Balkon. Jak założyć ogródek na balkonie?

Mieszkasz w bloku? Masz balkon lub taras? Wspaniale! Nie musisz rezygnować z własnych warzyw, owoców i ziół. Możesz je samodzielnie wyhodować i to naprawdę bez większego trudu.

Najważniejszy jest plan działania. Aby zdecydować się co będziesz uprawiać na balkonie musisz wiedzieć jakie warunki na nim panują, a potem już tylko lista zakupów i do dzieła!

Balkon. Jakie warunki na balkonie?

Zastanów się nad tym co chcesz uprawiać na balkonie. Wszystkie kwiaty i warzywa mają bowiem swoje upodobanie odnośnie stopnia nasłonecznienia. Ze wszystkimi przeciwnościami losu można sobie poradzić. Dobrze nasłoneczniony balkon to wygrana na loterii. Możesz na nim uprawiać zioła, warzywa i pięknie kwitnące kwiaty. Jeśli zbytnio praży słońce na balkonie, nie musisz ograniczać się do opalania, możesz zainstalować markizę zacieniającą i dalej cieszyć się własnym ogródkiem. Również nie ma co załamywać rąk, jeśli na balkonie przez większość dnia jest cień. Nie będziesz mógł, co prawda, na nim uprawiać tylko warzyw, ale mięta poziomki i cieniolubne kwiaty dadzą sobie radę.

10 roślin do 10 złotych z polskich sklepów ogrodniczych. Już pięknie można urządzić balkon

Doniczki na balkon

Fot. Pixabay.com/CCO

Nie kupuj najtańszych donic plastikowych, ani metalowych (choć pięknie wyglądają), rośliny w nich posadzone szybko się zaparzą i będą do wyrzucenia.

Unikaj też na balkonach stawiania skrzyń betonowych i kamiennych, bo są one bardzo ciężkie, a wraz z ziemią mogą przekroczyć maksymalne obciążenie balkonu i będzie katastrofa.

Najlepsze są donice ceramiczne, bo zatrzymują wilgoć i przepuszczają powietrze.  Pojemnik powinien mieć otwory odpływowe, co zapobiegnie gniciu korzeni, a ponadto umożliwi lepsze ich napowietrzenie. Donicę ustawmy na podstawce, na której będzie się zbierać woda.

Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens). Uprawa i pielęgnacja

Doniczki na balkon - odpowiedni drenaż

Fot. Fotolia.pl

Na dno każdego pojemnika wsypujemy kilkucentymetrową warstwę drenującą ze żwiru lub z keramzytu albo potłuczonej ceramiki. Można ją kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Worek o pojemności 2 l to koszt 5 zł.

Bryłę korzeniową rośliny warto w tym czasie na kilka godzin umieścić w naczyniu z wodą - dzięki temu korzenie pobiorą jej odpowiednią ilość i będą bardziej elastyczne

Siatka na balkon dla kota . Jak wybrać najlepszą?

Doniczki na balkon - odpowiednia ziemia

FOT. BARBARA LACZYNSKA

Jeśli nawet masz ziemię w doniczkach po starych roślinach musisz ją wymienić. Zeszłoroczna najczęściej jest porażona chorobami. Zakup nowej ziemi ustrzeże Cię przed chorobami i szkodnikami.

Ziemię można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Wystarczy zwykła ziemia uniwersalna. 50 l kosztuje 20 zł. Oczywiście działa tu zasada - czym większe opakowanie tym tańsza. Są też specjalne podłoża przeznaczone na balkon, ale na początku przygody z ogrodnictwem nie warto przepłacać.

Kwiaty na balkon - jakie narzędzia?

Fot. ploneres.pl

Jeśli chcesz cokolwiek sadzić, a bez tego się nie obejdzie, to musisz kupić łopatkę do sadzenia. Do wyboru mamy metalowe i plastikowe. Ja polecam plastikowe, bo nie rdzewieją i przetrwają długie lata. Ważne by łopatka była wąska i długa, łatwiej dzięki niej będzie nam sadzić rośliny. Koszt takiej łopatki to od 10 -50 zł. Wersja dla oszczędnych to zwykła łyżka - powinna być metalowa nie aluminiowa, aby się nie wyginała.

Rośliny na balkon - odpowiednie rękawiczki

Fot. www.bionicgloves.com

Do prac ogrodniczych możemy użyć zwykłych gumowych rękawiczek kuchennych jedno lub wielorazowych lub też specjalnych ogrodniczych. Wybierając się do sklepu warto wcześniej zmierzyć długość i obwód dłoni by dobrać sobie odpowiednią wielkość rękawiczek. Producenci stosują różne oznaczenia wielkości. Rękawiczki ogrodnicze to koszt około 20 zł.

Balkon - potrzebny sekator

Fot. Fisakrs

Bez niego nie wyobrażam sobie uprawiania balkonowego ogródka. Nie musimy się specjalnie na niego wykosztować, gdyż balkon nie wymaga od nas sprzętu wysokiej jakości. Unikajmy jednak chińszczyzny. Sekator powinien dobrze leżeć w ręku i być w miarę lekki. Na balkon najlepszy będzie sekator dźwigniowy. Jego koszt to około 50 zł

Kwiaty na balkonie. Gdzie kupić rośliny?

Na zakupy warto wybrać się do sklepu ogrodniczego, gdzie kupimy zdrowe i wyrośnięte sadzonki, które na pewno się szybko przyjmą i nie będą chorować. Nie warto ryzykować sadzonek dostępnych w sklepach spożywczych - często są słabej jakości. Niektóre rośliny kupujemy w nasionkach. Na każdej torebce jest opisany termin, sposób wysiewu oraz termin zbioru. To bardzo ułatwia uprawę.

Najlepsze rośliny na balkon

Rośliny na balkon z nasion:

Fot. TOMEK CIESIELSKI

-Sałata, szczypiorek i rzodkiewka jest wysiewana z nasionek. Można uprawiać ją całe lato. Od momentu siania plony można zbierać już po miesiącu. Można siać w płytkich doniczkach. Świetnie znoszą chłody i już od marca możemy je wysiewać

-Groszek - nasiona kupujemy w markecie ogrodniczym i siejemy w kwietniu. Zbiór w czerwcu. Kilka ziarnek wsadzamy w ziemię i wbijamy przy nich 2 kijki metrowej długości, aby pędy groszku mogły się po nich piąć;

- Marchew, buraki, kalarepa, pietruszka, ogórki, papryka - idealne dla osób, które dużo miejsca na balkonie. Są to gatunki wrażliwe na mróz i można je wystawić na balkonie dopiero po ustąpieniu przymrozków i odpowiednim zahartowaniu.

Roślin na balkon z sadzonek:

Fot. Kazoka

- Zioła jeśli kupimy dorodne sadzonki dobrej jakości to będą "same rosły": mięta, kolendra, tymianek, oregano, mięta, rozmaryn, koperek, pietruszka, lawenda, kminek, szałwia, majeranek, rumianek, melisa.

- Poziomki i truskawki - świetnie się przyjmują w pojemnikach wiszących. Do domowej uprawy najlepiej wybrać odmiany powtarzające owocowanie Kent lub Temptation;

- Kwiaty : maciejka, bergenia, pelargonia, kocimiętka. Można je sadzić razem z warzywami, np. w zgodzie z sałatą rośnie fiołek afrykański, którego zapach odstrasza większość szkodników.

Więcej o: