Altana ogrodowa: murowana czy drewniana?

Altana ogrodowa to marzenie wielu osób, które planują budowę domu lub już go mają, ale nie zdążyli jeszcze zadbać o aranżację ogrodu. Bez względu na to, jaki typ altany wybierzemy, trzeba pamiętać, że będzie ona wymagała okresowej konserwacji - a z czasem być może poważniejszego remontu. Podpowiadamy, co zrobić, aby altana ogrodowa wyglądała pięknie i świetnie komponowała się z otaczającą zielenią.

Altana ogrodowa za domem

Altana ogrodowa może przybierać różne formy - od drewnianej konstrukcji z zadaszeniem i ściankami (czasem przypominając pawilon ogrodowy), poprzez częściowo murowany obiekt, w obrębie którego można umieścić palenisko, po niewielki domek z drzwiami i oknami. Te ostatnie spotykamy od lat we wciąż popularnych ogródkach działkowych. Będąc dzierżawcą takiej działki, musimy dostosować wielkość naszej altany ogrodowej do odpowiednich przepisów. Jeśli jednak planujemy postawić altanę w ogrodzie za domem - a jesteśmy właścicielami całości - mamy już o wiele większe pole do popisu jeśli chodzi o rozmiary.

Czy zatem lepiej wybrać altanę ogrodową drewnianą, murowaną, a może z jeszcze innego materiału? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie - każdy powinien dokonać tego wyboru w oparciu o własne upodobania i potrzeby. Z pewnością warto postarać się, aby altana była dopasowana do stylu domu (wykończenia elewacji) oraz aranżacji ogrodu. Rozmieszczenie zieleni ma duży wpływ na sposób, w jaki będzie się prezentowała altana i byłoby szkoda, gdyby nieumiejętne dobranie jednego i drugiego miało popsuć ogólny efekt.

Altana ogrodowa - z jakiego materiału

Altana ogrodowa może być murowana - ta metoda zapewni nam trwałą budowlę na lata. Jej postawienie wiąże się jednak z dużym nakładem czasu i pracy własnej (chyba, że wynajmiemy ekipę do postawienia "domku" - to jednak podniesie koszt inwestycji). Altana ogrodowa drewniana to z kolei projekt, który możemy wykonać bazując nawet na instrukcji znalezionej w internecie (pod warunkiem, że została wcześniej przez kogoś z sukcesem przetestowana). Jeśli dysponujemy odpowiednimi narzędziami (lub mamy możliwość ich pożyczenia), zakupimy potrzebne materiały i nie boimy się podjąć wyzwania, nasza altanka może stać się prawdziwą ozdobą ogrodu. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna - i jego okresowej konserwacji - inaczej drewno wystawione na działanie czynników atmosferycznych po kilku latach będzie wyglądało nieatrakcyjnie.

Mamy jednak do dyspozycji materiał, który z wyglądu do złudzenia przypomina szlachetne drewno, a jednocześnie nie wymaga konserwacji - jest od drewna znacznie trwalszy i niepalny. Chodzi o deski włóknocementowe - odporne na gnicie, warunki atmosferyczne, szkodniki oraz różnego typu uszkodzenia mechaniczne. Zabrudzoną powierzchnię takiej deski wystarczy przetrzeć ściereczką namoczoną w wodzie z mydłem - w ten prosty sposób usuniemy z niej większość zanieczyszczeń. Nasza altana ogrodowa zyska niepowtarzalny wygląd, a my zaoszczędzimy czas, który musielibyśmy przeznaczyć na nakładanie środka do konserwacji na jej drewnianą konstrukcję.

Domek letniskowy na działce, czyli altanka na kółkach >>

Altana ogrodowa: zalety desek z włóknocementu

Deski z włóknocementu można zastosować również jako wykończenie elewacji murowanej altany ogrodowej. Co ciekawe, ten materiał sprawdzi się jako dodatkowa warstwa izolacyjna - dzięki niemu docieplenie muru zawsze będzie pozostawało suche. Takie rozwiązanie nie tylko będzie trwałe - jest też bezpieczne, przyjazne dla środowiska - i świetnie się prezentuje, szczególnie, jeśli planujemy dopasować altanę ogrodową do nowoczesnej bryły budynku i minimalistycznego wykończenia jego elewacji.

Dużą zaletą desek z włóknocementu jest bogata paleta barw. Do wyboru mamy 20 kolorów - od jasnych, do ciemnych, więc nie powinniśmy mieć problemu z dopasowaniem wykończenia altany ogrodowej do jej otoczenia. Szczególnie warte uwagi są kolory nawiązujące do naturalnego drewna oraz odcienie szarości - w tej palecie najczęściej poszukujemy materiałów wykończeniowych, a i takie najłatwiej dają się dopasować do naturalnej roślinności w ogrodzie. Kolor desek nie wyblaknie przez lata, mamy więc pewność, że po jakimś czasie altana ogrodowa będzie się prezentowała równie pięknie jak na początku. Dodatkowo możemy wybrać pomiędzy dwiema fakturami - zupełnie gładką lub przypominającą w dotyku powierzchnię drewna. Producent zadbał, aby montaż desek można było przeprowadzić bez większych trudności - a sposób ich mocowania można prześledzić na filmach instruktażowych w internecie.

Deska z włóknocementuDeska z włóknocementu Fot. Cedral

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.