Wbrew schematom - niebanalne nawierzchnie do nowoczesnego ogrodu i na taras

Wybierając materiał na nawierzchnie tarasowe i ogrodowe bierzemy pod uwagę wiele czynników. Powinien on być wytrzymały, praktyczny oraz wpisywać się w stylistykę architektury. Coraz częściej obok tego typu wymagań pojawiają się jednak i inne - chcemy, żeby nasza nawierzchnia czymś się wyróżniała.

Grunt to trafny wybór

Oferta materiałów do wykonania nawierzchni jest naprawdę bogata. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jedne produkty bardziej odpowiadają danemu stylowi architektonicznemu, a inne mniej. Architektura nowoczesna lubi materiały podkreślające jej charakter. To dlatego w ogrodach i na tarasach w stylu modern świetnie sprawdzają się nawierzchnie wykonane z betonu.

Nowoczesne nawierzchnie z betonu

Betonowe nawierzchnie możemy podzielić na dwie grupy: te wylewane ręcznie z betonu architektonicznego oraz wychodzące spod maszynowej wibroprasy . Zamykane są one w wiele form, takich jak kostka brukowa, płyty, okładziny ścienne i podłogowe . Do grupy nawierzchni w stylu modern zaliczamy elementy o formach i kształtach pozwalających na tworzenie nowoczesnych wzorów. A w tych królują proste linie, kąty i geometryczne kształty. Nowoczesne elementy nawierzchniowe są więc proste, kubiczne, posiadają powiększone rozmiary. Świetnie podkreślają i uzupełniają nowoczesne projekty domów, ogrodów czy tarasów.

Betonowe płyty i kostka w ogrodzie

W nowoczesnych ogrodach ważne są minimalizm wraz z zasadą "mniej znaczy więcej", geometria oraz oryginalność. Regularnym formom, liniom prostym i łukom podporządkowane jest wszystko: od układu ogrodu począwszy na kształcie rabat zakończywszy. To dlatego nowoczesne nawierzchnie z betonu wpisują się w klimat tego typu ogrodów idealnie. Są pomocne w wytyczaniu prostych rzędów chodników i ścieżek, w tworzeniu geometrycznych płaszczyzn oddzielających roślinność. Betonowe nawierzchnie pełnią w nowoczesnych ogrodach jeszcze jedną ważną rolę: coraz częściej zastępują krótko przystrzyżoną trawę, która wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Poza tym świetnie podkreślają stylowość i elegancję zielonej przestrzeni.

Beton w stylu eko

Dla nowoczesnych ogrodów charakterystyczne są trendy ekologiczne. Niektóre rodzaje płyt i kostek z betonu wpisują się w nie idealnie. Dzięki swojej budowie - specjalnym zębom lub otworom - pozwalają na stworzenie nawierzchni z jednej strony zwartej, utwardzonej i wytrzymałej , z drugiej zaś doskonale integrującej się z otoczeniem i zapewniającej swobodny odpływ deszczówki do gleby . Ale to nie wszystko. Nowoczesny design tego typu produktów sprawia, że nawierzchnia z nich wykonana jest nie tylko ekologiczna i praktyczna, ale może być też niezwykle efektowna.

Nowoczesne tarasy z betonem w tle

Tarasy w stylu nowoczesnym zachowują oszczędność w doborze niemal wszystkiego: kształtów, materiałów, kolorów czy dodatków. Wystrzegają się nadmiaru, unikając w ten sposób niepożądanego efektu chaosu . Podobnie jak w przypadku ogrodów wszechobecny jest na nich geometryczny kształt, prostota i minimalizm . Nie oznacza to jednak nudy. Konsekwentnie i umiejętne stosowanie na tarasach tych samych materiałów, wzorów geometrycznych i tonacji kolorystycznych może dać niezwykle oryginalny efekt. Nowoczesna betonowa nawierzchnia może stać się na nich doskonałym tłem dla ciekawych mebli lub wręcz przeciwnie - elementem dekoracyjnym. Otwarcie na ogród, brak balustrady i krótko przystrzyżony zielony trawnik w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu lub rozwiązanie bardziej zdecydowane - zastąpienie trawnika betonową nawierzchnią - to wszystko sprawia, że w nowoczesnych projektach płynnie zanika granica między tarasem a zielonym terenem wokół domu .

Wbrew schematom

Wielkim atutem betonowych płyt jest ich uniwersalność . Stanowią one świetną podstawę do tworzenia nowoczesnych aranżacji, zarówno minimalistycznych , jak i bardziej dynamicznych , o niebanalnym, wzorze lub ciekawej fakturze . Dzięki monochromatycznej kolorystyce, surowości wyglądu, interesującym kształtom oraz fakturom, nawierzchnie wykonane z betonu mogą łączyć wiele sprzeczności . Pozwolą na wykonanie projektów jednocześnie prostych i niebanalnych , wyróżniających się np. ciekawą fakturą . Przede wszystkim jednak nowoczesne betonowe produkty udowadniają, że nawierzchnie na tarasach i w ogrodach nie muszą być monotonne i tworzone wg tego samego schematu . Ich charakter powoduje, że stają się materiałem, odpowiednim dla wszystkich: lubiących rozwiązania proste, ale efektowne oraz liczących na te bardziej oryginalne efekty. Zarówno kubiczne kształty, jak i te bardziej skomplikowane, jednak wciąż oscylujące wokół form geometrycznych, umożliwiają tworzenie różnorodnych niebanalnych zestawień aranżacyjnych - wszystko w ramach obowiązujących nowoczesnych trendów.

Więcej o betonie architektonicznym na www.modernline.info.pl Właścicielem marki Modern Line jest firma Bruk Sp z o. o.

Więcej o: