Krwawy kwartał dla przyrody. Cała Polska wycina drzewa
Przez wiele lat właściciel działki musiał się mocno natrudzić, by dostać zezwolenie na wycinkę choćby jednego drzewa - musiał złożyć wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i uzyskać pozwolenie. Po wejściu w życie nowej ustawy rozpoczęła się masowa wycinka drzew. Zebraliśmy przykłady ogołoconych działek z całej Polski... i to tylko w ciągu trzech miesięcy.
Przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście, mieszczącym się przy Nowogrodzkiej 43 wycięto drzewa, w tym również te o obwodzie powyżej 100 cm oraz krzewy, w których znajdowały się stanowiska lęgowe ptaków.
Wycinka drzew przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Miasto Jest Nasze
Łeba
Wystarczyło dwa dni, by wykarczować drzewa na dwóch prywatnych działkach w Łebie. Zniknęły 4 hektary lasu.
Zobacz inne przykłady wycinki drzew
Prace nad zmianą ustawy
Dopiero po prawie trzech miesiącach rzezi drzew, szumu w mediach, protestów aktywistów, złożono projekt nowelizacji ustawy o wycince drzew - nazywanej przez media "lex Szyszko". Co przyniosą zmiany?
Kiedy nowa ustawa wejdzie w życie, właściciel nieruchomości, który będzie chciał dokonać na niej wycinki, będzie musiał to zgłosić wcześniej do gminy. W ciągu dwóch tygodni urzędnik ma dokonać oględzin działki i sprawdzić np., czy drzewa nie są chronione lub czy nie mają znamion pomników przyrody. Jeżeli gmina w ciągu kolejnych 14 dni nie wyrazi sprzeciwu, wtedy będzie można wycinkę przeprowadzić. Nadal bez zezwolenia można będzie wyciąć np. topolę do 100 cm oraz drzewa szlachetne do 50 cm. - za gazeta.pl/wiadomości
Drzewa w miastach
Takie traktowanie miast, pozbawianie ich zielonej tkanki, w dobie globalnego ocieplenia i walki ze smogiem jest kuriozalne.
- Drzewa w miastach mają konkretne, istotne funkcje. Oprócz kwestii estetycznych przeciwdziałają powstawaniu wysp ciepła, czyli terenów, na których w okresach letnich panują szczególnie wysokie temperatury. W dobie zmian klimatu problem nagrzewania miast jest poważny, szczególnie dla zdrowia i życia osób starszych - tłumaczy Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.