Wiosna w ogrodzie: pora wybrać kosiarkę do trawy

Wiosna zdążyła rozgościć się już na dobre, a wraz z nią znów rozkwita wszystko wokół. O ile zieleniejące się drzewa to bardzo przyjemny widok, o tyle rosnąca trawa dla wielu jest przypomnieniem o zmorze, jakim jest jej przycinanie. By znacznie usprawnić sobie ten proces, warto zainwestować w kosiarkę do trawy. Jednak jak wybrać najlepszą do naszych potrzeb?

Po pierwsze warto podzielić kosiarki na spalinowe oraz elektryczne . Te drugie przeznaczone są głównie do niewielkich ogrodów oraz takich, których nawierzchnia jest stosunkowo płaska i nie znajdują się na niej żadne kamienie czy wystające konary. Takie urządzenia są o wiele tańsze od modeli spalinowych, często posiadają także plastikowy korpus, przez co są zdecydowanie mniej odporne na uszkodzenia. Ich moc przeważnie waha się w granicach od 1000 do 2000 watt. Oczywiście im mocniejszy sprzęt, tym dłużej będzie w stanie pracować nim się przegrzeje. Największą wadą kosiarek elektrycznych jest konieczność wykorzystywania długich przedłużaczy, które często plączą się nam między nogami.

Kosiarki spalinowe świetnie sprawdzają się w dużych ogrodach, oraz takich gdzie jest sporo nierówności. Jak przy każdym silniku spalinowym, tak i tutaj konieczne jest odpowiednie zadbanie o jego kondycję. Musimy więc regularnie czyścić filtr powietrza, czy zmieniać olej. Odpalanie odbywa się za pomocą linki, jednak na rynku znaleźć możemy modele wyposażone także w rozruch elektryczny. Kosiarki spalinowe posiadają zazwyczaj o wiele więcej funkcji niż modele drugiego typu. Ważne jest, by urządzenie posiadało napęd. Dzięki niemu nie musimy samodzielnie popychać kosiarki do przodu, dzięki wbudowanemu napędowi porusza się ona bez użycia naszej siły. Jest to doskonała opcja zwłaszcza dla osób starszych. Wyrzut boczny to kolejna z przydatnych funkcji. Dzięki niej nie musimy korzystać z kosza. Po zaślepieniu tylnego wylotu i otworzeniu bocznej klapy mamy możliwość koszenia gdzie trawa będzie wyrzucana na bok. Dzięki tej funkcji łatwiej również jest kosić trawę mokrą. Brak konieczności ciągłego opróżniania kosza pozwala znacznie szybciej skosić cały teren. Z ciekawszych funkcji warto wspomnieć także o mieleniu. Polega ono na bardzo drobnym pocięciu trawy, przez co nie musimy korzystać z kosza. Drobno posiekana roślinność pozostaje na podłożu, służąc jednocześnie jako kompost. Mielenie ma jednak kilka minusów. Po pierwsze, by było skuteczne trawa musi być sucha oraz stosunkowo krótka, co oznacza, że musimy kosić ją praktycznie co tydzień. Z funkcji tej nie można korzystać również non stop.

W przypadku kosiarek spalinowych warto wspomnieć także o jednym z najczęstszych błędów, który jest powodem poważnych awarii. Mianowicie - większość takich sprzętów nie powinno pracować na terenie o bardzo dużym nachyleniu. Wiąże się to z tym, iż olej w silniku nie będzie w stanie równomiernie go smarować, co może powodować nawet zatarcie urządzenia.

Przy wyborze kosiarki warto uwzględnić kilka aspektów. Po pierwsze szerokość koszenia. Im większa, tym szybciej skosimy cały trawnik. Przekłada się to jednak na wyższą cenę modelu oraz ciężar sprzętu. Podobnie jest z mocą kosiarki. Mocniejsze modele lepiej poradzą sobie z dłuższą pracą i rzadziej będą się zapychać. Wiąże się to jednak z większym zużyciem paliwa. Na koniec sprawdźmy zakres regulacji wysokości koszenia. Czy będzie on właściwy dla naszych potrzeb oraz, czy można go zmieniać w prosty sposób, bez używania narzędzi.

Dla bardzo dużych terenów warto pomyśleć także nad zainwestowaniem w tzw. traktorek. Są one niestety bardzo drogie, można jednak rozbudować je i dołożyć inne, przydatne narzędzia, takie jak chociażby pług, który przyda się podczas zimowych opadów śniegu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.