Wybieramy najlepszą kosiarkę

Zadbany trawnik wokół domu cieszy oczy. Jeżeli wybierzemy odpowiednie narzędzia do jego pielęgnacji, trawa będzie wspaniale rosła, a praca stanie się przyjemnością.

Podstawowym narzędziem do pielęgnacji trawnika jest kosiarka. Możemy wybierać pomiędzy kosiarkami tradycyjnymi i automatycznymi, a także traktorkami i różnego rodzaju kosami mechanicznymi. Wybór zależy przede wszystkim od powierzchni naszego trawnika, ale także od zasobności portfela. Jeżeli będziemy dużo kosić i zależy nam na niezawodności urządzenia, kupmy urządzenie sprawdzone, markowe.

Wielkość trawnika

Do małych przydomowych trawników warto wybrać cichą kosiarkę elektryczną, która nie będzie emitować spalin. Jeżeli dysponujemy większym budżetem, możemy pomyśleć o kupnie kosiarki akumulatorowej. Będziemy mogli wówczas zrezygnować z konieczności stosowania przewodu zasilającego, który ogranicza i utrudnia pracę. Do większych powierzchni najlepiej sprawdzi się mocna kosiarka spalinowa lub traktorek koszący. Lubicie nowości? Wybierzcie kosiarki automatyczne, które koszą i ładują się w pełni automatycznie - są praktycznie bezobsługowe.

Z jakim napędem?

Do wyboru mamy napęd spalinowy, elektryczny i akumulatorowy. Do cichej pracy bez emisji spalin, idealne będą kosiarki akumulatorowe i elektryczne. Maszynami napędzanymi akumulatorem można kosić swobodnie, bez ograniczenia przez przewód. Natomiast mocny silnik spalinowy zapewnia dużą moc i większą szerokość koszenia, co jest zaletą na trawnikach o dużej powierzchni.

Zbieranie czy mulczowanie trawy?

Kosiarki różnią się także wyposażeniem dodatkowym, np. koszami do zbierania trawy. Jeżeli wybierzemy model wyposażony w nóż mulczujący, wówczas nie musimy opróżniać kosza. Ścięta trawa zostaje rozdrobniona i rozrzucona równomiernie na całej powierzchni trawnika, tworząc naturalny nawóz. Oszczędzamy tym samym czas i pieniądze.

Gdy powierzchnia jest nierówna

Czasami samo koszenie nie wystarczy. Jeśli wasz trawnik nie jest idealnie równy, warto zdecydować się na kupno podkaszarki lub nożyc do przycinania krawędzi trawnika i miejsc wokół drzew i krzewów. Na rynku są również dostępne nożyce - zarówno tradycyjne ręczne, jak i modele akumulatorowe.

Gdzie kupić kosiarkę

Możemy wybierać pomiędzy marketami, centrami ogrodniczymi, sklepami specjalistycznymi czy nawet kupić kosiarkę w sklepie internetowym. Niewątpliwie największą zaletą zakupu online jest zaoszczędzony czas. Jeżeli jednak udamy się do specjalistycznego punktu handlującego kosiarkami, wówczas będziemy mieć zagwarantowane fachowe doradztwo i profesjonalny serwis. Opieka specjalisty może się okazać niezwykle cenna, jeżeli się wahamy i mamy wątpliwości dotyczące wyboru urządzenia. Przyda się także podczas całego okresu użytkowania kosiarki i jej serwisowania.