Rośliny w małym mieszkaniu. 20 oryginalnych pomysłów na rośliny doniczkowe

Masz małe mieszkanie i myślisz, że nie ma w nim miejsca na kwiaty? Mylisz się! Nawet w najmniejszym pomieszczeniu można umieścić rośliny. Oto dwadzieścia sprytnych pomysłów na zieleń w małym domu.

Oczywiście niewielkie mieszkanie już na wstępie wyklucza rozłożyste rośliny, ale wysokie? Czemu nie! Bluszcz oplatający długi  kij, nie zajmie wiele miejsca, a doda mieszkaniu świeżości. Poza tym dobrze czuje się w zacienionych pokojach.Musisz tylko pilnować, aby nie rozrastał się na boki i wszystkie pędy kierować ku górze. Świetnym rozwiązaniem jest też umieszczenie kilku identycznych doniczek, jedna nad drugą, np. na makramie. Taki sznurkowy kwietnik trzeba zamocować do sufitu albo powiesić na ramie okiennej.

Miniogródki

Sposobem na zieleń w małych pomieszczeniach są miniogródki. Można je tworzyć w dużych słojach, misch albo akwariach. Kwiaty rosną wewnątrz pojemników, nie zajmują więc w ogóle miejsca. W miniogródkach z reguły panuje spora wilgoć, warto więc sadzić rośliny dobrze ją znoszące, np. bluszcze, niedośpiany, fittonie.  Natomiast tak lubiane kaktusy lepiej będą rosły w pojemnikach płytkich, z dostępem powietrza.

Rośliny w bucie

Zresztą sukulenty i kaktusy są jakby stworzone do małych mieszkań. Rosną niemal wszędzie, nie potrzebują dużej ilość ziemi. Można je posadzić np. w sporych muszlach,ozdobnych pojemnikach po herbacie, a nawet w odpowiednio zabezpieczonych pudelkach po zapałkach czy wydrążonych korkach po winie! Aby jednak nie tworzyć chaosu, pamiętaj, że jeśli wykorzystujesz różne wielkości i kształty doniczek, powinny być w jednym lub bardzo podobnym kolorze, albo przynajmniej z tego samego materiału.

Niekoniecznie parapet

Kaktusy są poza tym tak mało wymagające, że można je postawić wszędzie, niekoniecznie na parapecie.  W ciasnocie znakomicie rośnie scindapsus. Nie przeszkadza mu ani ciepło, ani cień. Uwaga! Może dorastać aż do 6 metrów! Stanowiska półcieniste lubi też hoja. Jej wiotkie pędy można z łatwością skręcać i tworzyć warkocze. Parapet już dawno przestał być jedynym, właściwym miejscem na rośliny. Teraz można je powiesić  na ścianie np. w palecie i stworzyć  żywy obraz albo ustawić na małym koziołku (drabinie). Oprócz kaktusów i sukulentów takie „spartańskie” warunki dobrze znoszą wilczomlecze, aloesy, grubosze, agawy i żyworódki (kalanchoe). Nie przesadzaj jednak z odległością od okna, bo tylko jaskiniowe rośliny rosną po ciemku. Pamiętaj, że w odległości 2 m od okna, światła jest cztery razy mniej!  Jeśli ustawisz kwiaty 4 m od okna, będą miały 16 razy mniej światła.

Zdobne liście

Moda na minimalizm spowodowała rezygnację  z kwitnących i kolorowych kwiatów. W cenie są rośliny zielone , których ozdobą są tylko liście. Często wybiera się od razu kilka takich samych roślin. Wyjątkiem są wielobarwne storczyki, znakomicie wyglądające zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.