Dekoracje wielkanocne i stroiki

Dekoracje wielkanocne zdobią świąteczne stoły, półki, komody i parapety. Kwiaty wprowadzą do domu wiosenny nastrój.

Święta wielkanocne nie mogą się obyć bez bazi, jajek i kolorowych kwiatów. Elementy te znalazły się także w naszych kompozycjach.

Właśnie teraz kwitnie wiele roślin cebulowych. W kwiaciarniach i na targowiskach można tanio kupić pęczki kwiatów ciętych. Najlepiej wyeksponować je w przezroczystych naczyniach. Pastelowe barwy narcyzów, tulipanów, hiacyntów pasują do każdego wnętrza. Kwiaty te najdłużej zachowują świeżość w chłodnym pomieszczeniu.

Świeże gałązki wierzby z baziami są bardzo elastyczne. Można pleść z nich kółka i wianki, które przydadzą się do aranżacji. Do tego celu będziemy potrzebowali od kilku do kilkunastu gałązek. Zawijamy je jedną wokół drugiej, starając się schować końce. Do kompozycji można też wykorzystać skorupki jajek, piórka, pisanki i inne ozdoby dostępne na giełdach kwiatowych i świątecznych kiermaszach.

Dekoracje wielkanocne w wazonie

Kółko z bazi przebijamy dwoma krzyżującymi się patyczkami, następnie nakładamy na brzeg wazonu. Umieszczamy w nim miniaturowe narcyzy wraz z cebulkami i kilka kamyków. Pomiędzy patyczki wkładamy gałązki jagód. Do wazonu wlewamy tyle wody, by zakryła cebulki. Wstawiamy narcyzy, tulipany, eukaliptus (lub bukszpan), tak by ich końce sięgały wody. Wkładamy długą gałązkę bazi; wstążeczką przywiązujemy do niej piórko. Na końcach wystających patyczków zawieszamy sztuczne pisanki i jajeczka z bazi.

Dekoracja wielkanocnaDekoracja wielkanocna Fot. Paweł Słomczyński / Agencja Wyborcza.pl

Dekoracje wielkanocne w paterze

Tworzymy siatkę ze sznurka wzmocnionego drucikiem: paterę wielokrotnie okręcamy sznurkiem, owijając go wokół nóżki. Wlewamy wodę, układamy kamyki i umyte skorupki jaj. Pośrodku umieszczamy krótko przyciętą różę, a wokół niej, w oczkach siatki - chryzantemy, ciemierniki, zawilce, hiacynty. Pomiędzy sznurek wplatamy pędy barwinka. Dokładamy pisanki.

Dekoracje wielkanocneDekoracje wielkanocne Fot. Paweł Słomczyński,AG

Dekoracje wielkanocneDekoracje wielkanocne Fot. Paweł Słomczyński / Agencja Wyborcza.pl

Dekoracje wielkanocneDekoracje wielkanocne Fot. Paweł Słomczyński / Agencja Wyborcza.pl

Dekoracje wielkanocne - miniogródek

Na dno metalowej misy wsypujemy trochę keramzytu i ziemi. Wyjęte z doniczek rośliny sadzimy gęsto, zaczynając od środka. Wolne przestrzenie obsypujemy ziemią. Dokładamy kilka cebulek, mech i kamienie. Wtykamy gałązki jagód i pędy derenia z przywiązanymi drucikiem cebulkami i kółkami z bazi.

Dekoracje wielkanocneDekoracje wielkanocne Fot. Paweł Słomczyński / Agencja Wyborcza.pl

Dekoracje wielkanocneDekoracje wielkanocne Fot. Paweł Słomczyński / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.