Kwiaty do ogrodu. Wybieramy najpiękniejsze kwiaty

Kwiaty to piękna ozdoba ogrodu. Każdy, kto lubi otaczać się kwiatami wie, jaką radość dają wyhodowane samemu kwiaty, rosnące pod własnym domem. Słoneczniki, malwy, maciejki, pierzaste piwonie, kolorowe dalie, czy ogniste aksamitki - przykłady kwiatów pięknie zdobiących ogrody można wymieniać w nieskończoność. Sprawdźcie, jakie kwiaty zaliczane są do tych najpiękniejszych i które z nich najlepiej sprawdzą się w waszych ogrodach.

Pewne gatunki kwiatów znane są nam wszystkim, choć czasem pod innymi nazwami. Okazuje się bowiem, że niektóre z nich nazywane są różnie w zależności od regionu Polski. Na przykład takie kwiaty, jak piwonie nazywa się też peoniami, dalie georginiami, astry marcinkami, a aksamitki śmierdziuszkami lub turkami. Wielość nazw kwiatów wynika z ich mocnego zakorzenienia w naszej tradycji i kulturze. To dzięki nim wszystkie wymienione wyżej kwiaty tak często pojawiają się w polskich ogródkach.

W Polsce uwielbiamy też kwiaty, które pierwotnie spotykane były tylko na łąkach, czyli chabry, rumianek, maki i bławatki. Z czasem i one zostały udomowione, zyskując nowe, udoskonalone formy.

Kwiaty do ogrodu

To, jakie kwiaty wybierzecie do swojego ogrodu jest istotne nie tylko ze względu na ich wygląd, ale także działanie proekologiczne, które polega na zachowaniu bioróżnorodności i utrzymaniu rodzimych gatunków. Warto więc wybierać rośliny objęte ścisłą ochroną, takie jak miłek wiosenny (Adonis vernalis), który dzięki uprawie w przydomowych ogrodach wraca do polskiej flory.

Klimat naszego kraju szczęśliwie zbiera się z wymaganiami wielu gatunków. To bardzo duża zaleta, dzięki której uprawa kwiatów nie jest aż tak bardzo pracochłonna i z powodzeniem można zajmować się nią na własną rękę, wysiewając je lub sadząc gotowe kwiaty.

W typowym wiejskim ogródku sprawdzi się wszystko. Obok warzyw, owoców i ziół śmiało mogą więc pojawić się kwiaty, aby wspólnie z plonami tworzyć kolorowy, bujny gąszcz. Co więcej, idealną oprawą dla pełnej kolorów kwiatowej rabaty są drzewa i krzewy. Najlepiej sprawdzają się te z dekoracyjnymi kwiatami lub jadalnymi owocami.

Kwiaty jak z rabaty babci

Babciny ogródek kojarzy się przede wszystkim z pełną gamą kolorów. Na widok takiej rabatki z pewnością wielu z was przywoła wspomnienia z dzieciństwa, kiedy spędzało się wakacje u babci na wsi. W takiej rabatce znaleźć można kwiaty we wszystkich kolorach, jednak w jej przypadku nie można mówić o kiczu, bo ta feeria barw zdecydowanie ma swój urok.

Ogródek tradycyjny zazwyczaj ma formę regularną i opiera się na prostych, starannie wytyczonych grządkach, wyraźnie poprzecinanych ścieżkami. Oczywiście, choć taka jest jego forma wzorcowa, nie trzeba się jej ściśle trzymać. Współczesne wiejskie ogródki mają lżejszą formę, poprzez którą nawiązują do natury. W takim ogródku kwiaty i inne rośliny tworzą razem bujny, kolorowy gąszcz.

DalieDalie Alexas_Fotos/pixabay.com

Zakładamy ogród - które kwiaty wybrać

Kiedy decydujemy się na założenie ogródka, musicie dobrze przemyśleć, jakie kwiaty do niego wybrać. Na pewno warto, jako jego bazę, wykorzystać rośliny wieloletnie, czyli krzewy i byliny, a w kolejnych latach uzupełniać je roślinami jednorocznymi i dwuletnimi. Dobrze jest przy tym pamiętać, że część roślin wysiewa się sama i tym sposobem naturalnie wypełnia wszelkie powstające w ogródku luki.

Podczas zakładania ogródka, trzeba też zwrócić uwagę na docelową wysokość roślin. Zwykle sadzi się je tworząc kilka poziomów, dlatego najwyższe i najbardziej widoczne kwiaty, takie jak malwy, naparstnice, ostróżki czy słoneczniki, sadza się z tyłu, np. przy płocie lub ścianie domu. W kolejnej linii dobrze jest posadzić piwonie, irysy, dalie, floksy lub astry nowobelgijskie, a w następnej nagietki, bratki, stokrotki, aksamitki i nasturcje. Rabata z kwiatami nabierze lekkości, gdy doda się do niej kwiaty o drobnych i przestrzennych kwiatostanach, takie jak niezapominajki, błękitna kocimiejka, gipsówka (łyszczec wiechowaty) czy biały złocień maruna. Nutę świeżej zieleni wprowadzi natomiast przetkanie grządki kilkoma kępami przywrotnika pospolitego.

W ogródku powinny znaleźć się też bardziej oryginalne kwiaty, o charakterystycznych kształtach. Do takich należą tojad pospolity o granatowych kwiatach przypominających niewielkie hełmy, wielokolorowy łupin oraz wyżlin większy. Podczas tworzenia tradycyjnego ogródka ważne jest zapewnienie ciągłości kwitnienia roślin, toteż kwiaty trzeba łączyć w taki sposób, aby pojawiały się od wiosny do jesieni. Dla wzbogacenia rabatki warto też wykorzystać rośliny cebulowe. Trzeba także pamiętać o tym, że u wielu gatunków kwitnąca część nadziemna zamiera zaraz po kwitnieniu, co trzeba uwzględnić podczas komponowania rabaty kwiatów.

Kwiaty, które pięknie pachną

Tym, co wzbogaca każdy ogródek, są kwiaty pachnące, których woń unosi się dookoła i wprawia domowników w dobry nastrój. W tym celu warto zasadzić takie kwiaty, jak kwiaty konwalii majowej (wiosną) czy charakterystyczne dla lata maciejkę i nasiona groszku. Aby zapewnić sobie większą dawkę słodkich aromatów, można posadzić w centralnym punkcie lub na obrzeżach rabaty jaśminiowiec wonny lub bez lilak. Ci, którzy wolą kwiaty o delikatniejszym zapachu, powinni zasadzić różę pomarszczoną (Rosa rugosa), z której dodatkowo można sporządzać konfiturę, idealną do nadziewania pączków - w miejscu kwiatów tej róży jesienią pojawiają się dekoracyjne, płaskie i mocno czerwone owoce.

Walorów dekoracyjnych i zapachowych mogą dostarczać nie tylko kwiaty. Dobrym pomysłem jest również sadzenie krzewów, takich jak krzew pigwowca, który kwitnie wiosną na różowo lub pomarańczowo, a jesienią obsypuje się żółtymi owocami o kwaśnym smaku. Ponadto, pięknym, typowo polskim akcentem każdego ogrodu może być jarzębina, a właściwie jarząb pospolity, który rośnie szybko, najlepiej w miejscu nasłonecznionym. Jarząb pospolity charakteryzuje się także dużą odpornością na mróz, jak również na niezbyt dobre warunki glebowe. Poznać go można wiosną po kwiatach o migdałowym zapachu, które jesienią przekształcają się w pęki czerwonych korali.

Co ważne, kwiaty charakterystyczne dla wiejskich klimatów mogą zdobić nie tylko ogródki na wsi lub na działkach. Takie kwiaty świetnie sprawdzą się także w sąsiedztwie nowoczesnego budownictwa. Szczególnie dobrze takie kwiaty wyglądają wówczas w jednolitej gatunkowo rabacie lub ciągu stworzonym na kształt żywopłotu. Aby stworzyć piękną rabatę warto wykorzystać takie kwiaty, jak liliowiec, irys, floks, ostróżka i dalia. Jeśli swój mały ogródek chcecie stworzyć na balkonie, to wybierzcie do niego mniejsze kwiaty, w tym aksamitki, nasturcje, groszek pachnący, niezapominajki lub goździk pierzasty.

Ponadto, kwiaty kojarzące się z wiejskim krajobrazem coraz częściej spotkać można również w przestrzeni miejskiej, gdzie w większych skupiskach mają przypominać łąkę. Z resztą, łąka (typowo polska i swojska) to też dobry kierunek, w którym iść może każdy początkujący ogrodnik, preferujący naturalne formy. Tworząc własną łąkę można stworzyć malowniczy, kwitnący dywan, o wiele mniej pracochłonny, niż trawnik. Choć można kupić gotową mieszankę nasion, to łąkę można stworzyć takę łącząc nasiona kosmosu z chabrem, bławatkiem, rumiankiem, lnem, makiem polnym i różnymi gatunkami traw. Tym sposobem każdy, kto kocha kwiaty może stworzyć swoją namiastkę łąki, która cieszyć będzie jego oczy.

PiwoniePiwonie Muecke/pixabay.com

Więcej o:
Copyright © Agora SA