W dobie, gdy natura wraca do łask, a ekologia wkracza w każdy aspekt naszej codzienności, Warszawa pokazała, że każdy z nas może przyczynić się do przekształcenia miasta w żywy, zielony ekosystem. „Warszawa w kwiatach i zieleni” to coroczny konkurs, do którego można zgłosić swój ogród, ogródek, balkon a nawet ukwiecone okno. To także cykl wydarzeń, które pokazują warszawiakom, że zielone i zdrowe miasto może dać wiele szczęścia.
Ogrody nagrodzone w trzech głównych kategoriach:
Człowiek – miejsce 1. Barbara Nowakowska, miejsce 2. Barbara Kochnio, miejsce 3. Magdalena Wojciechowska,
Sąsiedzi – miejsce 1. Spółdzielnia Budowlano–Mieszkaniowa „NOWY ŚWIAT”, miejsce 2. Alina Wojtasik i Elżbieta Brożek, miejsce 3. Anna Miłecka i Barbara Nastaziak,
Instytucja – miejsce 1. Służewski Dom Kultury, miejsce 2. ex aequo: Zamek Królewski w Warszawie i Wspólnota Mieszkaniowa Żoliborz Artystyczny, miejsce 3. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. W tym roku Nagroda im. Stefana Starzyńskiego, za wieloletnie kultywowanie tradycji konkursu, wręczono Jagodzie Banach, Monice Jargot–Kędzierskiej i Krystynie Gott.
Nagrody rozdało także Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.
Komisja Zarządu Głównego wyłoniła 16 laureatów, a ponadto przyznała 14 wyróżnień. Członkowie komisji Zarządu Głównego TPW wybrali laureatów w każdej z sześciu kategorii:
1. Balkony, loggie i okna,
2. Ogródki przydomowe,
3. Budynki i tereny ogólnodostępne,
4. Osiedla mieszkaniowe,
5. Inne formy zieleni miejskiej oraz
6. Mister Kwiatów.
Nagrody dla laureatów, w postaci sprzętu do podlewania i pielęgnacji ogrodów, przyznał partner konkursu Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W tym roku nagrodę specjalną w kategorii „Najpiękniejszy ogródek przydomowy” wręczył magazyn „Mój ogródek” Agnieszce Mikołajczuk.
„Warszawa w kwiatach i zieleni” w tym roku okazała się wielkim sukcesem, mieszkańcy zgłosili nie tylko swoje ogrody i ogródki, ale również ukwiecone okna i parapety, małe ogródki balkonowe, a nawet ogrody społecznościowe tworzone przez ludzi mających na uwadze piękno przyrody Warszawy. Do konkursu przesłano niemal 400 formularzy, wzięli w nim udział ci, którzy zgłaszają się od lat, a także ci, którzy o inicjatywie dowiedzieli się dopiero w tym roku. Młodsze i starsze pokolenia pokazały, że konkurs jest ważny dla wszystkich mieszkańców stolicy, bez względu na wiek i doświadczenie ogrodnicze.