjne, jak i wypoczynkowe, mieści ogrody: skalny, różany i warzywny. Królowa Matka uwielbiała kwiaty, toteż w ogrodzie wprost kipi od jej ukochanych róż, prymuli, groszku pachnącego i różnobarwnych kwitnących bylin. Całość kompozycji spaja ukośna oś, z alejką ozdobioną strzyżonymi w oryginalne formy krzewami cisu i kwitnącymi przez cały sezon rabatami.

Castle of Mey

Barrogil - stare zamczysko w Caithness na północno-wschodnim krańcu Wysp Brytyjskich zbudowane w 1572 roku przez szkockich książąt Królowa Matka kupiła w 1953 roku. Była to jedyna posiadłość kupiona przez nią samą. Wieść niesie, że Elżbieta, przejeżdżając kiedyś obok, wprost zakochała się w starych murach, które stały się ponoć pierwowzorem dworzyszcza Makbeta z szekspirowskiej tragedii. Wyremontowała więc zamek i odtworzyła zamkowe ogrody. Wraz ze świetnością przywróciła miejscu dawną nazwę - Castle of Mey.

Aby zmieścić na niewielkiej przestrzeni różne funkcje, przestrzeń podzielono tu żywopłotami, utrzymując całość w charakterze średniowiecznego założenia komponowanego geometrycznie, gdzie poszczególne części tworzą osobne wnętrza. Preferowane przez pięć dziesiątków lat przez gospodynię pastelowe barwy doskonale pasują do kolorystyki kamiennych murów i harmonijnie wpisują się w widoczny z okien wiejski, zielony krajobraz Szkocji. Królowa Matka założyła fundację The Queen Elizabeth Castle of Mey Trust, która zajmuje się rozwojem ogrodnictwa i hodowli zwierząt w całym regionie. W 2002 roku Karol Książę Walii odsłonił tu ławkę z tablicą pamiątkową poświęconą Elżbiecie ustawioną w miejscu tej, na której siadała, aby podziwiać zachody słońca.

Dziękujemy Agencji East News za udostępnienie zdjęć.

Więcej o: