Jak dbać o nawierzchnie w ogrodzie w czasie mrozów i opadów śniegu?

Kostka brukowa i nawierzchnie betonowe w ogrodzie, szczególnie zimą, narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, szkodliwą sól oraz uszkodzenia mechaniczne. Warto zatem dowiedzieć się jak temu zaradzić i co zrobić by kostka brukowa na wiosnę wyglądała jak nowa i służyła nam przez długie lata.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

To, czy nawierzchnia wokół naszego domu przetrwa okres zimowy, w dużej mierze zależy od jej impregnacji. Jeżeli nie zrobiliśmy tego jesienią, nic straconego - możemy zabezpieczyć kostkę brukową w czasie zimy. Ważne jest to, by na zewnątrz nie było śniegu, było sucho, a temperatura wynosiła powyżej zera.

- Impregnację kostki brukowej należy oczywiście poprzedzić dokładnym oczyszczeniem jej z zabrudzeń, błota czy różnorodnych plam. Następnie możemy przystąpić do jej impregnacji wybierając odpowiedni preparat hydrofobowy, który nie tylko wzmocni kolor i strukturę, ale podniesie także jej odporność na ścieranie i brud. Jego odpowiednie właściwości sprawią, że na kostce tworzy się specjalna warstwa ochronna, która zabezpieczy ją przed wchłanianiem wody w strukturę betonu - podpowiada Małgorzata Gral, projektant nawierzchni w firmie Jadar. Tak przygotowana nawierzchnia przetrwa nie tylko przymrozki, ale także uchroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Co zamiast soli?

Zima to czas przymrozków, opadów ciężkiego, mokrego śniegu, a także częstych zmian temperatur. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstawiania oblodzeń na podjazdach i ścieżkach, które najczęściej posypujemy solą. To jednak nie najlepszy pomysł. Sól, która zbyt długo zalega na kostce, może uszkodzić jej powierzchnie, odbarwić ją, a także osłabić działanie zastosowanego impregnatu. Dodatkowo może ona przenikać do gleby i wpływać niekorzystnie na rośliny w naszym ogrodzie. Może to być niezauważalne zimą, ale na pewno skutki używania soli ujrzymy wiosną. Alternatywą jest posypanie śliskich miejsc chlorkiem magnezu, który nie tylko nie uszkodzi betonowych nawierzchni, ale także jest bardziej ekonomiczny. Najtańszą i najbezpieczniejszą metodą jest jednak zwykły piasek. Zabezpiecza przed poślizgnięciem, a także nie uszkadza kostki brukowej. Dodatkowo piasek ma jeszcze jedną zaletę. Jego pozostałości idealnie wnikają w szczeliny kostki brukowej, które zimą mogą być wypłukiwane przez topniejący śnieg.

Walka ze śniegiem

Największą zmorą zimowej aury jest nadmiar śniegu. Aby się go pozbyć, w ruch najczęściej idą różnego rodzaju łopaty i inne przyrządy. Nie zapominajmy jednak o tym, że pod grubą warstwą śniegu znajduje się nawierzchnia, którą w wyniku zbyt energicznych ruchów, możemy uszkodzić. Unikniemy tego używając narzędzi ogrodniczych jedynie z plastikowym zakończeniem, które z łatwością usuną śnieg nie uszkadzając przy tym kostki brukowej. Dodatkowo, dużą zaletą jest to, że są o wiele lżejsze i tańsze.

Więcej o: