Jakie rośliny odstraszą kreta?

Kret żywi się pędrakami, drutowcami, rolnicami, turkuciami, dżdżownicami, ślimakami, poczwarkami owadów, a nawet małymi gryzoniami. W ekosystemie jest więc potrzebny. Ale z drugiej strony, kopiąc podziemne korytarze, wyrządza w zadbanym ogrodzie niemałe spustoszenie. Nie musisz go wcale u siebie mieć! Jak się go pozbyć? Sadząc odpowiednie rośliny.

Dlaczego krety lubią ogrody zadbane? Bo łatwiej im się ryje korytarze w glebach wilgotnych,  próchniczych i pełnych pożywienia. Taka zaś jest ziemia regularnie podlewana. Im Ty bardziej dbasz o ogród, tym kret chętniej do niego zagląda. W ciągu godziny potrafi wykopać 12-13 metrów tunelu. W jego korytarze wpadają drobne zwierzęta żyjące pod ziemią. Kret zjada mnóstwo owadów, pędraków i larw. Jego największym przysmakiem są dżdżownice, ale nie pogardzi również ślimakiem, pająkiem, młodą muszką czy żabą. W ciągu doby zjada tyle, ile sam waży (ok. 100 gramów).  Ale przy okazji takiej wizyty niszczy korzenie roślin, a tworząc kopce, zakopuje sadzonki. Za jednym razem może wypchnąć do dwóch kilogramów ziemi, a w ciągu dnia usypać nawet 70 kopców.

Nie oznacza to jednak, że aby pozbyć się kreta, trzeba przestać dbać o ogród. Wystarczy posadzić rośliny, które zapachem odstraszą krety. Należą do nich m.in. aksamitka, bazylia, czosnek, rącznik, szachownica, wilkomlecz groszkowy. Warto też mieć w ogrodzie bez czarny, który choć sam nie odstraszy kreta, ale można z niego przygotować ekologiczny odstraszacz.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.