"Concretny" wypoczynek, czyli jak stworzyć wyjątkowe miejsce relaksu w ogrodzie

Ogród - traktowany często jako dodatkowe pomieszczenie - to miejsce, w którym dla celów wypoczynku wydzielamy specjalne strefy. Dowiedz się, w jaki sposób je zaaranżować, by były wyjątkowe i na czasie!

Wielkość ma znaczenie

Wypoczynek wypoczynkowi nierówny, dlatego planując miejsce ogrodowego relaksu, musimy brać pod uwagę naprawdę wiele rzeczy. Najważniejszą kwestią jest wielkość zielonej przestrzeni , którą dysponujemy. To od niej zależy, jak będzie wyglądało miejsce naszego wypoczynku. W dużym ogrodzie zdecydowanie łatwiej o wydzielenie kilku stref, które będą służyły różnym członkom rodziny. Mały ogród stanowi pod tym względem o wiele większe wyzwanie - niewielką przestrzeń należy wtedy maksymalnie sfunkcjonalizować i zuniwersalizować. Aby dobrze przygotować się i zaplanować strefę odpoczynku w ogrodzie, najlepiej przed przystąpieniem do pracy odpowiedzieć sobie na 3 proste pytania .

Gdzie w dużym...

Gdy posiadamy duży ogród, jesteśmy w najlepszej sytuacji. Możemy pozwolić sobie wtedy na wydzielenie w nim wielu stref odpowiadających potrzebom różnych użytkowników.

Taras z grillem, dużym stołem lub meblami ogrodowymi świetnie sprawdzi się w przypadku osób lubiących spędzać wolny czas w towarzystwie. Miejsce spotkań wcale nie musi znajdować się przy domu. Usytuowany w pewnym oddaleniu od budynku placyk lub odpowiednio wyposażona altana sprawdzi się wtedy, gdy chcemy, by spotkania przy stole nie kolidowały z życiem domowników.

Amatorzy odpoczynku w odosobnieniu mogą postawić na sprawdzone rozwiązania, jakimi są ogrodowe ławki, hamaki, leżaki, fotele czy huśtawki. Miejsca usytuowane w zakątkach oddalonych od domu , osłonięte pergolami, trejażami czy roślinnością zapewnią sporą prywatność i udany wypoczynek z dala od domowego zgiełku.

Posiadacze dużych ogrodów są w stanie zapewnić osobne miejsca relaksu również dzieciom . Place zabaw powinny znajdować się w niewielkiej odległości od domu, w zasięgu wzroku dorosłych. Odpoczywający aktywnie mogą postawić na spacerowe ścieżki (z dala od budynku), boiska, korty tenisowe lub basen.

...i małym ogrodzie?

Właściciele małych , jednoprzestrzennych ogrodów, gdzie wszystko jest widoczne jak na dłoni, muszą sobie radzić inaczej . Do stworzenia odpowiednich stref odpoczynku służy im wiele zabiegów: w specjalny sposób zasadzona roślinność (rabaty osłaniające placyk wypoczynkowy, duże donice lub tzw. kulisy), zakątki wokół domu (świetnie nadaje się do tego miejsce przy ścianie szczytowej), stworzenie kilku ogrodowych poziomów . Oddzielenie od wzroku innych zielenią, kratkami, trejażami, murkami lub elementami małej architektury to idealne rozwiązanie dla stworzenia strefy odosobnionego wypoczynku.

W przypadku naprawdę małego ogrodu takie działania nie zdadzą jednak egzaminu. Wtedy na obsadzenie zielenią najlepiej przeznaczyć tylko jego niewielki fragment (zazwyczaj na obrzeżach), natomiast większy po prostu utwardzić. Tak przygotowana nawierzchnia będzie odporna na zniszczenia i uniwersalna - może posłużyć jako miejsce do spożywania posiłku (taras), postawienie leżaka, małego basenu czy zabawy dla dzieci. Na działkach nasłonecznionych świetnie sprawdzi się zacienienie takiego placyku parasolem, pergolą lub żaglami.

Na czym?

