Rośliny w domu. Jak je wyeksponować?

Designerzy i dekoratorzy definitywnie likwidują granice między naszymi domami a otaczającą je naturą. Teraz wnętrza, podobnie jak przyroda, mają na wiosnę się zazielenić, rozkwitnąć i porosnąć bujną roślinnością.

Wprowadzenie do wystroju wnętrz roślin w doniczkach i wazonach oraz tkanin i obrazków z motywami roślinnymi to niezawodny sposób na spektakularną, a do tego szybką i niedrogą metamorfozę wystroju, który już nam się opatrzył. Co więcej, takie dekoracje pasują do różnych stylów aranżacyjnych, od rustykalnych po loftowe.

Jak dużo ma być roślin i jakie wybrać?

Im więcej, tym lepiej. Każdy rodzaj wygląda pięknie i dobrze sprawdza się w swej zdobniczej roli. Mogą to oczywiście być stokrotki, miniaturowe różyczki czy inne romantyczne kwiatki, my jednak radzimy sięgnąć po dzikie rośliny liściaste z dżungli rodem. One są najmodniejsze. I to niekoniecznie żywe. Ostatnio hitem są rośliny sztuczne. Mają tę zaletę, że nigdy nie więdną i nie trzeba o nie dbać, co dla osób zabieganych i zapracowanych jest wystarczającą rekomendacją. Nie bójmy się, że będą wyglądać nienaturalnie. Teraz można kupić takie, które nawet z bliska do złudzenia przypominają te prawdziwe. Duży wybór takich oszukujących wzrok, doskonałych imitacji ma na przykład w swojej ofercie sklep dutchhouse.pl.

Gdzie je trzymać?

Gałązki roślin wkładamy oczywiście do wazonów. Ich formę dobiera się zazwyczaj
do charakteru wnętrza. W nowoczesnych, z oszczędnymi meblami idealnie skomponują się szklane gąsiory i butle różnej wielkości. Do loftu natomiast znakomicie będą pasować metalowe wazony. Tym, którzy lubią łamać konwencje, proponujemy bardziej ozdobny ceramiczny wazon w stylu retro albo bogato dekorowaną barokową donicę z żywicy organicznej, wyglądającej jak nadgryziony zębem czasu kamień. A jeśli ktoś ma problem z doborem wazonu, producenci też przygotowali rozwiązanie – miniszklarnię, która zapewni idealne warunki do hodowli roślin.

Gdzie je eksponować?

Każde miejsce jest dobre – parapety okien, stoły, stoliki, biurka i konsolki. Na
nich świetnie będą się prezentować rośliny w wazonach i w doniczkach średniej wielkości. Te bardziej okazałe najlepiej postawić na podłodze. Wypełnią puste miejsce i staną się dominującym elementem wystroju. Gdy już zapełniliśmy kwiatami każdy wolny skrawek na meblach i podłodze, pomyślmy o suficie. Do niego można zamontować wiszące wazy albo tzw. wieszaki.

A inne dekoracje?

Oczywiście te ozdobione wzorami roślinnymi. Mogą to być poduszki, ryciny albo
plansze z botanicznymi motywami. Wszystkie w różnych odcieniach zieleni zestawionej z bielą, która jest konieczna dla rozjaśnienia aranżacji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.