Dekoracje z gwiazdą betlejemską

Pod koniec roku poinsecja jest najczęściej sprzedawaną rośliną pokojową do dekoracji wnętrz. Ta kochająca ciepło, meksykańska roślina swoją popularność zawdzięcza uroczym, kolorowym przykwiatkom w kształcie gwiazdy i minimalnym wymaganiom.

Gwiazda na każdą okazję

Poinsecje dostępne są w różnych rozmiarach — od kilkucentymetrowej miniaturki, która idealnie pasuje do delikatnych, dziecięcych rączek, przez standardowej wielkości roślinę doniczkową, bujny krzak, aż po metrowy krzew. Paleta kolorów rozciąga się od czerwieni, przez kolor brzoskwiniowy, kremowy, różowy, biały, łososiowy, pomarańczowy, cynamonowy aż po cytrynowożółty. Dodajmy do tego szereg wariantów dwukolorowych — nakrapianych i z marmurkowymi wzorami. Odmiany mogą się różnić nawet kształtem liści. Pięknego wyglądu poinsecji dopełniają liście: o końcach ostrych, ząbkowanych, a niekiedy nawet karbowanych. Tak szeroki wybór to gwarancja znalezienia okazu odpowiedniego dla siebie.

Jeśli chcesz mieć pewność, że poinsecja zachowa swój urok na długi czas, pamiętaj o kilku prostych zasadach przy jej pielęgnacji. Wysokiej jakości gwiazdy betlejemskie odpowiednio pielęgnowane w domu będą cieszyć swoim pięknem znacznie dłużej.

Jak podlewać gwiazdę betlejemską?

Poinsecja najlepiej rozwija się w ciepłym, jasnym i nienarażonym na przeciągi miejscu pod warunkiem, że jest właściwie podlewana. Jeśli ziemia w doniczce jest zbyt mokra lub sucha, jej liście zaczynają więdnąć, a nawet opadać. Szczególnie szkodliwe jest dla niej zbyt obfite podlewanie. Poinsecja znacznie lepiej znosi lekkie przesuszenie, o ile bryła korzeniowa nie jest całkowicie przesuszona. Istnieją różne sposoby nawadniania poinsecji. Roślinę można podlewać z góry, od dołu poprzez wlanie wody do spodka lub przez regularne zanurzanie jej w pojemniku z wodą. Niezależnie od metody, ważne jest aby unikać przelewania. Należy podlewać ją letnią wodą, aby nie doznała szoku termicznego.

Odpowiednie podlewanie poinsecji: od góry, od dołu lub przez zanurzenie w wodzie

Poinsecja może być podlewana na różne sposoby. Klasyczne podlewanie z góry, do doniczki jest prawdopodobnie najczęstszą metodą. Roślinę należy podlewać, gdy około 2. centymetrowa górna warstwa podłoża, jest sucha. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby korzenie w centrum doniczki nie były wyschnięte. Woda powinna być wlewana stopniowo, aż bryła korzeniowa zostanie równomiernie nawilżona, ale nie nasączona wodą. „Ilość letniej wody podawanej roślinie domowej powinna wynosić około 10 procent objętości osłonki" - mówi dr hab. Ewa Skutnik z Katedry Roślin Ozdobnych SGGW. „To oznacza, że poinsecja w doniczce o średnicy 12 cm powinna otrzymywać ok. 70 do 90 ml wody oraz od 100 do 130 ml na doniczkę o średnicy 14 cm." Ważne: Gdy tylko woda wypłynie z otworu odwadniającego, należy wstrzymać podlewanie. Ponadto powinno się usunąć nadmiar wody ze spodka w ciągu 15 minut.

Producenci rośliny stosują specjalną metodę irygacji w uprawie tych świątecznych piękności. W tym celu stoły uprawowe w szklarniach są zalewane wodą przez około 15 minut dziennie do poziomu kilku centymetrów. Pozwala to roślinom na pobranie takiej ilości wody jakiej potrzebują. Ta profesjonalna metoda może być stosowana również w warunkach domowych przez pozostawienie letniej wody na spodku przez 15 minut każdego dnia lub co dwa, trzy dni, w zależności od miejsca i rozmiaru rośliny. Następnie należy usunąć nadmiar wody. Uwaga: przy takim podlewaniu, woda jest pobierana z podłoża od dołu, powodując, że powierzchnia gleby zazwyczaj jest dość sucha, nawet jeśli w bryle korzeniowej panuje wystarczająca wilgotność. Najprostszym sposobem określenia, czy należy podlać roślinę jest sprawdzenie jej ciężaru. Podlewanie od dołu jest odpowiednie w przypadku wrażliwych korzeni.

Alternatywą dla tradycyjnego podlewania jest zanurzenie rośliny w wodzie raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od wielkości rośliny, temperatury otoczenia i stanowiska. Dr hab. Ewa Skutnik z Katedry Roślin Ozdobnych SGGW wyjaśnia, na czym dokładnie polega ta metoda: „Niemal sucha bryła korzeniowa jest w pełni zanurzana w wodzie o temperaturze pokojowej na kilka minut. Najlepiej sprawdza się do tego szeroki wazon lub większy pojemnik. Po ulatniających się pęcherzykach powietrza można poznać czy roślina absorbuje wodę. Gdy tylko pęcherzyki przestają wydobywać się na powierzchnię wody, roślina jest napojona i powinna zostać natychmiast wyjęta z wody, aby jej nadmiar usunąć. W doniczce nie powinno być wody, dlatego należy sprawdzić naczynie po ok. 15 minutach i w razie potrzeby ją wylać.”

Bez względu na wybór metody

Niezależnie od metody podlewania, najważniejsze jest unikanie zbyt dużej i zbyt małej wilgotności podłoża. Metoda zanurzenia jest najlepsza dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację roślin lub często nie ma ich w domu. Stosując ją można wyjechać na kilka dni bez obawy, że roślina zwiędnie. Jednak większość miłośników roślin najprawdopodobniej wybierze jedną z tradycyjnych metod.

Wskazówka: miniaturowe odmiany poinsecji należy podlewać codziennie wodą o temperaturze pokojowej ze względu na niewielką ilość gleby w doniczce do jej magazynowania. Dlatego też mini gwiazdy betlejemskie są bardziej narażone na przesuszenie. Suche powietrze w pomieszczeniu może doprowadzić do zbrązowienia brzegów liści lub nawet do ich opadnięcia. Z tego powodu należy stawiać doniczki z miniaturowymi poinsecjami z dala od grzejników i kaloryferów.

Wskazówka: Spadające lub żółte liście świadczą o zbyt obfitym podlewaniu. W takim przypadku podłoże powinno się pozostawić do całkowitego wysuszenia przed ponownym podlaniem. Przy odrobinie szczęścia roślina się zregeneruje.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.