Jak przygotować drewno opałowe?

Ciepło, języki ognia pełzające po polanach i trzaskające drwa w kominku - taki widok na długo pozostaje w pamięci. Aby jednak nic nie zepsuło magii tej chwili, warto wcześniej pomyśleć o odpowiednim drewnie.

Dbajmy o środowisko i kieszeń

Ogrzewanie domu drewnem opałowym ma wiele plusów. Przede wszystkim jest ekologiczne. Spalane drewno nie emituje bowiem CO2, co jest niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Im mniej zanieczyszczeń, tym czystsze powietrze, którym oddychamy. Poza tym opalanie drewnem jest znacznie tańsze niż ogrzewaniem olejem lub gazem. A będzie jeszcze taniej, gdy opał przygotujecie samodzielnie. Podpowiemy, jak to zrobić.

Zanim zaczniemy

Do przygotowania drewna opałowego potrzebne są odpowiednie urządzenia i narzędzia. Do pracy koniecznie trzeba założyć odzież ochronną. Gdy używacie pilarki łańcuchowej, niezbędne są spodnie z wkładką antyprzecięciową, okulary ochronne, rękawice robocze i ochronniki słuchu. Aby praca przebiegała bezpiecznie, należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek zawartych w instrukcjach obsługi urządzeń.

Wybieramy urządzenia

Warto zainwestować w pilarkę łańcuchową. Na rynku znajdziemy urządzenia z trzema rodzajami napędu: elektrycznym, spalinowym lub akumulatorowym. Którą wybrać? Zależy od ilości drewna, które będziemy przygotowywać, częstotliwości używania i naszych możliwości finansowych. Przed zakupem sprawdźmy również dostęp do energii elektrycznej – czy jest on nieograniczony, czy utrudniony.

Istotny jest również odpowiedni zestaw tnący. Składa się on z piły łańcuchowej i prowadnicy. Zestawy różnią się charakterystyką cięcia i stopniem skłonności do odbić.

Do obracania kłód czy transportu drewna najlepiej sprawdzą się specjalne obracaki. Przydadzą się też stabilne koziołki, dzięki nim przycinanie kłody będzie bardziej komfortowe.

Pocięte drewno wymaga porąbania. Do tej czynności potrzebne są siekiery i toporki. Jest ich całkiem sporo, możemy wybrać specjalistyczne modele przeznaczone do okrzesywania, ścinki i łupania. Do rozłupywania pociętych kłód drewna przyda się młot do łupania .

Zaczynamy

Najpierw trzeba drewno pociąć, później je porąbać na kawałki, a na końcu ułożyć w odpowiednio przygotowanym miejscu, aby się wysuszyło. To, jak długo drewno będzie się suszyć, zależy od jego rodzaju, czasu ścinki i sposobu przechowywania. Im większa gęstość drewna i im mniejsza cyrkulacja powietrza w miejscu składowania, tym dłuższy jest czas suszenia. Najlepiej drzewo ścinać od listopada do marca, ponieważ w tym czasie jest ono najbardziej suche. Świeże drewno liściaste powinno schnąć około dwóch lat. Dla drewna dębowego optymalny czas schnięcia wynosi trzy lata.
Drewno pocięte i ułożone? Rozpalmy zatem w kominku...