Sposób na modną, uniwersalną i praktyczną nawierzchnię do domu i ogrodu.

Nawierzchnię wokół domu i w ogrodzie możemy utwardzić na wiele sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie betonu. Dzisiaj podpowiadamy, co wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na zakup betonowej kostki brukowej lub płyt tarasowych.

Uniwersalny beton, czyli gdzie ułożyć kostkę i płyty?

Zdecydowanie jedną z największych zalet betonu jest jego uniwersalność . Kostkę brukową i betonowe płyty można wykorzystać do aranżacji nawierzchni wokół całego domu . Warto ułożyć je na podjazdach, chodnikach, tarasach i alejkach ogrodowych. Użycie tego samego materiału, o podobnej lub identycznej formie i kolorystyce, pomoże w zachowaniu spójności przestrzeni na posesji, zespoli bowiem wizualnie wszystkie nawierzchnie wokół domu .

Beton bardzo dobrze utwardzi ciągi komunikacyjne i miejsca często eksploatowane przez użytkowników. Należy jednak pamiętać, że grubość kostki czy płyt zależy od rodzaju obciążenia, jakiemu będzie poddawana dana nawierzchnia . Wokół domów zazwyczaj stosujemy kostkę brukową o grubości 4 i 6 cm.

Jaki styl, taka nawierzchnia

Popularność stylu nowoczesnego sprawia, że wybierając produkty do domu, często stawiamy na wyposażenie modern, minimalizm i różne odcienie szarości. Dotyczy to również materiałów nawierzchniowych. Tymczasem, decydując się na wykorzystanie kostki brukowej lub płyt betonowych, powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim to, w jakim stylu jest utrzymany nasz dom i ogród . To, co świetnie wygląda w przestrzeni nowoczesnej, nie sprawdzi się bowiem tak jak powinno tam, gdzie dominuje duch tradycyjny.

Ze względu na swoją specyfikę, budynki i ogrody w stylu modern dobrze wyglądają w otoczeniu elementów prostych, kubicznych, o powiększonych rozmiarach. Dlaczego? Ponieważ kostki i płyty o takich cechach doskonale nadają się do tworzenia wzorów nawierzchni, w których dominują proste linie, kąty, formy i geometryczne kształty.

Natomiast domy i ogrody, które utrzymane są w stylu tradycyjnym , dobrze wyglądają w otoczeniu nawierzchni, podkreślających ich charakter. W aranżacjach w stylu np. dworkowym, rustykalym lub vintage dobrze jest wykorzystać elementy postarzane, kostki o kształtach obłych i wzory nawierzchni, które formowane są w miękkie, płynne prowadzone linie.

Nawierzchniowy zawrót głowy

Dobranie kostki w odpowiednim stylu to połowa sukcesu. Następnym krokiem, który powinniśmy wykonać, jest postawienie na właściwą kolorystykę. Szeroka gama barw, w których dostępne są betonowe nawierzchnie, prowadzić może do wielu błędów. Aby ich uniknąć warto trzymać się 3. bardzo prostych zasad .

Po pierwsze: kolor nawierzchni powinien być dopasowany do barwy elewacji lub dachu domu , ewentualnie jakiegoś motywu dominującego w jego otoczeniu. Po drugie ważna jest kwestia harmonii i umiaru . Jeśli użyjemy zbyt dużej ilości kolorów lub rodzajów betonowych elementów, możemy doprowadzić do chaosu estetycznego. Po trzecie: powinniśmy ograniczyć się do maksymalnie 3 harmonijnie współgrających ze sobą odcieni (no chyba że celowo stawiamy na kontrasty!).

Pamiętajmy: gdy nie jesteśmy pewni, na jaką kolorystykę, kształty lub wzory postawić, zasięgnijmy fachowej porady . Nawierzchnia z betonu do inwestycja na lata. Prawidłowy dobór stylu i kolorystyki kostek lub płyt pozwoli nam na uzyskanie naprawdę satysfakcjonującego efektu aranżacyjnego.

Mała czy duża?

Ostatnim kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając kostkę do domu, jest wielkość płaszczyzny do zabudowania . Na przestrzeniach małych, wąskich trudno dostępnych starajmy się układać kostkę o niewielkich rozmiarach . Elementy powiększone świetnie sprawdzą się na przestrzeniach dużych. Zabudowywanie nimi np. wąskich alejek generuje potrzebę docinek, czyli niepotrzebnie marnujemy materiał. Płyty o powiększonych rozmiarach to rozwiązanie idealne dla tarasów, a zastosowanie ich również w ogrodzie zintegruje wizualnie obie przestrzenie.

W roli głównej?

Betonowa nawierzchnia wokół domu może pełnić dwojaką rolę. Tą podstawową jest stanowienie tła dla budynku i ogrodu, podkreślanie jego charakteru i cech. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami rozwiązań odważnych i chcemy, by posadzka stała się głównym bohaterem tarasu lub ogrodu , możemy postawić na nietypowe kształty , ciekawe łączenia  form, kolorów i materiałów (np. kamieni, drewna). Umiejętnie zestawiona mieszanka kolorystyczna lub rodzajowa zagwarantuje nam wyjątkowy efekt.

Praktycznie kostkę biorąc

Betonowym kostkom i płytom nie można również odmówić tego, że są praktyczne . To nie tylko efektowny i stosunkowo niedrogi sposób na utwardzenie ciągów komunikacyjnych i często użytkowanych nawierzchni wokół domu (podjazdy, chodniki, tarasy, alejki i ścieżki). Betonowe produkty renomowanych producentów są zazwyczaj już na etapie produkcyjnym impregnowane , a to sprawia, że podczas użytkowania nie wymagają specjalnie skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych , wystarczy też regularne zamiatanie i okresowe zmywanie wodą, aby długo cieszyły oko swoim pięknym wyglądem. Więcej o produktach na: www.modernline.info.pl Właścicielem marki Modern Line jest firma Bruk Sp. z o. o.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.