Kwiaty na balkon. Te rośliny najszybciej zakwitną

Kwiaty na balkonie powinny zdobić go pięknymi kwiatami. Nie jest prawdą, że na piękny, kolorowy ogród trzeba czekać wiele lat. Jest wiele roślin, które rosną błyskawicznie! Oto 10 piękności dla niecierpliwych.

Kwiaty na balkon

Jeśli już w tym sezonie chcesz mieć w ogrodzie kobierzec kwiatów, postaw na rośliny jednoroczne. A jeżeli już doprawdy nie masz czasu na pielęgnowanie rozsad ani ich przesadzanie, wybierz kwiaty wysiewane wprost do gruntu. Nie napracujesz się zbytnio, a efekt cię zaskoczy. Tyle tylko, że rośliny będą cieszyć oczy zaledwie jeden sezon.  Aby jednak nie tworzyć w ogrodzie bałaganu, przed wysianiem zwróć uwagę na czas kwitnienia, wysokość kwiatów i ich kolor.

Jakie kwiaty na balkon

Aksamitka zakwitnie po 16 tygodniachAksamitka zakwitnie po 16 tygodniach Fot. Pinterest.com

Kwiaty na balkon: aksamitka (Tagetes)

Wyjątkowo wdzięczna roślina, o drobnych żółtych lub pomarańczowych kwiatach. Świetnie nadaje się na obwódki lub rabaty. Zakwita po 16 tygodniach od wysiania, a kwitnie aż do pierwszych przymrozków. Nie jest  wymagająca, dobrze znosi  upały i suszę. Może rosnąć także w półcieniu. Osiąga  60-90cm wysokości.

Sprytny sposób na: piękną aranżację kwiatów w wazonie

CynieCynie Fot. Pinterest.com

Kwiaty na balkon: cynia (Zinnia)

Występuje w wielu kolorach. Wysiana do gruntu zakwitnie po 16 tygodniach. Wymaga jednak intensywnego podlewania  i utrzymywania stałej wilgoci gleby oraz odchwaszczania. Wyrasta do 30-90cm. Cynie nadają się też na kwiat cięty.

Kwiaty do domu i mieszkania. Łosie rogi, pajęcze nogi i cytrusy

NasturcjaNasturcja Fot. Pinterest.com

Kwiaty na balkon: nasturcja (Tropaeolum)

To jeden z popularniejszych kwiatów ozdobnych. Zachwyca  barwami kwiatów i niemal okrągłymi liśćmi tworzącymi się na końcach długich i cienkich ogonków. Kwiaty pojawią się w 12 tygodni od wysiania. Niektóre odmiany dorastają do 120 cm, ale możesz też wybrać odmiany niskie, osiągające 30-40 cm. Dobrze rośnie i w słońcu, i w cieniu. Nie wolno dopuścić do przeschnięcia gleby.

Klemoe, czyli pajęczy kwiatKlemoe, czyli pajęczy kwiat Fot. Pinterest.com

Kwiaty na balkon: kleome ciernista (Cleome spinosa)

Ta piękna roślina znana jest również pod angielską nazwę spider flower, czyli pajęczy kwiat. Ma bowiem niezwykłe kwiaty z długimi pręcikami. Ozdobą rośliny są również liście - dłoniaste, składające się z 7-9 wydłużonych, ostro zakończonych listków. U nasady ogonków znajdują się niewielkie kolce. Kleome lubi miejsca słoneczne i ciepłe, a nie znosi podmokłej ziemi. Zakwita po 14 tygodniach od wysiania. Dorasta do 90-120 cm.

Kobea tworzy dzwonkiKobea tworzy dzwonki Fot. Pinterest/plant lust

Kwiaty na balkon: kobea (Cobaea)

Ma charakterystyczne, duże kwiaty w kształcie kielicha, osiągające nawet do 7 cm średnicy. Na początku są one zielonkawe, później fioletowopurpurowe, ale są też odmiany o kwiatach białych. Roślina wytwarza sporo zieleni, jest więc ozdobna nawet wtedy, gdy nie kwitnie. Kwiaty pojawiają się po 16 tygodniach, a pnącza mogą dorosnąć nawet do 6 metrów. Kobea lepiej rośnie w słońcu. Jej długie pędy wymagają podpórek.

TytońTytoń Fot. Ładny dom/Wikimedia commons

Kwiaty na balkon: tytoń oskrzydlony (Nicotiana alata)

Ma pachnące liście i kwiaty, które otwierają się wieczorami na noc, a za dnia są zamknięte. Mimo to lubi miejsca jasne. Wymaga regularnego podlewania . Pięciopłatkowe, lejkowate kwiaty pojawią się w 16 tygodni od wysiania nasion. Tytoń dorasta do 80-120 cm i mocno się rozkrzewia.

Ozdobą rącznika są łodygi.Ozdobą rącznika są łodygi. Fot. Pinterest/Debbie Teashon

 Kwiaty na balkon: rącznik pospolity (Ricinus communis)

Jego ozdobą są przede wszystkim grube, przebarwione łodygi, na których wyrastają liście kształtem przypominające liście kasztanowca. Żółte lub zielone kwiaty nie są zbyt dekoracyjne, ale po przekwitnieniu tworzą  czerwone, kolczaste owoce. Uwaga! Jest to roślina silnie trująca, nie powinna więc być uprawiana w ogrodach, gdzie przebywają dzieci.Rącznik wytwarza kwiaty po 16 tygodniach od wysiania. Roślina dorasta do 1-2,5m. Najlepiej rośnie w słońcu, ale potrzebuje sporo wilgoci.

SzarłatSzarłat Fot. Ładny dom/Shutterstock/Irina Mos

Kwiaty na balkon: szarłat (Amaranthus)

Jest też znany pod łacińską nazwą amarantus. Najbardziej dekoracyjny jest wówczas, gdy wytwarza duże, zwisające kwiatostany w różnych odcieniach czerwieni (istnieją również odmiany o zielonych i purpurowych kwiatach). Szarłat dorasta do 40-100 cm. Dobrze wygląda w grupie, ale też dobrze prezentuje się solo np. na trawniku. Kwiaty pojawiają się po 12 tygodniach od wysiania.

Kosmos znany jako onętekKosmos znany jako onętek Fot. Pixabay.com

Kwiaty na balkon: kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus)

Występuje również pod nazwą onętek. Ma drobne, podwójnie pierzaste i jasnozielone liście. Kwiaty są zebrane w koszyczki o średnicy ok. 9 cm. Zewnętrzne kwiaty mają zwykle barwę białą lub różową, a w środku koszyczka są żółte. Pojawiają się po 14 tygodniach od wysiania nasion. Kosmos dorasta do 100-120 cm. Najlepiej rośnie w miejscach ciepłych, dobrze oświetlonych i osłoniętych od silnych wiatrów.

WerbenaWerbena Fot. Pixabay.com

Kwiaty na balkon: werbena ogrodowa (Verbena hybrida)

Bardzo popularna roślina. Ma długie liście i owłosione łodygi. Ozdobą werbeny są drobne, zebrane w grona, pachnące kwiaty o barwie białej, żółtej, różowej, czerwonej lub fioletowej, często z jaśniejszym oczkiem w środku. Roślina zakwita w 14 tygodni od wysiania i jest bardzo tolerancyjna – rośnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Wyrasta na wysokość: 15-25 cm.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.