Roślinne kapsuły ratunkowe

O tym jak w niezwykły sposób przedstawić leśną naturę, można będzie przekonać się już 27-29 października w poznańskim Starym Browarze Słodowni +1 podczas wystawy "Forest forever".

Wystawa Justyny Stoszek to autorski projekt artystki, przedstawiający umieszczone w specjalnych kapsułach leśne ekosystemy, sfotografowane w naturalnych sceneriach Puszczy Białowieskiej, lasu beskidzkiego i mazurskiego.

Lasy w szkle to wyjątkowa wystawa, ukazująca miniaturowe ekosystemy w przezroczystych kapsułach ratunkowych, stworzonych ze specjalnego, organicznego szkła. Artystka poprzez swoje instalacje stara się ukazać emocje oraz zamiłowanie do natury, która - jak się okazuje – doskonale radzi sobie bez człowieka. Niestety człowiek bez niej już niekoniecznie.

Stworzyłam kapsuły ratunkowe, które zabiorą rośliny z Ziemi, z miejsca dla nich wrogiego. Wehikuły zbudowane są ze szkła. Kiedy myślałam o tym jak opisać zjawisko czy istotę, która ma w sobie i siłę i wrażliwość, pomyślałam, że jest jak szkło - twarda i krucha jednocześnie.”–mówi Justyna Stoszek

Dzięki tej urnie masz szansę na życie po śmierci. Z twoich prochów może powstać drzewo

W ratunkowych kapsułach artystki lasy żyją i tworzą samoistnie ekosystemy. Dzięki przenikającemu przez szklaną powierzchnię światłu, w procesie fotosyntezy powstają niezbędne do życia substancje odżywcze, maleńkie lasy mogą więc oddychać i rosnąć.

Wernisaż wystawy odbędzie się 27 października o godz. 19:00 w Słodowni +1.
Wstęp wolny, Słodownia +1, 27-29 października, godz. 12:00 - 20:00.

Więcej o: