Jak prawidłowo ostrzyć łańcuch tnący w pilarce łańcuchowej?

Wydajność cięcia pilarki łańcuchowej zależy nie tylko od mocy silnika, ale także od stanu zestawu tnącego. Składa się on z piły łańcuchowej, prowadnicy i koła napędowego. Ostra, prawidłowo konserwowana piła łańcuchowa bardzo ułatwia pracę i wydłuża trwałość całego zestawu. Jak zatem ją naostrzyć?

Kiedy należy naostrzyć łańcuch tnący?

Nawet najlepszy łańcuch tnący z czasem się stępi. Koniecznie należy go naostrzyć, gdy łańcuch nie wcina się w drewno, a cięcie wymaga dociskania pilarki. Gdy podczas cięcia, zamiast grubych, wyrzucane są cienkie wióry, oznacza to, że łańcuch jest tępy. Nie zwlekajcie z ostrzeniem także wówczas, gdy pojawia się dym, a łańcuch podczas cięcia „terkocze” i „podskakuje”. W takim przypadku należy sprawdzić odstępy ogranicznika zagłębiania.

Ostrzymy zęby

1. Zanim zaczniecie pracę, pamiętajcie o założeniu rękawic ochronnych. Zabezpieczą one dłonie przed skaleczeniem o ostre zęby tnące.

2. Zaczynamy od doboru średnicy pilnika okrągłego – wybór zależy od podziałki łańcucha.

3. Przed rozpoczęciem ostrzenia należy zaznaczyć np. mazakiem ząb tnący – od niego rozpoczniemy ostrzenie.

4. Należy naostrzyć wszystkie zęby tnące najpierw po jednej stronie, na taką samą długość, po czym odwrócić pilarkę i naostrzyć zęby po drugiej stronie. Wszystkie zęby tnące należy naostrzyć na długość zęba odniesienia.

5. Podczas ostrzenia pilnik musi być zawsze prowadzony pod kątem 90o do powierzchni prowadnicy. Łańcuchy STIHL standardowo ostrzy się pod kątem 30o – równolegle do znacznika serwisowego kąta ostrzenia.

6. Pilnik należy prowadzić w taki sposób, aby ¼ średnicy pilnika wystawała ponad górną połać zęba tnącego.

Przydatne narzędzia

Istnieje kilka dodatkowych narzędzi, które z pewnością okażą się przydatne przy ostrzeniu łańcucha.

- Prowadnik pilnika – zapewnia utrzymanie prawidłowej pozycji palnika podczas ostrzenia. Należy go dobrać odpowiednio do podziałki łańcucha.
- Prowadnik 2 w 1 – umożliwia jednoczesne naostrzenie zębów tnących i skrócenie ograniczników zagłębiania.

Więcej o ostrzeniu piły łańcuchowej