Zadbaj o swój ogród jesienią

Mamy jesień. Nasz ogród szykuje się na zimę - oto kilka prostych i skutecznych sposobów, jak o niego zadbać, aby przetrwał zimę i zachwycał wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca.

Podstawowym działaniem jest usunięcie liści. Nieusunięte liście mogą odbarwić kostkę na ścieżkach. Szkodzą także trawnikowi, ponieważ odcinają dostęp promieni słonecznych i powietrza. W skutek tego trawa będzie żółkła a nawet gniła. Liście można standardowo zgrabić, jednak, jeśli mamy duży ogród, to lepiej zainwestować w specjalistyczny sprzęt. Dmuchawy do liści zyskują popularność na naszym rynku - nie tylko przyśpieszają i ułatwiają pracę, ale również zachęcają do niej dzieci, ponieważ potrafią zmienić obowiązek w świetną zabawę. Co ważne, obecnie możemy znaleźć tanie dmuchawy do liści i odpowiedni do małych ogródków, jak i profesjonalne maszyny które poradzą sobie z górą liści.

Konieczne jest również uporządkowanie rabat kwiatowych. Usuwamy przekwitłe kwiatostany, wykopujemy rośliny niezimujące w gruncie, np. dalie czy rośliny kłączowe oraz usuwamy chore i uszkodzone gałęzie. Osoby posiadające w ogrodzie piękne drzewa powinny zakupić piłę spalinową, ponieważ gałęzie grubsze będzie ciężko obciąć sekatorem. Obecnie piły spalinowe są na tyle zróżnicowane, że można je dopasować do potrzeb każdego ogrodu. Należy jednak pamiętać, że nie usuwamy żywych pędów jesienią, ponieważ rany nie zdrewnieją przed zimą i nie będą odporne na mróz i infekcje.

Kiedy liście są zgrabione, a krzewy przycięte pozostaje tylko usunąć gałęzie. W erze recyklingu warto je wykorzystać. Większe gałęzie będą świetną rozpałką w kominku. Jednak co zrobić jeżeli nie mamy kominka lub mamy dużo drobnych gałązek? Możemy pokusić się o modne DIY, czyli zrób to sam. Ze starego słoika i kilku patyków możemy wyczarować wspaniały, jesienny świecznik. Wystarczy pistolet na klej, nieco fantazji i gotowe. Jeśli jednak nie mamy plastycznego zacięcia do takiego problemu podchodzimy sposobem. Nasz to rozdrabniarki do gałęzi . Takie wyjście ma wiele zalet, pocięte rośliny można przeznaczyć na kompost. Jeżeli gałęzie są zdrewniałe warto dodać do nich nawóz zawierający azot, ponieważ same nie zawierają tego pierwiastka. Nie jest to konieczne z zielonymi pędami. Zrąbki możemy również wykorzystać do ściółkowania rabat zamiast kory. Należy je wtedy rozłożyć kilkucentymetrową warstwą wokół roślin.

Kilka prostych rozwiązań ułatwi pracę, natomiast zadbany ogród odwdzięczy nam się wiosną. To właśnie wtedy okaże się, czy prawidłowo pielęgnowaliśmy swoją zieloną oazę.

Więcej o: