Jak zimą dbać o taras ?

Zadbany taras to nie tylko ozdoba domu, ale w okresie wiosny i lata również miejsce spotkań domowników i gości. Jednak żeby móc cieszyć się nim przez większą część roku, należy odpowiednio zadbać o jego nawierzchnię także zimą. W jaki sposób pielęgnować taras, aby zachował atrakcyjny wygląd na kilka lat?

W zależności od materiału, z jakiego została wykonana nawierzchnia, istnieje kilka sposób jej zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych: śniegu czy mrozu. W przypadku kostki brukowej, pielęgnację najlepiej zacząć od podstawowych i jednocześnie najważniejszych czynności: dokładnego zmiecenia i umycia. Błoto to jedno z najczęstszych zabrudzeń zimą, które należy regularnie usuwać - najlepiej użyć do tego myjki ciśnieniowej z odpowiednią przystawką. Oczyszczoną nawierzchnię warto także zabezpieczyć specjalnymi impregnatami. Powierzchnie pokryte nimi stają się odporne na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu będą chroniły naszą przydomową przestrzeń przez cały rok, nie tylko zimą.

O czym jeszcze należy pamiętać zimą sprzątając tarasy?

Skuwając zimą warstwę lodu oraz odśnieżając nawierzchnię warto mieć na uwadze, że zbyt energiczne i intensywne działanie może prowadzić do uszkodzenia jej wierzchniej warstwy. Możemy temu zapobiec stosując narzędzia zakończone gumowymi elementami, dzięki czemu przestrzeń przydomowa będzie estetyczna przez wiele lat, pełniąc jednocześnie funkcję ozdoby naszego domu. Alternatywą jest również skorzystanie ze specjalistycznych preparatów do rozpuszczania śniegu, które zapobiegają tworzeniu się trudnego do sprzątnięcia błota pośniegowego. Istotną cechą takich środków jest również to, że nie powodują odbarwiania się kostek brukowych czy pęknięcia poszczególnych jej elementów.

Powyższe zabiegi pozwolą odpowiednio zadbać o nawierzchnię tarasu, zwiększą bezpieczeństwo jego użytkowania w okresie zimowym oraz przyczynią się do zachowania estetycznego wyglądu na kilka lat.

Więcej o: