Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens). Uprawa i pielęgnacja

Begonia występuje dziko w Brazylii, gdzie jest rośliną wieloletnią, u nas zaś to roślina jednoroczna. Rośnie w ogrodzie i na balkonie.

Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens) przez ostatnie lata pozostawała w cieniu swoich wielkokwiatowych krewniaczek. Jako mało wymagająca została "zepchnięta" na parkowe rabaty, gdzie bez większej opieki tworzyła różnobarwne kobierce. Teraz przeżywa renesans. Odmiany tradycyjnego typu tworzą więcej kwiatów w rozmaitych odcieniach różu i czerwieni, a ich liście niekiedy mają modną barwę ciemnego burgunda.

Begonia stale kwitnąca na balkon i do ogrodu

Rośliny te mogą rosnąć w skrzynkach na balkonie. Cenione są także jako kwiaty rabatowe, a ze względu na wyrównany wzrost wykorzystuje się je do tworzenia kwietnych dywanów. Gatunek ten jest bardzo odporny. Potrafi znieść suszę (byle niezbyt długą), zanieczyszczenia powietrza i długotrwałe opady. Dzięki zwartemu pokrojowi nie szkodzą mu silne wiatry.

Jak wygląda begonia stale kwitnąca?

Roślina ta ma kulisty pokrój i wyprostowane mięsiste pędy, dorasta do 30-35 cm.  Kwitnie aż do przymrozków i jest dość odporna na niedobory wody. Tworzy mnóstwo pojedynczych kwiatów o 2-3 cm średnicy, w odcieniach różu i czerwieni, tylko nieliczne odmiany są pełne.Oprócz uroczych kwiatów begonia wiecznie kwitnąca ma dekoracyjne liście o błyszczących blaszkach. U niektórych odmian są one zabarwione na czerwono bądź purpurowo. Na uwagę zasługują najnowsze serie tej begonii: Eureka, Ascot i Volumia. Kwitnie od początku czerwca do późnej jesieni.

Kiedy wysiewamy begonię

Niektóre odmiany łatwo zawiązują nasiona. Są bardzo drobne. Wysiewamy je na przesiane podłoże (np. w kuwecie) w styczniu lub lutym, nie przysypując ziemią i przykrywamy pojemnik. Gdy siewki wypuszczą po dwa listki, pikujemy je (np. przy użyciu patyczka) w rozstawie 1 x 1 cm, a po 2-3 miesiącach sadzimy pojedynczo do doniczek. Uzyskane w ten sposób okazy będą miały nieco inne wzory na liściach niż rośliny mateczne.

Kiedy posadzić begonie

Na miejsce stałe należy ją sadzić dopiero w końcu maja lub na początku czerwca gdy jest pewność, że nie wystąpią przymrozki ponieważ ta begonia jest wrażliwa na zimno.

Begonia stale kwitnąca uprawa

Źle znoszą długotrwałą suszę, a gdy lato jest chłodne i deszczowe ogólnie słabiej rosną i kwitną. Begonię stale kwitnącą należy dokarmiać co tydzień.Jest to bardzo dobra roślina na kwietniki i do pojemników, może tez tworzyć obwódki rabat, ogólnie begonia stale kwitnąca jest niezwykle uniwersalna. Lepiej jednak nie stosować jej jako rośliny do wnętrz.

Najlepsze stanowisko

Wybieramy stanowisko jasne, ewentualnie lekko zacienione. Begonia wiecznie kwitnąca i wiele nowych odmian mieszańcowych mogą rosnąć także w pełnym słońcu.

Podłoże powinno być bogate w próchnicę, przepuszczalne. W pojemnikach używamy ziemi do kwiatów balkonowych.

Podlewanie begonii

Rośliny podlewamy umiarkowanie, pamiętając, żeby nie zalewać korzeni, gdyż powoduje to ich gnicie.

Nawożenie begonii

Dwa tygodnie po posadzeniu zaczynamy zasilać begonie jednym z nawozów do gatunków kwitnących. Zabiegi powtarzamy co 7-10 dni. Dla wygody odżywkę można zaaplikować tylko raz - przed sadzeniem, mieszając z podłożem granulki nawozu o długotrwałym działaniu.

Begonie a mączniak

Warto wybierać odmiany odporne na mączniaka. W przypadku wystąpienia tej choroby (widocznej w postaci białego nalotu na liściach) opryskujemy rośliny jednym z preparatów: Baymat, Amistar, Bravo lub Biosept.

Jak przechować begonie zimą

Po zakończeniu wegetacji sprawdzamy, czy w podłożu są bulwy (oprócz begonii bulwiastej zawiązują je niektóre odmiany mieszańcowe). Wyjmujemy je i umieszczamy w torfie lub trocinach. Do wiosny przechowujemy w temperaturze 10-15 st. C.

Ciekawe odmiany begonii stale kwitnącej

Również wśród tego gatunku pojawił się prawdziwy hit - odmiana 'Braveheart'. To rzeczywiście roślina "o dzielnym sercu". Obficie się krzewi, tworząc w wiszących doniczkach ukwiecone kule. Nic nie utraciła z odporności swego gatunku. Dobrze znosi susze, skąpe i palące słońce oraz podmuchy wiatru. Prezentuje się skromniej w porównaniu z innymi zwisającymi begoniami, ale za to bardzo elegancko, zarówno sama, jak i w połączeniu np. z kocankami włochatymi lub plektrantusem. Kolejna podobna do niej odmiana to 'Maribel'. Warto je zatem włączyć do balkonowych kompozycji.

Więcej o:
Copyright © Agora SA