Sztuczna trawa: dekoracja na balkon

Sztuczna trawa to prosty i pewny sposób na całoroczną zieleń naszego balkonu i tarasu. Naturalny trawnik wymaga szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, które nie zawsze przynoszą upragniony efekt. Sztuczna trawa spełni swoją rolę w każdym miejscu, bez względu na porę roku, rodzaj gleby i podłoże. Dodatkowym atutem jest izolacja przed wilgocią i chłodem. Imitacja trawy doskonale sprawdzi się na tarasie, stworzy również piękny, naturalnie wyglądający dywan we wnętrzach naszego domu.

Sztuczna trawa

Soczyście zielona sztuczna trawa będzie cieszyć nasze oczy przez długie lata, jeśli tylko wybierzemy odpowiednią grubość wykładziny, dopasowaną do podłoża oraz dobrą jakość materiałów, z których została wykonana. Montaż nie powinien przysporzyć nam wielu problemów, jednak powinniśmy podejść do tego zadania z dużą starannością, aby uniknąć powtórek i ewentualnych zniszczeń. Najczęściej sztuczna trawa jest wykończona od spodu lateksem lub gumą w celach izolacyjnych, co pozwoli dodatkowo zabezpieczyć balkon lub inne narażone na działanie warunków atmosferycznych miejsce. Duża wytrzymałość i łatwe użytkowanie to cechy charakterystyczne sztucznego trawnika. Możemy spać spokojnie - z powodzeniem przetrwa każdą porę roku.

Sztuczna trawa na balkon

Duża wytrzymałość sztucznego trawnika pozwala stworzyć kawałek zielonej przestrzeni niemal w każdym miejscu. Nie bez powodu popularność tego rozwiązania wciąż rośnie. Imitacja trawy przetrwa zarówno bardzo wysokie, jak i niskie temperatury. Musimy być jedynie ostrożniejsi w trakcie upałów, gdyż szybko się nagrzewa. Na spacer po zielonym trawniku zabierzmy klapki! Pozostaje niewzruszona na przymrozki, które potrafią w jedną noc zniweczyć nasze starania o zielony kącik na balkonie. Perfekcyjnie pokryje każde podłoże. Doskonale sprawdzi się w miejscu przeznaczonym dla dzieci na balkonie lub tarasie. Będzie dobrym towarzyszem zabaw i zapewni miękkie lądowanie w razie upadku. 

Sztuczna trawa jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich miejsc, gdzie pielęgnacja naturalnej trawy jest zbyt wymagająca lub zwyczajnie niemożliwa. Mało żyzna gleba, niesprzyjające ukształtowanie terenu albo zwyczajnie - brak czasu. Sztuczna trawa będzie dobrym rozwiązaniem na te bolączki. Sprawdzi się na małym skrawku terenu i na większych przestrzeniach, np wokół basenu czy placu zabaw. Gęstość i kolor sztucznych trawników jest bardzo zróżnicowany. Możemy uzyskać efekt idealnego, równego dywanu albo postawić na bardziej naturalny efekt domowego ogródka. Będzie miękkim i miłym dla oka elementem także we wnętrzach mieszkalnych. Szczególnie dla tych, którym brakuje kojącej zmysły zieleni.  

Sztuczna trawa - którą wybrać

Wybór sztucznego trawnika nie wymaga od nas rozległej wiedzy, ale musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. W zależności od tego, gdzie chcemy stworzyć nasz zielony kącik, powinniśmy wybrać takie materiały i grubość wykładziny, które będą adekwatne do podłoża. Dużą dowolność przy wyborze sztucznej trawy pozostawia nam balkon, który nie jest wymagającym miejscem. Trawa może mieć dowolną gęstość i rodzaj podłoża. Zdecydujmy się na taką, która przekona nas najbardziej wyglądem i ceną. Poszukując imitacji trawy do ogrodu, zwróćmy większą uwagę na materiał, z którego została wykonana. Dobrze zdecydować się na lateksowy lub gumowy podkład. Warto wybrać trawę z polipropylenu, będzie trwała i gęsta przed długie lata. 

Dokonując wyboru sztucznego trawnika, zawsze miejmy na uwadze najpierw jego przeznaczenie, a dopiero potem wygląd, który nam odpowiada. Okolice basenu będą na przykład wymagały krótszej trawy. Nawet, jeśli jesteśmy zwolennikami bardziej naturalnego wyglądu trawnika, długie włosie nie sprawdzi się na tym terenie. Świetną izolację cieplną i atrakcyjny wygląd bez względu na warunki atmosferyczne zagwarantuje sztuczna trawa na tarasie. Dodatkowo zabezpiecza przed uszkodzeniami podłoża, tworzy przytulną przestrzeń, sprzyjającą odpoczynkowi. 

Warto wybrać odpowiedni do podłoża materiał, z którego została wykonana sztuczna trawa, aby nasze starania nie poszły na marne. Szczególnie, jeśli chcemy zastąpić naturalną trawę na otwartej przestrzeni, powinniśmy zdecydować się na dobrej jakości podłoże i włosie, które zapewni dużą trwałość. Zbyt cienka, słabo zaizolowana warstwa sztucznej trawy może się okazać pomyłką i stratą pieniędzy. 

Sztuczna trawa - zalety

Nie wymaga koszenia ani nawożenia, jest soczyście zielona, trwała, odporna na zmienne stany pogody - tak w skrócie możemy podsumować zalety sztucznej trawy. Dodatkowo, jej montaż jest całkiem prosty. Musimy tylko odpowiednio przygotować podłoże. Jeśli mamy doświadczenie w układaniu wykładziny, montaż sztucznej trawy będzie nieco podobnym zadaniem. Najprościej będzie oczywiście położenie jej we wnętrzu. Otwarta przestrzeń będzie wymagać kilku zabiegów, które po pierwsze wyrównają teren, po drugie - pozwolą uniknąć gromadzenia się wilgoci. 

Sztuczna trawa - montaż

Przystępując do montażu sztucznej trawy, powinniśmy na początku upewnić się, że podłoże jest równe, suche i twarde. Przydatne mogą okazać się nożyczki lub nóż do tapet. Montaż sztucznego trawnika na balkonie jest dosyć prostym zadaniem. Dopilnujmy tylko, aby powierzchnia była sucha i odkurzona. Trawę najlepiej przycinać po rozłożeniu dwa razy - najpierw wstępnie, a dopiero potem z dbałością o każdy centymetr. Montaż sztucznego trawnika na zewnątrz to bardziej skomplikowany proces, który wymaga starannie przygotowanego, wyrównanego podłoża. Pomocna będzie zagęszczarka. Warto zabezpieczyć również przestrzeń przed wyrastaniem chwastów, kładąc przed rozłożeniem sztucznej trawy tzw. agrotkaninę. Jeśli przyłożymy się do tego zadania, efekt zielonego trawnika będzie nas cieszył przez lata.

Więcej o: