PRAWIDŁOWE NAWOŻENIE

Trawników nie powinno się nawozić podczas suszy ani podczas deszczu. Najlepsze warunki panują wówczas, gdy rośliny są suche, a gleba lekko wilgotna. Zanim rozrzucimy nawóz, trawnik trzeba dokładnie wygrabić, można też wykonać aerację, czyli napowietrzanie gruntu - ułatwi to substancjom odżywczym wnikanie do ziemi i działanie bezpośrednio na poziomie korzeni. Z tego samego powodu, jeśli w ciągu dwóch dni po nawożeniu nie spadnie deszcz, trawnik trzeba obficie podlać.

Nawozy należy dozować zgodnie z zaleceniami producentów, łatwo bowiem przedawkować i zniszczyć trawę. Bardzo ważne jest, aby nawóz został rozsypany równomiernie, inaczej poszczególne części trawnika mogą mieć różny kolor.

Na małych powierzchniach sprawdza się wysiew ręczny (dawkę nawozu dzielimy na dwie części i wysiewamy w dwóch krzyżujących się kierunkach), na dużych (powyżej 5 tys. m2) lepiej użyć siewnika do nawozów mineralnych. Niektóre nawozy można też rozpuścić w wodzie i podlać konewką albo umieścić w specjalnie do tego celu przystosowanych nakładkach montowanych na wąż ogrodowy.

Więcej o: