Ostropest plamisty. Jak go wykorzystać w leczeniu wątroby?

Oczyszcza organizm z toksyn, obniża poziom cholesterolu oraz wspomaga wątrobę. W nasionach ostropestu plamistego znajdują się przeciwutleniacze, które chronią przed nowotworami i odmładzają.

Ostropest plamisty występuje w stanie naturalnym w całym basenie Morza Śródziemnego. Spotkać go można także w Europie Środkowej (również w Polsce), Ameryce i Australii.

Ostropest jest rośliną roczną z rodziny astrowatych. Jego łodyga dorasta do 1,6 metra. Roślina ma palowy system korzeniowy, który składa się z korzenia głównego o długości do 1,5 m w głąb ziemi i rozwiniętych korzeni bocznych. Ostropest rozmnaża się poprzez wysiew nasion późną wiosną lub wczesnym latem na głębokość 2−3 cm. Pierwsze siewki pokazują się po upływie dwóch, trzech tygodni.

Ostropest bywa nazywany pstrokiem, bo jego ciemnozielone liście (ok. 50 cm długości i 25 cm szerokości) zdobi biały marmurkowy wzór, a także dzikim karczochem lub ostem Najświętszej Marii Panny. Według legendy w czasie karmienia Dzieciątka Jezus kilka kropel mleka matki spadło na liście rośliny, zostawiając na nich mlecznobiałe plamy.

Ostropest pełen zdrowia

Roślina zawiera kwasy organiczne, witaminy C i K, fitosterole, garbniki, białka i cukry. Ma również olejek eteryczny , witaminy B2, D, E, sole mineralne (miedź, selen i cynk) oraz zbawienne dla układu pokarmowego gorycze oraz histaminę. Jednak najważniejszą substancję czynną ostropestu jest mieszanina flawonolignanów, zwana sylimaryną. To ona wspomaga wątrobę i chroni ją przed toksycznymi substancjami. Przynosi poprawę w stanach zapalnych i zaburzeniach jej funkcjonowania. Stosuje się go również w przypadku marskości i uszkodzeń organu spowodowanych m.in. alkoholem, lekami, narkotykami, a także w wirusowym zapaleniu wątroby typu C.

Ostropest ma też właściwości przeciwzapalne, wykorzystywane między innymi w leczeniu trądziku oraz łuszczycy. Ostropest poprawia także funkcjonowanie układu pokarmowego, zapobiega wzdęciom i wzmaga apetyt. Substancje czynne pomagają również ograniczać wewnętrzne krwawienia np. z wrzodów, jelita grubego lub  żylaków odbytu oraz nadmierne krwawienia menstruacyjne. Roślina pomaga też utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi i reguluje poziom cholesterolu.

Ostropest można używać w leczeniu kamicy żółciowej, niedokwaśności soku żołądkowego, braku łaknienia, wzdęciach i odbijaniu. Zmniejsza bóle migrenowe. Sylimaryna zawarta w ostropeście zabezpiecza także skórę przed promieniowaniem słonecznym, natomiast olej pozyskiwany z nasion rośliny, spowalnia starzenie się skóry i leczy jej stany zapalne.

Ostropest - zdrowie przepisy

Surowcem leczniczym ostropestu plamistego są nasiona. Pozyskuje się je z dojrzałych koszyczków kwiatowych. Zbiera się je pod koniec sierpnia lub we wrześniu, i  suszy, a następnie wyłuskuje się nasiona. Czasami wykorzystuje się również  ziele i liście tej rośliny. Młode, dolne liście ostropestu można zjadać na surowo lub ugotować i spożywać jak szpinak. Pąki kwiatowe można przygotowywać jak karczochy.

By zioła ze sklepu długo rosły

Preparat oczyszczający

Nasiona zmiel. Jedną łyżeczkę dodawaj do herbaty albo posyp nimi kanapki. Dobrze smakuje z jogurtem i w sałatkach.

Napar

Dwie łyżeczki nasion zalej wrzątkiem i pozostaw pod przykryciem na 15 minut. Możesz dodać zioła. Po tym czasie wypij ciepły napar.

Nalewka
Wspomaga leczenie migren i żylaków. Ułatwia trawienie. Sproszkowany ostropest zalej 40% spirytusem w proporcji 1:10. Odstaw na 3 tygodnie,  codziennie wstrząsając butelką. Po tym czasie odcedź. Pij  trzy razy dziennie po 20-25 kropli. 

Koktajl oczyszczający
Do blendera wrzuć 1 łyżkę nasion ostropestu, dodaj garść  liści szpinaku i banan. Wlej szklankę wody mineralnej i zmiksuj. Wypij natychmiast.

Sałatka z liśćmi ostropestu
Wymieszaj garść młodych liści ostropestu z kilkoma liśćmi sałaty lodowej. Dodaj kilka pomidorków koktajlowych i pokrojoną mozzarellę. Skrop łyżką oliwy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA