Rośliny lecznicze. Zastosowanie roślin leczniczych

Rośliny lecznicze to naturalny sposób na pozbycie się najrozmaitszych dolegliwości, wzmocnienie organizmu, a nawet poprawę wyglądu i samopoczucia. Nasze prababcie przez lata stosowały rośliny lecznicze niemal w każdej potrzebie. Nic dziwnego - jest ich mnóstwo! Nie sposób poznać wszystkich, ale możemy dowiedzieć się więcej o wybranych, zielonych lekarstwach z domowego ogródka czy łąki. Rośliny lecznicze są często na wyciągniecie ręki - nie musimy nawet udawać się do apteki.

Rośliny lecznicze w Polsce

Na terenie Polski znajdziemy mnóstwo roślin leczniczych, które występują niemal na każdym terenie. To prawie 200 różnych odmian! Wiele z nich możemy spotkać w trakcie przechadzki po łące lub w lesie. Niektóre rosną w naszych ogródkach, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Korzystamy z dobrodziejstw kory wybranych gatunków drzew, z substancji czynnych zawartych w liściach, kwiatach lub korzeniach roślin leczniczych. Cześć z nich służy do przygotowania naparu, inne są gotowe do spożycia tuż po zerwaniu. Herbatki z roślin leczniczych potrafią przywrócić nam dobry nastrój, uspokoją nasze zmysły w stanie wysokiego napięcia nerwowego, np. liście melisy lub mieszanki ziół, zawierające kozłek lekarski, chmiel, lawendę. Wybrane rośliny lecznicze świetnie sprawdzają się jako okład, np. rumianek, który sprzyja szybkiemu gojeniu ran. Wiele drogocennych dla naszego organizmu substancji czynnych kryje się również w korze wybranych gatunków drzew. Sosna, wierzba, brzoza - mijamy je każdego dnia, ale nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dobrego mają nam do zaoferowania.

Jakie rośliny lecznicze będą pomocne, gdy kaszel nie daje nam spokoju? Każda zielarka doradziłaby nam zapewne pączki sosny, które są niezawodne w problemach górnych dróg oddechowych. Wykorzystywane do produkcji syropów i olejków, ułatwiają oddychanie. Obok wspomnianych już roślin leczniczych, przyspieszających gojenie ran, warto wymienić jeszcze jeden, sprawdzony sposób, a dokładnie napar z kory dębu. Przeciwgorączkowe właściwości ma natomiast kora wierzby. Coraz częściej spotykany w sklepach zielarskich sok brzozowy oczyszcza organizm, ma pozytywny wpływ na nerki, pomaga w leczeniu anemii, niezawodnie gasi pragnienie. To tylko niektóre pozytywne dla naszego organizmu cechy drzew i roślin leczniczych. Część z nich możemy pozyskać samodzielnie przy odrobinie uporu, np. sok z brzozy, który występuje w formie bezbarwnego płynu, pojawiającego się w nacięciach konarów i pni. A jakie rośliny lecznicze znajdziemy w ogrodzie?

Rośliny lecznicze w ogrodzie

Rośliny lecznicze w ogrodzie to doskonały zestaw składników, chroniący nas przed sezonowymi przeziębieniami. To również w 100 % naturalne antybiotyki. Jednym z nich jest poczciwy czosnek. Zawiera m.in związki flawonoidowe, witaminy B1, B2, C, aminokwasy i sole mineralne. Skutecznie obniża ciśnienie krwi, pomaga zapobiegać udarom mózgu oraz zawałom. Niezastąpionym źródłem witamin są również owoce, które także pełnią funkcję roślin leczniczych. Potężną dawkę witaminy C znajdziemy w porzeczkach i agreście. Sok z malin postawi nas szybko na nogi w trakcie przeziębienia. Warto postarać się przed zimą o kwiaty lipy - to roślina lecznicza, która chroni przed wirusami i wspomaga leczenie wszelkich stanów zapalnych w jamie ustnej.

Rośliną leczniczą, która zasługuje na naszą szczególną uwagę jest czystek. Podobnie jak lipa, pełni funkcję przeciwzapalną, ale na tym nie kończy się jego dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Czystek jako roślina lecznicza neutralizuje wolne rodniki i chroni nasz organizm przed nowotworami. Wzmacnia naczynia krwionośne, ma działanie przeciwalergiczne. To roślina lecznicza, która ma zbawienny wpływ na cały nasz organizm. Jak sama nazwa wskazuje, oczyszcza go i wzmacnia.

Rośliny lecznicze - właściwości

W zestawieniu roślin leczniczych z domowego ogródka, nie sposób zapomnieć o pietruszce zwyczajnej. To bardzo duża dawka witaminy C pod postacią zielonych listków, które są łatwo przyswajalne, w przeciwieństwie do wielu tabletek. Pamiętajmy o tej pożytecznej roślinie leczniczej, zwłaszcza podczas kataru. Będzie również przydatna dla osób z niskim poziomem żelaza - wspomaga leczenie anemii. Pomocna będzie również pokrzywa, czyli popularny chwast, który znajdziemy w zestawieniu roślin leczniczych. Nie tylko podnosi poziom żelaza, ale również usuwa toksyny z organizmu, pomaga przywrócić zdrowy wygląd włosów i skóry, wspomaga walkę z trądzikiem. Pozytywny wpływ na nasz organizm ma także popularny chwast, pełniący funkcję rośliny leczniczej, czyli mniszek lekarski. Wspomaga układ pokarmowy, pełni funkcje oczyszczające, przyspiesza gojenie ran.To roślina lecznicza, która sprzyja nawet odchudzaniu - warto mieć ją w swoim domowym ogródku!

Zrób to sam: woreczki z lawendą do szafy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.