Tu zasada jest bardzo prosta - im więcej osób będzie korzystać z danego miejsca, tym nawierzchnia powinna być bardziej odporna na zniszczenia . Ustawienie leżaka, fotela czy leżanki na trawniku jest do przyjęcia wtedy, gdy sprzęty te będą użytkowały 1-2 osoby. W przeciwnym razie trawnik szybko ulegnie zadeptaniu. W miejscu, gdzie planujemy wypoczynek większej liczby osób, podłoże powinno być utwardzone lub wyłożone czymś odporniejszym na zniszczenia . Do wyboru mamy różne opcje: zwykła ziemia, drewno, kamienie, żwir, ceramika, beton. Zdecydowanie się na którąś z nich powinno zależeć nie tylko od liczby użytkowników, ale także od stylu naszego ogrodu i domu.

Z czym?

Wybór wyposażenia miejsc wypoczynku, czyli mebli ogrodowych, oświetlenia, elementów małej architektury czy donic należy dostosować do stylistyki architektury i ogrodu . Nieprzestrzeganie tej reguły może skutkować powstaniem miejsc eklektycznych, w których panuje chaos i przesada. A to nie najlepiej służy wypoczynkowi. Jak zawsze i w tym przypadku lepiej kierować się zasadą: mniej znaczy więcej.

Wyposażenie ogrodów jest dostępne w tak szerokiej gamie rodzajów i kolorów, że bez trudu powinniśmy dobrać coś odpowiedniego do założonego budżetu, stylu naszego domu i zielonej przestrzeni. Podczas poszukiwań musimy mieć na uwadze dwie ważne kwestie: wygodę (nawet najbardziej eleganckie meble ogrodowe powinny być komfortowe) oraz wytrzymałość na warunki atmosferyczne (szczególnie wtedy, gdy wyposażenie planujemy przechowywać na zewnątrz przez cały rok).

Tutaj także sprawdza się opisana wyżej zasada, że posiadacze większych ogrodów mogą sobie pozwolić na więcej. Są w stanie wyposażyć miejsce relaksu w odpowiednią nawierzchnię, meble, zadaszenie, dekoracje (poduchy, donice czy elementy wodne) oraz budujące klimat oświetlenie. Ci, którzy mają mniejszą przestrzeń do wykorzystania, często decydują się na elementy przenośne, składane albo niezwykle uniwersalne, które mogą pozostawać w ogrodzie niezależnie od pory roku.

Postaw na wyjątkowe "concrety"

Stworzenie odpowiedniego miejsca wypoczynku nie jest rzeczą łatwą, jeszcze trudniej jednak jest sprawić, by wyróżniało się ono na tle innych. Jednym z materiałów pozwalających na wykreowanie wyjątkowego miejsca wypoczynku jest zastosowanie w ogrodzie betonu architektonicznego . Na czym polega wielka popularność tego materiału?

Po pierwsze na jego niezwykłej uniwersalności . Wbrew powszechnej opinii beton nadaje się do stosowania nie tylko w aranżacjach nowoczesnych, ale świetnie sprawdza się również w tych bardziej tradycyjnych (np. jako kontrastowy stylistycznie dodatek).

Po drugie - beton doskonale współgra z różnymi materiałami (drewnem, metalem, szkłem), a przede wszystkim jest idealnym partnerem dla roślinności.

Po trzecie - beton świetnie znosi warunki atmosferyczne : jest wodoszczelny, mrozoodporny i nie odkształca się pod wpływem działania różnorodnych czynników, np. promieni słonecznych.

I wreszcie po czwarte - można z niego wyczarowywać naprawdę niezwykłe projekty : nawierzchnie zaskakujące prostotą i efektownością, nietypowe okładziny na ogrodzenie czy mur, meble czy małą architekturę, które wkraczają w nowy wymiar designu.

Beton architektoniczny może być wykorzystany jako główny materiał w ogrodzie lub jako jego element dekoracyjny. W każdym przypadku pozwoli on na uzyskanie niezwykłych efektów aranżacyjnych.

Właścicielem marki Modern Line jest firma Bruk Sp. z o.o. Więcej o betonie architektonicznym na www.modernline.info.pl

Copyright © Agora SA