Tulipany i hiacynty - kiedy wykopywać?

Tulipany i hiacynty to piękne rośliny cebulowe, które mogą zdobić nasz ogród każdego lata. Pod warunkiem, że zapewnimy im dobre warunki rozwoju. Szczególną uwagę warto zwrócić na cebulki. Podpowiadamy, kiedy je wykopywać i jak o nie dbać

Rośliny cebulowe, które zakwitają u progu wiosny, są często jedynym barwnym elementem w ogrodzie, więc skupiają na sobie uwagę. Gdy zaschną liście, łatwo je wykopać i przesadzić, tworząc przy okazji zupełnie nową rabatę.

Tulipany i hiacynty - wykopywać czy nie?

Nie musimy co roku wykopywać wszystkich cebul. Większość roślin najlepiej wygląda, gdy przez dwa-trzy lata zostaną na rabacie - tworzą wtedy zwarte kolorowe łany. Jeśli jednak cebulki zbyt długo rosną w tym samym miejscu, nadmiernie się zagęszczają, drobnieją i przestają wykształcać kwiaty. Żeby temu zapobiec, latem, gdy rośliny stracą liście, cebule wykopuje się i pozostawia na kilka dni do obeschnięcia - łatwiej wtedy oczyścić je z ziemi. Zapakowane w skrzynki i przesypane piaskiem, przechowuje się w suchej piwnicy aż do jesieni.

Tulipany i hiacynty – kiedy wykopywać?

Późne tulipany zaczynają zasychać na przełomie czerwca i lipca. Warto je wtedy wykopać, a jesienią na nowe miejsce posadzić tylko najdorodniejsze cebule. Okazałe odmiany tulipanów, podobnie jak hiacynty, jeśli pozostają dłużej niż rok-dwa w tym samym miejscu, osłabiają się, latem w wilgotnej ziemi chorują i mogą już nie zakwitnąć.

Tulipany i hiacynty - jak wygląda zdrowa cebula?

Kupując hiacynty lub tulipany, wybierajmy jak największe cebule. To w nich są zgromadzone substancje pokarmowe, które roślina wykorzystuje podczas kwitnienia. Dlatego właśnie z większych cebul wyrastają ładniejsze i okazalsze kwiaty. Powinny być twarde, całe (uszkodzone częściej chorują i atakują je szkodniki) i bez plam. Cebule sadzi się na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości. Są niestety przysmakiem nornic, więc dobrze je umieścić w specjalnych ażurowych koszykach.

Jaka ziemia dla roślin cebulowych

Na rabaty w ogrodzie wybieramy miejsce ciepłe i słoneczne, o lekko wilgotnym podłożu. Rośliny cebulowe lubią wilgoć (przede wszystkim w okresie kwitnienia), ale nie znoszą podmokłego i zbitego podłoża, dlatego do gliniastej ziemi trzeba dodać torfu, kory lub piasku. Przed sadzeniem ziemię należy dokładnie odchwaścić i spulchnić, a także zasilić dużą dawką kompostu. Powinna być próchnicza, przepuszczalna i żyzna. Cebule można też posadzić w doniczkach, pamiętając o warstwie drenażu na dnie.

Uprawa i pielęgnacja roślin cebulowych

W czasie suszy rośliny trzeba regularnie podlewać do czasu, aż zaczną im zasychać liście, dobrze też zasilić je wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Tulipanom (z wyjątkiem botanicznych) i hiacyntom po przekwitnieniu trzeba skrócić pędy, na których były kwiaty. Dzięki temu roślina substancje odżywcze skieruje do cebuli.

Tulipany i hiacynty – cebule sadzimy jesienią

Cebulkowa gorączka  nadchodzi jesienią. Komponując rabatę z roślin cebulowych, najlepiej kierować się tymi samymi zasadami co przy urządzaniu rabat bylinowych. Z przodu sadzimy najniższe gatunki i odmiany, z tyłu okazalsze, pamiętając o odpowiedniej odległości. Najlepszy efekt można uzyskać, sadząc kilkanaście cebulek tej samej odmiany obok siebie.

Więcej o: