Czy kwiaty wieloletnie muszą być trudne w pielęgnacji?

Niektóre rośliny wieloletnie uchodzą za dużo trudniejsze w pielęgnacji niż rośliny jednoroczne. Nic dziwnego - o roślinę jednoroczną nie musimy specjalnie dbać, ponieważ będzie zdobić nasz ogród jedynie przez kilka miesięcy, a za rok zasadzimy nowy kwiat. Jednak dla urody niektórych kwiatów wieloletnich warto poświęcić im trochę więcej czasu. Szczególnie, że ich pielęgnacja nie musi być dużo bardziej wymagająca, niż pielęgnacja roślin jednorocznych.

Róże, tulipany, hortensje, to tylko kilka przykładów kwiatów, które przez długie lata mogą zdobić nasz ogród. Ich pielęgnacja jest czasochłonna i wymagająca. Możemy jednak wykonać kilka czynności, które ułatwią kwiatom aklimatyzację i jednocześnie, dzięki zastosowaniu kilku prostych sztuczek, zaoszczędzimy w przyszłości trochę czasu na ich pielęgnację.

Wybierz odpowiednie miejsce Wszystkie rośliny zielone potrzebują światła, jednak jego intensywność powinna być uzależniona od gatunku danej rośliny. Wybierając w ogrodzie miejsce do zasadzenia roślin, kieruj się nie tylko względami wizualnymi, ale zwróć też uwagę na to, ile słońca potrzebuje dana roślina. Pamiętaj, żeby tulipany i róże posadzić w miejscach nasłonecznionych. W przypadku róży ważne jest to, aby miejsce było jednocześnie przewiewne. Hortensje natomiast możesz posadzić w półcieniu - wystawione na promienie słoneczne , bujniej rozkwitną od strony kwiatostanu, natomiast w cieniu - od części łodygi.

Towarzystwo innych roślin Pamiętaj, aby przy sadzeniu zwrócić uwagę na to, koło jakich innych roślin chcesz posadzić swoje kwiaty. Niektóre bowiem bardzo negatywnie reagują na towarzystwo roślin innego gatunku. Wśród nich są między innymi rozmaryn, mięta czy też słonecznik bulwiasty.

xx x

Temperatura Wydaje się to oczywiste, lecz warto przypomnieć - pamiętaj o dobieraniu roślin do naszego klimatu. W Polsce temperatura jest bardzo zmienna - w lecie zdarzają się ponad 30 stopniowe upały, natomiast w zimie temperatura potrafi spaść do -25 stopni. Nie wszystkie rośliny, które znajdziemy w kwiaciarniach czy marketach budowlanych nadadzą się do zasadzenia w ogrodzie. Przed zakupem rośliny lub cebulek, upewnij się, czy polski klimat będzie im odpowiadać.

Rodzaje gleby

Pamiętaj, że nie wszystkie rośliny nadają się do każdej gleby - sprawdź koniecznie, jaka gleba znajduje się w Twoim ogródku, a następnie dobierz do niej odpowiednią roślinę. Róże lubią glebę żyzną, przepuszczalną i lekką, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Dla hortensji idealne będą gleby próchnicze, przepuszczalne i wilgotne. Co ciekawe, w zależności od kwasowości gleby, kwiaty hortensji będą miały różne kolory. Dla tulipanów odpowiednia będzie gleba piaszczysta lub piaszczysto-gliniasta. Nie są one jednak bardzo wymagające, więc również na innych podłożach powinny dobrze rosnąć.

Nie zapominaj o nawożeniu Około miesiąc po zasadzeniu tulipanów możesz użyć nawozu specjalnie do nich przeznaczonego. Wpłynie to pozytywnie na ich rozwój w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Do róż najlepiej wykorzystać specjalistyczne, dedykowane im nawozy. Optymalne jest nawożenie tych kwiatów trzy razy w ciągu roku - na przełomie marca i kwietnia, w czerwcu po kwitnieniu oraz w połowie lipca. Do hortensji również znajdziemy specjalne nawozy, i podobnie jak w przypadku róż - najlepiej stosować je trzy razy w ciągu roku, najpóźniej w sierpniu.

Najważniejsze - podlewanie xx x Woda jest niezbędna, by w roślinie mogły zachodzić wszystkie procesy warunkujące jej prawidłowe funkcjonowanie. Od dostępu do wody zależy szybkość przyrostu, ubarwienie liści i kwiatostanu, a przede wszystkim, rozwój systemu korzeniowego rośliny. Każda roślina ma inne zapotrzebowanie na wodę. Szczególnie problematyczne staje się to w momencie, gdy mamy wiele różnych gatunków zasadzonych obok siebie, z których każdy wymaga indywidualnej częstotliwości podlewania. Rozwiązaniem jest zastosowanie systemu HYDROBOX. Dzięki temu rozwiązaniu, podlewanie nie tylko przestanie być dla nas problematyczne, ale będzie też bardziej efektywne. Dzięki zastosowaniu HYDROBOXa możemy o połowę zmniejszyć ilość zużywanej do podlewania wody, nie tracąc przy tym na zdrowiu i wyglądzie roślin. Ponadto w czasie upałów i suszy ogranicza parowanie wody nawet o 75%, co niweluje ryzyko wystąpienia stresu wodnego. HYDROBOX magazynuje wodę z podlewania i opadów, dostarczając ją wprost do korzeni rośliny dokładnie wtedy, gdy roślina jej potrzebuje.. Hydrobox nadaje się zarówno do roślin ogrodowych, jak i doniczkowych. Dzięki swojej budowie, optymalizuje także gospodarowanie nawozami. Stosując powyższe rozwiązania możemy sprawić, że pielęgnacja roślin wieloletnich będzie dużo mniej pracochłonna niż tradycyjnie, a piękne róże, tulipany czy też hortensje będą cieszyć nasze oko przez wiele lat.

xx x

www.hydrobox.pl

www.sklep.hydrobox.pl

www.hydrobox.pl

www.sklep.hydrobox.pl

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.