Pnącza na balkon. Najlepsze pnącza na balkon

Pnącza na balkonie to znakomity wybór. Zajmują niewiele miejsca, szybko rosną, a dobrze poprowadzone stworzą wspaniałą zieloną altanę.

Pnącza na balkon

Pnącza nie są wymagające – potrzebują niewiele ziemi i podpórkę, choć niektóre rosną i bez niej. Można je posadzić w skrzynkach przy ścianach. Zanim jednak pozwolimy roślinom urosnąć, sprawdźmy stan tynku – jeśli jest stary i popękany, nie pozwólmy pnączom się w niego wczepić, bo mogą rozsadzić tynk. W takim wypadku lepiej w donice wbić podpórki dla roślin i odsunąć je ok. 10 cm od ściany. Podpórki, np. kratki najlepiej, aby były chropowate, z nieheblowanych deszczułek.  Trzeba pilnować, aby pnącza wiły się wokół nich. Skrzynki z pnączami można ustawić przy balustradzie, wtedy powstanie kwitnąca zasłona.

Rośliny pnące na balkon

Większość pnączy lubi ziemię urodzajną i przepuszczalną. Można je nawozić, najlepiej wolno działającymi nawozami mineralnymi. Zimą pnącza na balkonie warto osłaniać - części naziemne gałązkami iglaków lub słomianą matą. Wiosną natomiast u wszystkich pnączy należy wycinać pędy suche.

Hiacynt. Najpiękniejsze odmiany hiacynta

Kwiaty pnące na balkon

Choć większość pnączy woli stanowiska słoneczne i półcieniste, są i takie, które doskonale rosną w cieniu. Należą do nich: 

 • bluszcz pospolity,
 • hortensja pnąca,
 • kokornak wielkolistny,
 • przywarka japońska,
 • niektóre odmiany powojników.

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris). Zdobi balkon przez cały rok. Zimą ma łuszczące się miedziane pędy, wiosną i latem gęste, błyszczące liście. Kwiaty ma białe w kształcie talerzyka. Początkowo rośnie wolno (0,5-1 metr), aby po kilku latach osiągnąć ponad 15 metrów. Hortensja pnąca nie potrzebuje podpory, bo jest samoczepna. Wspina się za pomocą korzeni powietrznych. Potrzebuje żyznej ziemi o lekko kwaśnym odczynie, choć toleruje również gleby wapienne. Powinna mieć stale wilgotną ziemię, gdyż nie znosi suszy.Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris). Zdobi balkon przez cały rok. Zimą ma łuszczące się miedziane pędy, wiosną i latem gęste, błyszczące liście. Kwiaty ma białe w kształcie talerzyka. Początkowo rośnie wolno (0,5-1 metr), aby po kilku latach osiągnąć ponad 15 metrów. Hortensja pnąca nie potrzebuje podpory, bo jest samoczepna. Wspina się za pomocą korzeni powietrznych. Potrzebuje żyznej ziemi o lekko kwaśnym odczynie, choć toleruje również gleby wapienne. Powinna mieć stale wilgotną ziemię, gdyż nie znosi suszy. Fot. crocus.co.uk

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris). Zdobi balkon przez cały rok. Zimą ma łuszczące się miedziane pędy, wiosną i latem gęste, błyszczące liście. Kwiaty ma białe w kształcie talerzyka. Początkowo rośnie wolno (0,5-1 metr), aby po kilku latach osiągnąć ponad 15 metrów. Hortensja pnąca nie potrzebuje podpory, bo jest samoczepna. Wspina się za pomocą korzeni powietrznych. Potrzebuje żyznej ziemi o lekko kwaśnym odczynie, choć toleruje również gleby wapienne. Powinna mieć stale wilgotną ziemię, gdyż nie znosi suszy.

Kwiat monstera dziurawa. Najpopularniejsza roślina domowa. Jak ją pielęgnować?

Pnącza na balkon południowy - słoneczny

Pnącza na taki balkon muszą dobrze znosić silne nasłonecznienie prawie przez cały dzień. W trakcie lata trzeba dbać o obfite podlewanie i zacienienie roślin. Rośliny należy podlewać rano lub wieczorem. Upały dobrze znoszą:

 • clematis, powojnik
 • chmiel japoński
 • fasola wielkokwiatowa
 • groszek pachnący
 • kobea pnąca
Więcej o: