Wiosenne porządki w ogrodzie: ochrona i dekoracja drewna

Galanteria ogrodowa wykonana z drewna jest narażona na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, pleśni i grzybów. Na rynku dostępny jest szeroki wybór farb i innych produktów do ochrony i dekoracji drewna, dzięki którym ławka, pergola czy stara huśtawka odzyskają dawny blask.

Meble i akcesoria ogrodowe z naturalnego drewna mają swój niepowtarzalny urok i od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Jednak aby zachowały odpowiedni wygląd na długie lata potrzebna jest ich regularna konserwacja. Pod wpływem różnic temperatury drewno zmienia swoją kurczliwość. Może to skutkować pękaniem powłoki lakieru lub emalii. Drewno należy również chronić przed słońcem, insektami i ogniem oraz działaniem grzybów i pleśni, które mogą uszkodzić jego struktury.
Impregnat, lakierobejca czy emalia? Wybór preparatu do ochrony i dekoracji
Jeśli drewno nie zostało fabrycznie zaimpregnowane metodą próżniowo-ciśnieniową, należy samodzielnie zabezpieczyć je specjalnymi preparatami ochronnymi i dekoracyjnymi. Wybór zależy od rodzaju drewna i efektu, jaki chcemy uzyskać. Na rynku dostępne są impregnaty – bezbarwne i koloryzujące oraz preparaty dekoracyjne - lakiery, lakierobejce i emalie.

Impregnaty. Celem impregnacji jest nasycenie drewna ochronnymi substancjami, które zabezpieczą je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, wpływającymi na kondycje i wygląd galanterii drewnianej. - Skuteczność impregnacji zależy głównie od tego, jak głęboko impregnat wniknie w strukturę drewna, zapewniając jego długotrwałą ochronę. Impregnaty zabezpieczają drewno przed działaniem wilgoci, grzybów, oraz promieniowaniem UV (wersje kolorowe). Na rynku znajdziemy również specjalne impregnaty z dodatkiem wosku, który dodatkowo chroni przed działaniem wilgoci. Ważne natomiast, że jeżeli impregnat bezbarwny pokryjemy lakierobejcą lub emalią, to musi to być impregnat bez wosku. Impregnaty należy aplikować wyłącznie na surowe (i suche) elementy drewniane albo drewnopochodne lub wybrać impregnaty koloryzujące. Poza ochroną nadają kolor, zachowując naturalny rysunek słoi. Zawarte w nich pigmenty chronią drewno przed promieniowaniem UV.

Oleje. Nadają połysk i zabezpieczają drewno przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci i szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Nie chronią jednak przed czynnikami biologicznymi i ścieraniem. Olejowanie drewna powinno być powtarzane min. raz w roku.

Lakierobejce. Chronią przed grzybami, promieniami UV i wilgocią. Tworzą mocną półprzejrzystą powłokę. Barwią drewno na wybranych kolor, zachowując przy tym naturalny rysunek drewna.

Emalie. Tworzą kryjące powłoki o równomiernym połysku lub półmacie (zakryją naturalny rysunek drewna). Emaliowane drewno jest odporne na sklejanie, promieniowanie UV oraz czynniki atmosferyczne. Powłoki są twarde i elastyczne, odporne na działanie wody i łagodnych środków czyszczących.

Prace malarskie
Obecnie preparaty do dekoracji drewna są dostępne w wielu kolorach – nie tylko imitujących drewno jak kasztan, sosna czy orzech, ale również w odcieniach bieli i pasteli, pasujących do ogrodów w stylu angielskim. Na rynku znajdziemy również impregnaty i emalie w żywych kolorach (żółtym, czerwonym, niebieskim), które idealnie sprawdzą się do pokrycia galanterii ogrodowej dla dzieci jak np. piaskownice, domki, huśtawki.

Impregnaty można nanosić za pomocą pędzla lub wałka. Duże obszary drewna możemy impregnować metodą natryskową, zaś mniejsze elementy zamoczyć w pojemniku z impregnatem. Przy nakładaniu warstw preparatu należy stosować się do wytycznych producenta – impregnat z woskiem należy zostawić do wyschnięcia na min. 12 godz., z kolei na wyschnięcie lakierobejcy lub emalii poczekamy 3-4 godziny. Prac malarskich nie powinno się prowadzić w pochmurne i deszczowe dni, gdyż wilgotność może wydłużyć czas schnięcia preparatu.

Więcej o: