Palisada ogrodowa: zrób to sam

Palisada ogrodowa z drewna ładnie podkreśli krzewy, rabaty kwiatowe i byliny rosnące w Twoim ogrodzie. Dzięki niej nadasz rabatom pożądane kształty. Pokazujemy, jak w kilku prostych krokach wykonać palisadę ogrodową - zobacz!

Palisada ogrodowa: potrzebne materiały i narzędzia

  • Wyrzynarka akumulatorowa PST 18 LI firmy Bosch
  • Akumulatorowa podkaszarka do trawy ART 23-10,8 LI firmy Bosch
  • Szpadel
  • Łopatka
  • Kanciaste paliki drewniane 70x70 mm
  • drewno iglaste, heblowane, ilość wedle uznania
  • Transparentna lazura do drewna przeznaczona do elementów zewnętrznych (ilość w zależności od długości obrzeża)

Wskazówka: 1 litr lazury wystarczy na ok. 10 metrów kwadratowych (zwróć uwagę na informację podaną przez producenta.

Palisada ogrodowa - potrzebne materiały i narzędziaPalisada ogrodowa - potrzebne materiały i narzędzia Bosch

Palisada ogrodowa KROK 1.

Najpierw należy pociąć drewniane belki na paliki odpowiedniej długości. W tym celu zamocuj belkę do ławy roboczej, aby się nie przesuwała w trakcie pracy. następnie wyrzynarką akumulatorową, np. PST 18 LI firmy Bosch, utnij elementy równej długości. Powtarzaj cięcia, aż otrzymasz wystarczającą ilość palików drewnianych, z których będzie wykonana palisada ogrodowa.

Wskazówka dotycząca stylizacji: paliki różnej długości dodadzą obrzeżu więcej indywidualizmu.

Palisada ogrodowa: zrób to samPalisada ogrodowa: zrób to sam Bosch

Palisada ogrodowa KROK 2.

Aby palisada ogrodowa długo służyła i zachowała ładny wygląd, możesz pomalować paliki natryskowo lazurą do drewna odporną na działanie warunków atmosferycznych. Do malowania można zastosować np. system natryskowy PFS 3000-2 firmy Bosch, który pomoże Ci łatwo, szybko i równomiernie nałożyć lazurę. Ilość potrzebnej lazury zależy od ilości palików, których użyjesz do wykonania obrzeża, a także od zaleceń producenta lazury. Nałożoną na drewno lazurę pozostaw do wyschnięcia, w zależności od rodzaju lazury nawet przez całą noc.

Palisada ogrodowa: zrób to samPalisada ogrodowa: zrób to sam Bosch

Palisada ogrodowa KROK 3.

W czasie, gdy pomalowane drewno na palisadę ogrodową będzie schło, przejdź do wykonania wykopu przy użyciu szpadla. Wykonaj wykop wokół rabaty o szerokości odpowiadającej szerokości palików drewnianych. Wykop powinien mieć mniej więcej głębokość szpadla, tak aby paliki wbite w ziemię nie przewróciły się później.

Wskazówka: cienka warstwa żwiru w wykopie pozwoli ustabilizować paliki i zapobiegnie ich zagłębianiu się w gruncie.

Palisada ogrodowa: zrób to samPalisada ogrodowa: zrób to sam Bosch

Palisada ogrodowa KROK 4.

Teraz poustawiaj wyschnięte już paliki drewniane w wykopie, ciasno obok siebie, przy pomocy łopatki wypełnij otwory ziemią i porządnie ubij ziemię wokół palików, aby zapewnić obrzeżu stabilność. Podczas ustawiania palików możesz zagłębić je w ziemi bardziej lub mniej, dzięki czemu palisada ogrodowa będzie miała bardziej dynamiczny wygląd.

Palisada ogrodowa: zrób to samPalisada ogrodowa: zrób to sam Bosch

Palisada ogrodowa KROK 5.

Na zakończenie użyj podkaszarki do trawy, aby usunąć zbyt długie źdźbła trawy tuż przy palisadzie ogrodowej. Najlepiej nadaje się do tego akumulatorowa podkaszarka do trawy ART 23-10,8 LI firmy Bosch: bez plączącego się kabla, z maksymalną swobodą poruszania się i gwarancją idealnego rezultatu pracy. Kabłąk dystansowy ochroni paliki przed uszkodzeniem, nawet podczas podkaszania w bliskiej odległości. Dzięki temu Twoja palisada ogrodowa na długo zachowa atrakcyjny wygląd!

Palisada ogrodowaPalisada ogrodowa Bosch

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.