Krwawy kwartał dla przyrody. Cała Polska wycina drzewa

Nie trzeba było długo czekać na efekty nowej ustawy o ochronie przyrody, która w niemal nieograniczony sposób pozwoliła na wycinkę drzew na prywatnych posesjach bez zezwolenia. Jej tragiczne skutki będziemy odczuwać przez lata. Zobaczcie, jak wygląda Polska po wycince.

Przez wiele lat właściciel działki musiał się mocno natrudzić, by dostać zezwolenie na wycinkę choćby jednego drzewa - musiał złożyć wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i uzyskać pozwolenie. Po wejściu w życie nowej ustawy rozpoczęła się masowa wycinka drzew. Zebraliśmy przykłady ogołoconych działek z całej Polski...  i to tylko w ciągu trzech miesięcy.

Warszawa

Przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście, mieszczącym się przy Nowogrodzkiej 43 wycięto drzewa, w tym również te o obwodzie powyżej 100 cm oraz krzewy, w których znajdowały się stanowiska lęgowe ptaków. 

Wycinka drzew przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.Wycinka drzew przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Miasto Jest Nasze

Łeba

Wystarczyło dwa dni, by wykarczować drzewa na dwóch prywatnych działkach w Łebie. Zniknęły 4 hektary lasu.

Wycinka drzew przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.

Zobacz inne przykłady wycinki drzew

Prace nad zmianą ustawy

Dopiero po prawie trzech miesiącach rzezi drzew, szumu w mediach, protestów aktywistów, złożono projekt nowelizacji ustawy o wycince drzew - nazywanej przez media "lex Szyszko". Co przyniosą zmiany?

Kiedy nowa ustawa wejdzie w życie, właściciel nieruchomości, który będzie chciał dokonać na niej wycinki, będzie musiał to zgłosić wcześniej do gminy. W ciągu dwóch tygodni urzędnik ma dokonać oględzin działki i sprawdzić np., czy drzewa nie są chronione lub czy nie mają znamion pomników przyrody. Jeżeli gmina w ciągu kolejnych 14 dni nie wyrazi sprzeciwu, wtedy będzie można wycinkę przeprowadzić. Nadal bez zezwolenia można będzie wyciąć np. topolę do 100 cm oraz drzewa szlachetne do 50 cm. - za gazeta.pl/wiadomości

Drzewa w miastach

Takie traktowanie miast, pozbawianie ich zielonej tkanki, w dobie globalnego ocieplenia i walki ze smogiem jest kuriozalne.

- Drzewa w miastach mają konkretne, istotne funkcje. Oprócz kwestii estetycznych przeciwdziałają powstawaniu wysp ciepła, czyli terenów, na których w okresach letnich panują szczególnie wysokie temperatury. W dobie zmian klimatu problem nagrzewania miast jest poważny, szczególnie dla zdrowia i życia osób starszych - tłumaczy Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.

Zapisz

Więcej o: