Rośliny odstraszające kleszcze. Jakie gatunki warto mieć w ogrodzie lub na działce?

Już z początkiem wiosny trzeba zacząć uważać na kleszcze. Bardzo często występują na łąkach i w lasach, ale również w ogrodzie i na działce. Na szczęście są rośliny odstraszające kleszcze, które zmniejszają ryzyko ich spotkania, dlatego warto je zasadzić lub zrobić z nich wywar. Zobacz przykładowe gatunki, których nie lubią te groźne pajęczaki.

Czemu warto mieć rośliny odstraszające kleszcze?

Co roku pojawia się temat kleszczy, które można spotkać nie tylko w lasach i parkach, ale coraz częściej także w niskiej trawie i krzewach. Ocieplanie się klimatu i łagodne zimy, sprawiają, że jest ich corocznie coraz więcej i konieczna jest ostrożność. Kleszcze pojawiają się również w zarośniętych ogrodach i ogródkach działkowych. Wabi je ciepło naszego ciała, zapach potu, wydychany CO2. Atakują znienacka, wbijając się skórę i pozostają tam często niezauważone nawet przez kilkanaście dni. Możemy ustrzec się przed nimi za pomocą ubrań i specjalnych preparatów. Jednak jeśli jesteśmy właścicielami ogródka to warto również zasadzić rośliny, których nie lubią kleszcze. Niektóre z nich odstraszają zapachem, a inne nadają się do zrobienia wywaru, który również pomaga je usunąć z okolicy. 

Jak pozbyć się ślimaków?

Kleszcze, nie są owadami, ale pajęczakami z rzędu roztoczy. Nasze kleszcze nie są tak sterylne jak muchówki i przenoszą wraz ze śliną 130 odmian wirusów i kilkadziesiąt gatunków bakterii i mikroorganizmów, w tym tak niebezpiecznych dla zdrowia jak wirus zapalenia opon mózgowych, krętek boreliozy albo zarodziec babesiozy (zarażający psy i koty). Rośliny na kleszcze nie chronią więc tylko nas samych, ale również naszych czworonogów. Te małe pajęczaki przenoszą ok. 130 odmian wirusów i kilkadziesiąt gatunków bakterii, które są źródłem wielu chorób. 

kleszczkleszcz fot. shutterstock

Rośliny odstraszające kleszcze 

  • Kocimiętka. Wszyscy kojarzą ja z tym, że uwielbiają ją koty. Zawiera związek, którego nie tolerują tak kleszcze, jak i komary. 
  • Wrotycz. Wyróżnia się ostrym korzennym zapachem, który zawdzięcza olejkowi eterycznemu (uwaga, zawiera trujący tujon!). To roślina odstraszająca komary i kleszcze, a także muchy czy mszyce.
  • Lawenda wąskolistna. Zawiera olejek eteryczny, którego zapachu kleszcze nie lubią, dlatego posiadanie jej w ogrodzie na pewno jest dobrym pomysłem. 
  • Rozmaryn lekarski. Znane zioło lecznicze, a równocześnie roślina odstraszająca kleszcze. 
  • Złocień dalmatyński. Roślina bardzo mocno pachnąca i to właśnie tego zapachu nie lubią kleszcze i komary. W dodatku zawiera substancje toksyczne, które można wykorzystać do stworzenia płynu zabijającego pajęczaki i owady.
  • Chrzan pospolity. Wyciąg z korzeni chrzanu pospolitego nie tylko odstrasza, ale również zabija kleszcze
  • Clematis. Wywar z tej rośliny jest trujący dla komarów i kleszczy
  • Tatarak. Olejek eteryczny tej aromatycznej rośliny zawiera ponad 80 proc. azaronu - substancji, która odstrasza kleszcze, komary, mrówki i muchy (a przy tym jest niegroźny dla człowieka).
  • Cebula. Według rosyjskich naukowców, proszek z suszonej cebuli to jedna z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się kleszczy.
  • Jaskry
  • Piołun bylica
  • Czosnek niedźwiedzi
  • Czeremcha

rośliny odstraszające kleszcze - kocimiętka, wrotycz, lawenda, rozmarynrośliny odstraszające kleszcze - kocimiętka, wrotycz, lawenda, rozmaryn fot. shutterstock

Rośliny na kleszcze z których warto zrobić wywar

Niektóre rośliny zawierają w sobie związki lub olejki eteryczne, które odstraszają lub nawet zabijają kleszcze, a także niektóre inne szkodniki. Z takich gatunków można zrobić wywary, którymi następnie warto popryskać rośliny w ogrodzie, dzięki czemu ochronimy się przed tymi niebezpiecznymi pajęczakami. Do takich roślin należą m.in: czeremcha, jaskry, cebula, tatarak, clematis.

Jak wykonać wywar na kleszcze?

Wywar z rośliny zabijającej kleszcze lub tylko je odstraszającej jest bardzo łatwy do zrobienia. Można to omówić na przykładzie czeremchy. Gałązki czeremchy wystarczy włożyć do garnka, zalać zimną wodą i od momentu wrzenia trzymać jeszcze na ogniu przez 30 minut. Po tym czasie wywar będzie gotowy i przybierze czerwony kolor. Wystarczy odstawić go do wystygnięcia i przelać np. do konewki lub zraszacza i popryskać rośliny lub trawnik. Czemu warto stosować taki naturalny wywar zamiast tego ze sklepu? Powód jest prosty - chemiczne preparaty mogą być szkodliwe dla pożytecznych owadów, np. dla pszczół. Rośliny odstraszające kleszcze to idealna alternatywa dla oprysków ze sklepów. 

Jak hodować zioła na balkonie lub parapecie?

Więcej o:
Copyright © Agora SA