Modernistyczna szklarnia w gospodarstwie agroturystycznym

Projekt nietypowej szklarni powstał na potrzeby gospodarstwa agroturystycznego ,,Zadumla" położonego w miejscowości Ignaców koło Kobylej Góry w województwie Wielkopolskim.

Szklarnia jest częścią większego projektu zagospodarowania przestrzennego, w tym adaptacji stodoły i budynku gospodarczego na cele mieszkalne. 

Ciekawa, geometryczna bryła szklarni wynika z wymogów otoczenia. Wraz z budynkiem mieszkalnym tworzy spójną całość. Właścicielom zależało by połączyć funkcje użytkowe szklarni z atrakcyjnym wyglądem. Projektant postawił na prosty kształt ,zdefiniowany na planie siatki o wymiarach 15Ox15Ocm. Charakterystycznym elementem zastosowanym w projekcie jest płaski dach , odmienny od tradycyjnych założeń projektowania szklarni, ale właśnie taki zabieg sprawia że cała konstrukcja wygląda nowocześnie. Całkowicie przeszkolone, zestawione ze sobą kubiki wyglądają niezwykle intrygująco, a znajdujący się na zewnątrz obserwator ma wrażenie jakby mógł bezpośrednio obcować w roślinnością wewnątrz. Delikatna, przeźroczysta konstrukcja nie dominuje nad roślinnością, a jedynie nadaje jej formalnych ram. Szklarnia wspaniale wpisuje się w bryłę budynku i ukształtowanie terenu. Rośliny w szklarni są uprawiane na potrzeby właścicieli i gości. Ogórki, pomidory, sałaty mają doskonałe warunki do wzrostu dzięki umieszczonym osiowo w centralnej części 2 parom drzwi przesuwnych, które dbają o odpowiednie napowietrzenie szklarni.

Jak wyglądała budowa

Budowa szklarni rozpoczęła się w 2016 roku i trwała ok 2 miesięcy. Konstrukcja nośna to profile stalowe w układzie pionowym i poziomym  o przekroju 1Ox1Ocm tworzące  układ ramowy ustabilizowany w gruncie poprzez stopy fundamentowe o średnicy 3Ocm rozmieszczone w narożnikach szklarni . Stalowa elementy  pomalowane zostały  proszkowo w kolorze antracytu z uwagi na zawarte detale oraz stolarkę w przeprojektowanych budynkach.

Parametry techniczne:

Główne parametry techniczne szklarni:

Długość całkowita szklarni:                   4,54Om

Wysokość szklarni:                                   2,25Om  

Szerokość całkowita:                             4,54Om

Koszt realizacji : 12 OOO tys. zł

Więcej o: