Jak zabezpieczyć drewniane elementy w ogrodzie na jesień i zimę

Tegoroczne lato w Polsce zmienia swoje oblicze jak na zawołanie. Żar leniwie lejący się z nieba w oka mgnieniu potrafi przeistoczyć się w prawdziwą nawałnicę, co zdecydowanie nie sprzyja pięknu i trwałości drewna w naszym ogrodzie. Po takim pogodowym rollercoasterze nasze ulubione tarasy, meble, płoty czy pergole z reguły wymagają konserwacji przed zbliżającą się jesienią. Jak ochronić drewno przed nadchodzącymi opadami i mrozem? O tym w niniejszym poradniku!

Kiedy zabezpieczać drewno na zimę?

Na dokładne zabezpieczenie drewna przed jesienią i zimą potrzebować będziemy około dwóch dni, dlatego ewentualne prace warto zaplanować na przykład na wolny, wrześniowy weekend, kiedy to z reguły jest jeszcze ciepło i stosunkowo sucho. Jesienno-zimowa plucha ma to do siebie, że potrafi potęgować i przyspieszać proces korozji drewna. Dlatego też, nie powinniśmy odkładać decyzji o konserwacji na kolejny sezon. Jeżeli nie zdążyliśmy zaimpregnować drewna latem, to powoli zbliża się ostatni moment, by to zrobić.

Podstawowym zadaniem w ramach naszych prac będzie zabezpieczenie drewna przed działaniem niskich temperatur i wilgoci, a w konsekwencji przed szkodliwym działaniem pleśni i grzybów, które mogą łatwo doprowadzić do osłabienia struktury materiału – przekonuje Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33. Nim przystąpimy do nałożenia właściwego preparatu ochronnego, należy jednak odpowiednio przygotować powierzchnię ulubionych płotków, pergoli czy ławeczek.

Jak przygotować odpowiednio podłoże

Niezależnie od tego, czy zabezpieczamy drewno surowe, czy już pokryte warstwą wykończeniową, jego powierzchnia powinna być bezwzględnie czysta, sucha i pozbawiona śladów biologicznej korozji. Drewniane elementy architektury ogrodowej zazwyczaj impregnuje się metodą powierzchniową, dlatego właściwe przygotowanie podłoża to warunek konieczny, by preparat mógł bez problemu wniknąć w pory materiału. Oznacza to, że powierzchnie przeznaczone do impregnacji nie mogą posiadać żadnej powłoki.

Jeśli mamy do czynienia z elementami nowymi, powierzchnię drewna zazwyczaj wystarczy przemyć i odtłuścić. Drewno woskowane należy już jednak pozbawić warstwy wosku, a następnie przeszlifować i odpylić. Z elementów pokrytych uprzednio materiałem wykończeniowym pozbywamy się warstw lakieru, lazury lub farby. W tym celu możemy użyć specjalnych środków do usuwania starych powłok czy drobnoziarnistego papieru ściernego. Powierzchnię przemywamy wodą, pozostawiamy do wyschnięcia na około 24 godziny, a następnie delikatnie szlifujemy i odpylamy.

W przypadku powierzchni w dobrym stanie, zabezpieczonych wcześniej przed korozją biologiczną oraz warunkami pogodowymi, które wymagają tylko „odnowienia” warstwy zabezpieczającej, możemy nakładać ww. środki bezpośrednio na wcześniej nałożone warstwy lazur, lakierów czy oleju. Należy jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego dla istniejącej warstwy preparatu oraz odpowiednim przygotowaniu takiej powierzchni: oczyszczeniu i delikatnym przeszlifowaniu papierem ściernym wraz z odpyleniem.

Jak impregnować drewno?

Skuteczne zabezpieczenie przed grzybami, sinizną i owadami to podstawa, jeżeli chodzi o drewniane elementy ogrodu. Zwłaszcza te, które na zewnątrz pozostają przez cały rok. Poziom ochrony przed korozją biologiczną zależy jednak nie tylko od prawidłowego przygotowania podłoża, ale też od jakości zastosowanego preparatu. W tym przypadku sprawdzonym rozwiązaniem będzie Impregnat do drewna budowlanego.

Aby zapewnić skuteczne działanie środków impregnujących, należy je nakładać w kilku warstwach. Jeżeli zabezpieczamy drewno nowe lub zdrowe, z reguły wystarczą dwie warstwy, które aplikujemy na całej powierzchni, z zachowaniem około 15-minutowej przerwy pomiędzy oboma podejściami. W przypadku drewna uszkodzonego przez czynniki biologiczne konieczne może być wykonanie trzeciej warstwy impregnatu. Najpierw należy jednak usunąć kruche i stoczone przez owady części, a powstałe ubytki wzmocnić lub uzupełnić nowym drewnem. Kolejne warstwy impregnatu do drewna budowlanego nakładamy po upływie kwadransa, a warstwę wykończeniową – po 12 godzinach.

Lazury ochronne

Do stylowego wykończenia większych elementów architektury ogrodowej, jak również wszelkich drewnianych powierzchni pionowych w postaci elewacji, drzwi czy okiennic, tradycyjnie wykorzystuje się także lazury ochronne. W zależności od rodzaju, preparat pomoże utrwalić piękno drewna i podkreślić jego naturalne usłojenie bądź pozostawi barwną, kryjącą powłokę. To rozwiązanie przygotowane z myślą o trudnych warunkach pogodowych w naszym klimacie. Zawiera multifiltry UV, zapewniające pełną ochronę przed niszczeniem i szarzeniem drewna spowodowanym intensywną ekspozycją na promienie słoneczne. Tworzona przez nie powłoka jest wodoodporna i skutecznie chroni materiał przed penetracją wody i wilgocią. W przypadku elementów, z którymi mamy stały kontakt, tj. na powierzchnie poziome tarasów oraz na meble ogrodowe stosuje się zaś specjalne oleje, które wnikając głęboko w drewno, impregnują je, a następnie nadają mu matowe, naturalne wykończenie.

Impregnaty dekoracyjne

Jeżeli naszą ukochaną altankę, podbitkę, pergolę, płot czy balustradę zdążył już nadszarpnąć ząb czasu, ciekawym rozwiązaniem może być również zastosowanie impregnatu dekoracyjnego. – Do wykończenia drewna poszarzałego i zaplamionego szczególnie polecamy szybkoschnący impregnat koloryzujący – podpowiada Paweł Piotrowicz. – Kryjące, matowe wykończenie nie tylko skutecznie chroni drewno przed działaniem promieni słonecznych, wodą i wilgocią, ale pozwala też na efektowną dekorację w postaci trwałego koloru.
Więcej o: