Nadal kosisz samodzielnie? Zamień zwykłą kosiarkę na kosiarkę automatyczną

Aby cieszyć się pięknym trawnikiem, trzeba o niego dbać, czyli regularnie kosić. Nie zawsze jednak mamy na to czas. A co zrobić, gdy np. za kilka dni organizujemy imprezę w ogrodzie, trawa wymaga skoszenia, a dziś, gdy mamy czas, leje jak z cebra? W takim momencie warto pomyśleć kupnie kosiarki automatycznej.

Ogród to miejsce wypoczynku, zabawy i spotkań towarzyskich. Piękny, zadbany trawnik w kolorze soczystej zieleni to marzenie wielu z nas. Wbrew pozorom, utrzymanie takiego trawnika może być dziecinnie proste. Pomoże nam w tym kosiarka automatyczna.

Jak wybrać odpowiedni model?

Aby wybrać najlepszy, idealnie dopasowany do naszych potrzeb model kosiarki automatycznej, musimy przyjrzeć się dokładnie naszemu ogrodowi i odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Jak duża jest powierzchnia trawnika?
  • Jak często i jak intensywnie korzystamy z trawnika?
  • Czy nasz trawnik to jedna duża przestrzeń, czy kilka mniejszych oddzielonych ścieżkami, alejkami lub altanami?
  • Rosną na nim drzewa lub krzewy?
  • Czy trawnik jest równy, czy występują na nim wzniesienia lub przewyższenia?
  • Czy pełni funkcję reprezentacyjną, czy jest raczej boiskiem do gry w piłkę?

Po przeprowadzeniu takiej „analizy” wybór odpowiedniego modelu nie będzie już żadnym problem.

Jak działają kosiarki automatyczne?

Kosiarki automatyczne różnią się między sobą wydajnością koszenia oraz rozwiązaniami dodatkowymi. Jednak zasada działania wszystkich urządzeń jest taka sama. Kosiarka automatyczna po zaprogramowaniu kosi trawę niezależnie od pogody i pory dnia. Co więcej, omija przeszkody, pokonuje lekkie wzniesienia i ładuje się sama, według potrzeby. Po skończonej pracy lub po rozładowaniu akumulatora kosiarka powraca do ładowarki. Dzięki temu trawnik będzie zawsze doskonale wypielęgnowany, a cala praca potrwa zaledwie kilku godzin.

Praca według planu

Kosiarka sama zaprogramowuje sobie plan koszenia i dostosowuje pracę do niego. Ma jeszcze dużo do skoszenia? Ładuje się jeszcze szybciej. Ma przed sobą całą noc? Ładuje się wolniej (odpowiednio oszczędniej), co przedłuży eksploatację akumulatora. Z korzyścią dla środowiska i portfela.

Podczas koszenia kosiarka dostosowuje prędkość do określonych warunków. Dzięki czujnikowi nachylenia inaczej kosi na pagórkowatym terenie.

Koszenie i nawożenie

Kosiarka automatyczna tylko jedno pozostawia przypadkowi – trasę. Została wyposażona w losowy system koszenia. Dzięki temu cała powierzchnia trawnika jest koszona równomiernie, bez pozostawiania śladów i zawsze na taką samą wysokość. Wysokość koszenia można ustawić samodzielnie, dzięki centralnej regulacji koszenia.

Ta inteligentna maszyna została wyposażona w nóż mulczujący. Skoszona trawa zostaje przez niego rozdrobniona i rozrzucona równomiernie na powierzchni trawnika, stanowiąc cenny naturalny nawóz. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na utylizację ściętej trawy, a także na nawożenie trawnika.

Łatwa obsługa

Zastanawiacie się, czy tak zaawansowane technologicznie nie jest przypadkiem skomplikowane w obsłudze? Otóż nie. Wcale nie trzeba być ekspertem, aby obsługiwać tę kosiarkę. Dzięki intuicyjnemu menu programowanie jest bardzo proste, a wyraźny i czytelny wyświetlacz LCD umożliwia obsługę urządzenia w ciemności lub przy mocnym świetle słonecznym. Zmiana oprogramowania jest również niezwykle łatwa. Jeżeli to wszystko połączymy ze stałym kontaktem z serwisantem, to wówczas nie pojawia się żadne problemy.

Same zalety

Nowoczesne automatyczne kosiarki maje wiele zalet. Używając ich, zyskujemy więcej wolnego czasu i perfekcyjnie wyglądający trawnik przy mniejszym nakładzie pracy. Kosiarka automatyczna pracuje cicho, a więc nie zakłóci nam spokoju. Jest wyjątkowo łatwa w obsłudze. Koszenie jest szybkie, a jednocześnie nawozimy trawnik.